100 bin saatlik çalışma mühletine ulaştı

Mezopotamya

New member
Aksa Enerji’nin 2008 yılından bu yana faaliyette olan 900 MW şurası güce sahip Ali Metin Çıkarı Antalya Doğal Gaz Çevrim Santrali, Türkiye’nin 100 bin saatlik çalışma müddetine ulaşan birinci özel üretim lisanslı santrali unvanını aldı. Santralde, ikinci 100 bin saatlik operasyonel faaliyete hazırlık için 2022 yılının son çeyreğinde kapsamlı bir modernizasyon çalışması gerçekleştirildi.

Ali Metin Karı Antalya Doğal Gaz Çevrim Santrali’nde gerçekleştirilen modernizasyon çalışmaları hakkında konuşan Aksa Güç İdare Heyeti Lideri ve CEO’su Cemil Yararı, “Aksa Güç olarak bir prensip imza atmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Ülkemizin en verimli santralleri içinde yer alan santralimiz, hem de Türkiye’nin 100 bin saat çalışma müddetine ulaşan birinci özel üretim lisanslı santrali oldu” dedi.

16 milyon avro bedelinde

Türkiye’nin güç arz güvenliğine kesintisiz katkı sağlama şuuruyla, 2022 yılının son çeyreğinde santralin ikinci 100 bin saatlik üretimine hazırlık için ömür uzatma ve modernizasyon çalışması gerçekleştirdiklerini belirten Çıkarı, 16 milyon avro bedelindeki bu kapsamlı sürecin 2 buçuk ay sonunda tamamlanarak, santralin yeni periyotta daha verimli bir biçimde faaliyetine devam edeceğini söylemiş oldu.

Gerçekleştirdikleri modernizasyon çalışmalarıyla bir arada santralin güç üretim verimliliğinin artırıldığı ve karbon ayak izinin düşürüldüğünün altını çizen Karı, “Alanında uzman teknik takımımızın takviyeleriyle gerçekleştirdiğimiz verimlilik odaklı ömür uzatma ve modernizasyon çalışmalarımız yardımıyla, elektrik üretiminde yıllık olarak yaklaşık 5 milyon hanenin doğal gaz tüketimine denk tasarruf sağlayacağız” dedi.