18 yaşında kaburgası kırıldı! Pes etmedi Türkiye şampiyonu oldu

PeLe

New member
18 yaşında kaburgası kırıldı! Pes etmedi Türkiye şampiyonu oldu Geçtiğimiz yıl karting senior kategorisinde Türkiye bayanlar şampiyonu olan 18 yaşındaki Sudenur Yurdagül, 2022 yarışlarının birinci ayağında Kocaeli’de yarıştı. Birinci yarışındaki birinci şampiyonluğun üzerine koymak istediğini söyleyen genç sportmen, hayli sıkı çalıştığını lisana getirdi. Gayeleri içinde Avrupa’da yarışmak olduğunu söyleyen Yurdagül, Türkiye’de de sırf bayanlarda değil genelde de şampiyon olup kızların da bu sporu yapabileceğini göstermek istediğini belirtti. Kartinge başlangıç öyküsünü de anlatan Sudenur Yurdagül, birinci şampiyonluğundaki yarıştan 2 hafta evvel kaburgasını kırmasına karşın çabayı bırakmadığının altını çizdi. Yurdagül, motorsporlarına birinci başladığında ailesinin kaygıları olduğunu söylemiş oldu. Genç sportmen, kaburgası kırılmasına karşın çabayı bırakmayıp müsabakalara katıldığında ise ailesinin kendisindeki tutkuyu görüp tam dayanak vermeye başladığını tabir etti. Sudenur Yurdagül, Kocaeli’deki müsabakalardan evvel bir fazlaca özel açıklamada bulundu.

“Ailemin takviyesini kaburgamı kırarak kazandım”

Motor sporlarına olan tutkusunun nasıl başladığını anlatan Sudenur Yurdagül, “Babam bana fazlaca küçük yaşlarımda bir akülü otomobil almıştı. O akülü arabayı müddet süre otomobillere olan sevgim arttı. Yaşım ilerledikçe de Formula 1’i keşfettim ve izlemeye başladım. Motorsporlarını fazlaca sevdiğimi fark ettim. Ailemde de hiç kimse motorsporlarını sevmiyor. Hatta hayli karşılardı, kazalardan, belalardan fazlaca korkuyorlardı. daha sonra 2020’de isyan ettim, bu spora başlayacağımı söylemiş oldum. 10 derslik bir eğitim aldım. Eğitimin akabinde da yarışacağımı söylemiş olduğimde ailem ‘Tamam yarış, sıkılırsın nasıl olsa, dönemin ortasında bırakırız’ dedi. Yarışa 2 hafta kala kaburgamı kırdım. Kırık kaburgayla müsabakaya başlayınca, ‘Tamam artık, sen demek ki bu işi seviyormuşsun’ diyerek desteklediler. daha sonra şampiyon olduk, şampiyon olduktan daha sonra ailem de daha fazlaca ilgi duymaya başladı. Ailemin takviyesini kaburgamı kırarak kazandım. Komik bir kıssa. Olağan bu biçimdelar acıydı lakin artık artık komik geliyor. Hekimimle konuşmaktan artık hekim benden sıkılmıştı. ‘Yeter artık iyileş’ diyordu” halinde konuştu.

“Erkekler içinde podyuma çıkmak istiyorum”

Daha evvel kendi kategorisinde Türkiye bayanlar şampiyonu olan Yurdagül, sadece bayanlarda değil genelde de şampiyon olmak istediğini söylemiş oldu.

Kızların da bu sporu yapabileceğinin altını çizen genç atlet, “Beş kategori var ve herkes yaşına bakılırsa kategoriye dahil oluyor. Ben senior kategorisinde yarışıyorum. Birinci yılımda, daha birinci yarışımda senior kategorisinde Türkiye bayanlar şampiyonu oldum. Hedeflerim artık bayanlarda değil genelde şampiyon olmak. Artık podyuma çıkmak istiyorum. Zira erkek egemenliğinde bir spor. Bayanlar bu spora hayli fazla dayanak vermiyor, çekinceleri oluyor. Ben erkekler içinde podyuma çıkmak istiyorum ki beşerler bir kızın da yapabileceğini görsün. Agresif bir spor olarak görüyorlar, biraz da haklılar lakin herkes yapabilir. Motorsporlarını seven herkese tavsiye ediyorum, özelliklere kızlara. Motorsporlarında kızlar hayli eksik. Bence gelmeleri gerekiyor” dedi.

“yaşamım artık karting”

Gelecek gayelerinden ve çalışma formundan de bahseden Yurdagül, “Bu sene 2-3 yarış Avrupa’da müsabakayı düşünüyoruz. Gelecek sene büsbütün Avrupa’da yarışmak üzere bir planımız var. Ancak birinci olarak burada deneyim kazanmak istiyorum. daha sonrasında da Avrupa’ya çıkıp ilerlemek istiyorum. Şu an üniversite imtihanına hazırlanıyorum. Karting haricinde spora giden, fizyoterapiste giden, simülatör oynayan biriyim. Kartingde yapamadığım idmanı konutta simülatörle yaparım fikrindeyim. hayatım artık karting, motorsporları. O yüzden meskende de büsbütün kartingde nasıl gelişebileceğimi düşünüyorum” diye konuştu.