6 yaşında fenomen oldu: Divi Divi Mustafa

Morgoth

New member
Trabzon’da 6 yaşındaki Mustafa Arslan’ın ağaç kısımlarını kemençe, yay ve mikrofon üzere kullanıp türkü söylemeye çalıştığı imgeler toplumsal medyada ilgi gördü. Vakfıkebir ilçesinde yaşayan ilkokul birinci sınıf öğrencisi Arslan, ekseriyetle konutlarının yakınındaki fındık bahçesinde ağaç kısımlarını birbirine sürterek kemençe çalıyormuş üzere hareket ediyor.

Küçük Mustafa’nın, horon oynayarak yöreye mahsus birtakım türküleri seslendirmeye çalıştığı anlara ait imgeler, “divi divi Mustafa” isimli toplumsal medya hesabından bir süre evvel paylaşıldı. Ailesi tarafınca yapılan paylaşımlar, kısa müddette epeyce sayıda kişi tarafınca beğenildi.

‘BAKTIK KEMENÇE ÇALMAK İÇİN UĞRAŞIYOR’

Mustafa’nın babası Muhammed Arslan, AA’ya yaptığı açıklamada oğlunun 3 yaşından beri kemençeye ilgisinin olduğunu söylemiş oldu.

Baba Arslan, Mustafa’nın kendine nazaran bir şeyler yapmaya çalıştığını belirterek, “Baktık kemençe çalmak için uğraşıyor. Amcasının da ilgisini çekti, Mustafa’nın kemençe çalmasını telefonuna kaydederek toplumsal medyada paylaştı” dedi.

Kısa müddette beşerler tarafınca görüntülerin beğenildiğini ve paylaşıldığını anlatan Arslan, “zaman içinde Mustafa kemençenin yanında türkü de söylemeye başladı. Ailemizde ya da sülalemizde kemençe çalan yok, televizyonda nazaranrek kendine çalı kesimlerinden kemençe yaptı. Ayrıyeten davul çalmaya da başladı” diye konuştu.

Arslan, oğlunun görüntülerini takip eden ve beğenenler olmasının kendisini keyifli ettiğini lisana getirerek, “İzleyenler gülüyor, eğleniyor. Bunları görür görmez mutlu oluyorum. Mustafa şu anda birinci sınıf öğrencisi, tam manasıyla okumayı öğrenirse kemençe çalmayı öğrenmesi için eğitim aldırmayı da düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

Karadenizli sanatçı Ekin Uzunlar ve Gaziantep’ten bir takipçisinin Mustafa’ya armağan olarak kemençe gönderdiklerini söyleyen Arslan, “Kemençesi var, eline vermiyorum zira daha çocuk. Görüntülerini izleyen şahıslar kemençe göndermek istiyorlar. Sanatçı Ekin Uzunlar ve Gaziantep’ten kemençe gönderdiler, ilgilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Mustafa Arslan ise kursa giderek kemençe çalmayı öğrenmek istediğini söylemiş oldu. (HABER MERKEZİ)