Bilim Şurası üyesi Seçil Özkan: Bayramda yeni bir varyant ortaya çıkabilir

MrM

New member
Sıhhat Bakanlığı Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, “Bayramda kurallara uymaz ve aşımızı da şayet olmazsak virüs, periyot devir değişime uğruyor; yeni varyantla yeni pik yapabiliriz” dedi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Ünitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde halkın aşı yaptırmasının yanında kurallara da dikkat etmesi gerektiğini söylemiş oldu. Özkan, bayram ziyaretlerinin azaltılmasına, birlikte yemek yenilmesi durumundan farklı hanelerin farklı masalarda oturmasına dikkat etmek gerektiğini belirterek “Bayramda kesinlikle dikkat etmeyi öneriyorum. Benim tavsiyem ziyaretleri az tutalım. Tıpkı haniçin olan şahıslar tıpkı masada yemek yemeli. bir daha ziyaretleri yakın akrabalarımızla hudutlu kalmasını öneriyorum. Kapalı konut ortamında herkes tıpkı anda maskesini çıkarmamalı” diye konuştu.

Özkan, delta ve delta plus varyantı ile Peru’da çıkan lambda varyantına dikkat çekerek şu ayrıntıları verdi: “Bayramda kurallara uymaz ve aşımızı da şayet olmazsak virüs, periyot devir değişime uğruyor yeni bir varyantla yeni bir pik yapabiliriz. Biz artık istiyoruz ki eylül- ekim üzere çocuklarımız okula gitsin, bizler olağan yaşantımıza dönelim. Virüs ve bu salgın epey değişik. Yeni yeni literatür çıkmaya başladı. Yeni yeni bilgiler ediniyoruz. hiç bir şey kesin değil. En büyük tavsiyem, korunmaya devam edelim.”

Prof. Dr. Seçil Özkan, maske yasağının kalkmaması gerektiğini de söyleyerek şu biçimde konuştu:

“Maske yasağı devam ediyor, bence kalkmamalı. Açık havadaysak bireylerle ortamızda 2 metre var ise ve epeyce kalabalık değilse etrafımız maskemizi çıkarabiliriz. Parkta yürüyüş ve koşu yaparken maske kullanmak epeyce sıkıntı. Kendimizi ve etrafımızdakileri kesinlikle müdafaamız gerekiyor. Otelde tatili geçiriyorsak kapalı yere girdiğimiz an kesinlikle maskemiz olması gerek. Otelde otururken de ailemizden olmayan bireylerle bu ara ve maskeye dikkat etmek gerekiyor. Plajda sık aralıklarla oturmuyorsanız maskeyi çıkarabilirsiniz. Denize girerken de kalabalık ortamlardan uzak durarak yüzmek lazım. Otobüsle seyahatlerde güç lakin maskeler çıkarılmamalı. Vatandaşlar bir şey yerken açık havada yemelerini öneriyorum. Seyahat daha sonrası lütfen sarılmayalım.” (DHA)