Cenk Özkacar: A ulusal ekibin modülü olmak istiyorum

PeLe

New member
Cenk Özkacar: A ulusal ekibin modülü olmak istiyorum Altay’dan Fransız grubu Lyon’a transfer sürecini anlatan Cenk Özkacar, “Transfer görüşmeleri; 2 sene evvel, Covid-19’un başladığı ve liglerin orta verildiği devirde başladı. bu biçimdelar gazetelerde adıma transfer haberleri çıkıyordu. İlgilenen kulüpler ve gelen teklifler oldu. Bu tekliflerin birçok Muhteşem Lig takımlarından gelmişti. Lakin biz daha dönem bitmeden hayli erken olacağını düşündük zira bu biçimde Altay ile Play-off gayelerimiz vardı. Play-off gayesinde makus etkilenmemek ve kadroya büsbütün dayanak olmak içim dönem sonuna kadar transfer konusunu rafa kaldırdık. Dönem sonunda ise Muhteşem Lig’den kulüplerle görüşme sağladık. Lyon’un beni takip ettiği ve transfer ilgisinin olduğu, transfer olma ihtimalimin bulunduğu bir periyot içerisindeydik. Bu periyot, Avrupa’ya transfer ihtimalim düşük dahi olsa beklenilmesi gerektiğini ailemle konuşuyorduk. Bizim en büyük gayemiz Avrupa’da futbol oynamaktı. Transfer periyodunda bunun ümidi ve hayaliyle yaşadık. Hatta tatilden daha sonrasına ertelemiştim transfer devrini. Lyon ile olan transfer görüşmemi tatildeyken yapmıştım. O denli bir vakte denk gelmişti. bu biçimde fazlaca bekledik ve Lyon’un transfer teklifiyle birlikte Türkiye’deki transfer opsiyonlarını büsbütün kapattık. 2 sene evvel Lyon’dan gelen tekliften daha sonra, mesleğimi yol çizmek istediğim ve en büyük hayalim olan Avrupa’da futbol oynamayı gerçekleştirmiş oldum” tabirlerini kullandı.

“SÜPER LİG’DE EN ÖNEMLİ TEKLİF TRABZONSPOR’DAN GELMİŞTİ”

Üstün Lig’den gelen tekliflere değinen Özkacar, “2 sene öncesinde Trabzonspor ile görüşmüştük. Ailem, babam ve menajerimle birlikte bir görüşme gerçekleştirmiştik. bu biçimdeki durum kaidelerine bakılırsa muahede sağlanmamıştı. Galatasaray’ın ve Beşiktaş’ın da ilgisi vardı. Mukavele üzerine görüşmek için tek adım Trabzonspor’dan geldi. Dediğim üzere her vakit Avrupa’dan gelecek bir teklifi bekliyorduk. En önemli biçimde Trabzonspor’du bu biçimde söyleyebileceğim. Ahmet Ağaoğlu ile menajerim görüşmüştü ama bu süreçten daha sonra Avrupa işi gerçekleşince, Türkiye’deki tüm opsiyonları ortadan kaldırdık” diye konuştu.

“KENDİMİ GELİŞTİRMEK İSMİNE ELİMDEN GELEN HER ŞEYİ YAPIYORUM”

Bu sene Lyon’dan Belçika takımı OH Leuven’e kiralanan Cenk Özkacar, saha içi ve saha haricinde kendisini geliştirebileceği bir proje ekibine geldiğini söylemiş oldu. Avrupa’da oynadığı futbolun her insanın görmesini sağlayabileceği bir duruma gelmek istediğini vurgulayan genç stoper, “Lyon’da; çabucak geldin, oyna üzere harika bir performans görmek isteyen bir sistemin içerisine girmedim. Beş yıllık kontratımın niye beş yıl olduğunun bana açıklamasını yaptılar. Amaç olarak, üçüncü ya da dördüncü yılımda önemli bir performans bekleyebilecek duruma geleceğimi söylemiş olduler. Birinci sene için kupada Monaco’ya karşı yalnızca 10 dakikalık müddet aldım. Herkes açısından ya da spor medyası tarafınca kaybedilen bir yılmış üzere gözüktü, tahminen de o denli. hiç bir vakit buna inanmadım. Zira orada geçirdiğim 1-2 yılda kendimi geliştirmek ismine saha içerisinde ve dışarısında epey çalışmalar yaptım. Orada dünyanın en güzel stoperleri ortasına girebilecek Marcelo ve Denayer ile; santrfor ve kanat bölgesinde oynayan Depay, Kadewere, Ekambi üzere isimlerle bir yıl boyunca idman yapabilmek kendimi geliştirmemi sağladı. Onlara karşı idmanda savunma tekniklerini geliştirmek, konum bilgisi ve durum alma yeteneğimi en üst düzeye taşımak için elimden gelen her şeyi yaptım” dedi.

“KENDİME BİR ŞEYLER KATABİLECEĞİM BİR PROJE KADROSUNA GELDİM”

Leuven’e kiralık olarak transfer olarak yeterli bir karar verdiğini düşündüğünü söyleyen genç savunmacı, “Avrupa’da futbol oynayıp, oynadığım futbolu her insanın görmesini sağlayabileceği bir duruma gelmek istiyorum. Altay’da bu talih geldi, oynadım. İnsanların beni yeterli bir oyuncu olma profilinde gördükleri bir duruma gelebildim. Avrupa’da yalnızca Türkiye’de yaptığım işler maalesef kâfi olmadı. Avrupa’da beşerler buradaki başarını görmek istiyor. Lyon üslubu büyük bir kulüp, bunu görmek isteyecektir. Ben de bu sene daha fazlaca forma bahtı bulabileceğim ve kendi futbolumu geliştirebileceğim, saha içerisinde ve dışarısında kendime bir şey katabileceğim bir proje grubuna geldim. Bu proje içerisinde OH Leuven’e kiralık olarak geldim. Gün geçtikçe kendimi daha yeterli hissediyorum. Mesleğim ismine âlâ bir karar verdiğimi hissediyorum. Yeterli bir başlangıç oldu. Babam, ‘Filmin başı değil, sinemanın sonu’ der her vakit. Bu dönemi başlangıcı düzgün ancak sonunu da birebir biçimde getirmem gerekiyor. Ne kadar azamî sayıda maç oynar ve alanda efor sarf edersem bu bana Lyon’a döndüğüm vakit bir güç olacaktır. Kendimi daha âlâ hissetmeme niye olacaktır. Şu an için her şey yolunda. Adaptasyon sürecinde grup arkadaşlarım çabucak kadro içerisine beni dahil etti, benim burada güzel hissetmeme niye oldular. Avrupa’daki ailemden uzak ikinci yılım bulunmasına karşın, bu sene burada büyük bir ailenin içerisinde olduğumu bana hissettirdiler” halinde konuştu.

“LYON’A GÜÇLÜ BİR HALDE DÖNMEK İSTİYORUM”

Önümüzdeki yıllarde Lyon’da kalıcı olmak istediğini lisana getiren 20 yaşındaki oyuncu, “Bu sene için en büyük gayem burada âlâ bir dönem geçirip, akabinde Lyon’a en kuvvetli biçimde dönmek. Seneye Lyon’a gittiğim vakit oradaki yapının içerisinde bulunmak ve oynayabileceğim azamî maç sayısını oynamak istiyorum. Orada oynadıktan daha sonra benim hakkımda oluşturacakları bir meslek planlaması ve benim menajerlerimin ortak çalışmasıyla daha yeterli ilerleyeceğimi düşünüyorum. Ben nasıl kendi hakkımda birfazlaca şeyi düşünüyor ve biroldukca hayal kuruyorsam onlar da bedel verdikleri bir genç futbolcu hakkında her türlü planlamayı kendi içlerinde yapıyorlar. Öncelikli amacım bu seneyi tamamlamak. Lyon’da azamî maç düzeyine ulaşıp, kendi mesleğimin üste yanlışsız gidişatını büsbütün hızlandırmak ve üst gerçek çekmek” açıklamasında bulundu.

“A ULUSAL GRUBU’NUN BİR MODÜLÜ OLMAK İSTİYORUM”

2 yılın akabinde ulusal grup takımına çağrıldığını söyleyen Cenk, “OH Leuven’de 6 maç oynayıp, Ümit Ulusal Kadrosu’nun geniş takımına dahil olmuştum. Ancak Belçika ve İskoçya’ya maçlarında talih bulamadım. Her vakit ömrümde ve mesleğimde tercihlere açık olmuşumdur. Benim için sorun değil, daha büyük gayem olan A Ulusal Ekibi kendi içimde barındırıyorum. Burada her hafta oynadığım maçlarda kendimi daha fazlaca geliştirip, saha içerisinde ve dışarısında daha net ve daha olgun bir karakterde olmak için elimden gelen tüm çalışmaları yapıyorum. En büyük gayem A ulusal Grubu’nda olmak. Bunun adım adım ilerlemesini istiyorum. bu biçimde ilerlemesi daha güzel olacaktır. Artık o bölgede oynayanlar epey büyük muvaffakiyetler elde etmiş ve uzun yıllardır Avrupa’da uğraş eden oyuncular. Öncelikli amacım A Ulusal Grubu’nun geniş takımında bulunabilmek. çabucak sonrasındaki vakit içinderda olağan olarak ben de alanda olmak istiyorum. Olduğumu vakit da elimden gelenin en güzelini değil daha fazlasını yapacağımı her vakit için hissediyorum” dedi.

“İDOLÜM VARANE”

İngiltere Premier Lig’de Manchester United forması giyen Fransız stoper Raphael Varane’yi idolü olarak gördüğünü söyleyen Özkacar, “Küçüklüğümden beri örnek aldığım bir isim. Raphael Varane’yi kendime örnek alıyorum. Zira o da benim üzere 1.90 uzunluklarına yakın ve uzunluğunun uzunluğuna karşın atletik yapısı düzgün bir defans oyuncusu. Sertliğini de bu atletik yapısına ekleyen bir isim. Kadro arkadaşlarımın da benzettiği isim üzere olmanın hayalini kuruyorum. Onun sakinliğini hayli beğeniyorum. vakit içinde ona daha fazlaca benzeyeceğimi ve onun üzere oynayabileceğimi düşünüyorum” formunda konuştu.

“ALTAY’IN MAÇLARINI HER VAKİT TAKİP EDİYORUM”

Eski kulübü Altay’ın döneme yeterli başlangıç yaptığını belirten genç stoper, “İyi başlangıç yaptılar. Uzun bir vakit daha sonra Üstün Lig hasretini dindirmesinde fazlaca büyük emeği olan Özgür Ekmekçioğlu’na kendi adıma teşekkür etmek istiyorum. Ekmekçioğlu, meslek gelişimimde fazlaca büyük takviyesi olan birisi. Muhteşem Lig’de kalıcı bir Altay olması gerektiğini düşünüyorum. Çok uzun bir süre daha sonra, İzmir’in en büyük kulübü Muhteşem Lig’de. bir daha burada kalıcı olmak ve bir daha bu ligde uğraş etmek Altay’a ve topluluğa güzel gelecektir. Bu yıl için de en güzelini diliyorum ve maçları her vakit takip ediyorum” diye konuştu.

“OYUNUMA EN YAKIN KADRODA OLMAK, MESLEĞİM İSMİNE DAHA GÜZEL OLACAKTIR”

Premier Lig’de oynamanın küçüklük hayali olduğunu lisana getiren Cenk Özkacar, kelamlarını şöyleki tamamladı:

“Hedefim her vakit Avrupa’da oynamaktı. Birinci adımın neresi olacağı kıymetli değil fakat akabinde bir Premier Lig’de oynamak istiyorum. Benim oyunuma en yakın grup içerisinde olmanın mesleğim ismine daha uygun olacağını düşünüyorum. Bu benim hayalim. Bu maksadımı değiştirmiyorum ve bundan şaşmıyorum. Kendimi Premier Lig hayali içerisinde de hapsetmek istemiyorum. Tahminen de düzgün bir dönem geçirip, Lyon’da uzun yıllar devam edebilirim. İspanya, İtalya her türlü proje ve her türlü lige açığım. Düzgün bir projenin olduğu, kendi oyun tarzıma yakın, oyun tarzıma uygun antrenör ve projelerde çalışmak benim için daha güzel olacaktır. Mesleğim ismine bu biçimde bir planlama yapmaktayım.”