Değişim zamanında Broadway dansı, yüksek vuruşlar ve düşük komedi için

B-Boy

Global Mod
Global Mod
En İyi Koreograf dalında bu yılki Tony adaylıkları, çeşitli teatral dans stillerini yansıtıyor. Susan Stroman (“New York, New York”) ve Casey Nicholaw (“Some Like It Hot”) tarafından canlandırılan yönetmen-koreograf var. Ama Steven Hoggett (“Sweeney Todd”) ve Jennifer Weber (“& Juliet”, “KPOP”) gibi farklı geçmişe sahip koreograflar da var.

Tiyatronun baş eleştirmeni Jesse Green, müzikal tiyatroda fark ettikleri bazı koreografik değişiklikleri tartışmak için dans eleştirmeni Brian Seibert ve yazar Elisabeth Vincentelli’ye katıldı. İşte röportajdan düzenlenmiş alıntılar.

JESSE YEŞİL Bu sezon Broadway’de şaşırtıcı bir hareket dizisi vardı. “New York, New York”ta Susan Stroman, savaş sonrası dönemin büyük film koreograflarından ilham almışa benziyordu. Sweeney Todd’da Steven Hoggett, Viktorya dönemi Londra’sının kalabalık kalabalığını sahnede boğdu ve sendeledi. “Shucked”da Sarah O’Gleby, mısır koçanı için Rockettes tarzı bir kickline yarattı. Ve elbette, Bob Fosse’ye bir “saf dans” saygı duruşu olarak sunulan “Dancin'” yeniden canlandı.

ELİSABETH VİNCENTELLİ “& Juliet” ve “KPOP” için iki Tony adaylığı alan Jennifer Weber’in özellikle örneklediği gibi, pop, müzik videoları ve TikTok dünyasından alınan stilleri de eklerdim.

YEŞİL Ayrıca koreografisini Darrell Grand Moultrie’nin yaptığı “Fat Ham”daki karaoke sahneleri gibi oyunlarda güçlü hareketler. Zaman zaman bir kukla balesi gibi hissettiren Life of Pi’de sahnedeki aksiyon kasırgasından bahsetmiyorum bile. (Kukla gösterisinin hareketi ve yönü, Finn Caldwell ve Scarlet Wilderink’in eseridir.) Bu çok çeşitli tiyatro dansları olağandışı mı? Ve hikaye anlatımında dansın rolü ve bunun tersi hakkında bize ne söylüyor?

VİNCENTELLİ Son sezonlarda farklı koreografik kuşakların temsilcilerini ve kendi tarzlarını gözlemlemek ender rastlanan bir fırsat oldu.

BRİAN SEIBERT Ve ayrıca bir koreografın bir prodüksiyonu etkileyebileceği farklı yollar. Yönetmen ve koreograf rolü, Stroman ve Casey Nicholaw ile Some Like It Hot’da hala var.

YEŞİL Stroman ve Nicholaw, kasıtlı olarak gerilemeler olan şovların ön saflarında yer aldı. Nicholaw bize, Jerome Robbins’in 1947 yapımı “Yüksek Düğmeli Ayakkabılar”daki “banyo güzeli” numarasına açıkça saygı duruşunda bulunan beş dakikalık, yüksek hızlı bir kovalamaca balesi sundu. Ve “New York, New York”, Fred Astaire filmlerinin çoğunun koreografisini yapan Hermes Pan’a atıfta bulunuyor gibiydi. Bu mantıklıydı çünkü şovları o sırada – hatta daha önce yapılmıştı.

VİNCENTELLİ Bence Robbins’e, Michael Bennett’e ve tabii ki Fosse’ye kadar uzanan yönetmen-koreograf tarzı, 1980’ler öncesi Broadway’e o kadar bağlı ki, zamanda donmuş gibi görünebilir. Şovlar artık durdurulmuş olsa da. Keone ve Mari Madrid’in Britney Spears müzikali Once Upon a One More Time ile ne yaptığını görmek ilginç olacak, çünkü bu müzik videosu, hip-hop ve sokak dansı Let’s Go kesinlikle dönemden değil.

SEİBERT Kabul ediyorum. Ama iki bölümden oluşuyor. Bunlardan biri şovun kontrolü. Yönlendirilmiş koreografili bir gösteri, bir dans gibi akma eğilimindedir ve sahneler arasında dansa benzer geçişler (kayma ve kayma) vardır. Bu, bu durumlar için geçerlidir. Ama bir de stil sorunu var, Fosse’nin doğal olarak sahip olduğu kişisel bir iz var ama bu koreograflar yoktu. Gösteriye hizmet ediyorlar ve gösteri çağdaşsa, tarihi tarzın bir versiyonunu kullanıyorlar.

VİNCENTELLİ Brian, neden şu anki yönetmen-koreografların kişisel bir dokunuştan yoksun olduğunu düşünüyorsun? Stroman’ın özellikle sahne kullanımı yoluyla daha çok bir kimliğe sahip olduğunu hissettim, ancak son çalışmaları biraz daha proforma oldu. En sevdiğim şovu, hikaye anlatımı ve hareketi bütünleştirmede harika bir iş çıkaran 2010’daki The Scottsboro Boys olmalı. Ancak bu bir başarı değildi ve görünüşe göre yeniden daha güvenli, daha gösterişli şeylere yöneliyor.

SEİBERT Bu konuda haklı olabilirsin. “The Scottsboro Boys” yüksek bir puandı. Ama aynı zamanda her iki işe de sahip olmak gerçekten çok zor. Bana göre hem New York, hem New York hem de Some Like It Hot’daki dönemin tarzı yüzeysel geliyor, biraz sayılarla boyamak gibi. Kendi parlaklığı ve yaratıcılığıyla ayırt edilmek yerine amacına hizmet eder.

YEŞİL Bilmiyorum: Margaret Bourke-White’ın fotoğraflarından ilham alan kayışlardaki step dansı oldukça yaratıcıydı! Bu buluş yeterli değil. “Dancin'” alın: hepsi şık, güzel. Ancak Wayne Cilento tarafından yönetilen ve yeniden yönetilen yapımın amacı, Fosse’yi, sanki hikaye anlatımı saf olmayan bir şeymiş gibi, Robbins gibi saf dans dehalarının panteonuna aday göstermekti.

SEİBERT Fosse’nin yeteneklerine kıyasla bu çok garip ve yanlıştı. Sadece dans etmek yerine, sadece tamamlanmamış hikayeler olan garip “senaryoları”, klasik Fosse parçalarını ve endişelerini kaçırmak için bahaneler koyuyorlar. Bir müzik kutusu müzikalinin dans versiyonuna benzer, birçok aynı sorun vardır. Bu şovun en iyi eleştirisi, “Schmigadoon”un bu sezonki Fosse parodisi “Seni Şok Ediyor muyuz?” denemektir.

VİNCENTELLİ Skorlarda olduğu gibi, koreografinin mutlaka hikayeyi veya karakterleri hareket ettirmesi gerektiğini düşünmüyorum: Gereksiz anların büyük bir savunucusuyum. Peki ya bir numara ya da şarkı iyi göründüğü ya da kulağa hoş geldiği sürece hiçbir gerekçesi yoksa? En sevdiğim sayılardan bazıları küçük baloncuklardır.

YEŞİL Elisabeth, sen ve ben bu noktada çoğu zaman anlaşamıyoruz ama bazı müzikallerde sadece baloncuk anını umabileceğinizi kabul etmeliyim. “Shucked” hakkında pek bir şey düşünmedim ama O’Gleby’nin oyuncu kadrosuna bu pistonlarla bir koro yaratmasını sağladığı an harikaydı – ve hikayenin müzikal tiyatro geleneklerini nasıl yeniden şekillendirmeye çalıştığını özetledi. Aksi takdirde, dansı sadece zayıf bir şekilde dekoratifti ve karakterle hiçbir ilgisi yoktu. New York, New York ile sorunum temelde tam tersiydi: Dans, başka türlü meydan okunamayacak kadar marjinal olan karakterleri zorlamada güçlü ve etkiliydi. Ve “Dancin'”deki hikayeler, dans edilmelerine rağmen iğrenç görünüyordu.

VİNCENTELLİ Gösteriden senin kadar zevk almadım ama tüm bu süre boyunca sahnelemenin Fosse seksi çekiciliği olmayan kısırlaştırılmış aerobik olduğunu hissettim. Aslında, mevcut koreografinin çoğu duygusallıktan yoksundur. Her şey çok mekanik. Bunu hisseden bir tek ben miyim?

SEİBERT Hayır, katılıyorum.

YEŞİL Ben de. Ama dansın Elisabeth’in yapmak zorunda olmadığını söylediği şeyi gerçekten yaptığı bir gösteri var mıydı: ana hikayeyi ilerletmek?

SEİBERT Bence Hoggett’ın koreografisi – hem “Sweeney Todd” hem de Neil Diamond biyo-müzikali “A Beautiful Noise”daki – yerinde. Fiziksel tiyatrodan geldiği için, benim biraz dışavurumcu olarak tanımlayacağım bir tarzda jestler kullanıyor. Tek başına, büyük kalabalıklar içinde ve merkeze odaklanıldığında muhtemelen o kadar iyi çalışmaz, ancak bu gösterilere uygundur.

VİNCENTELLİ Hoggett’ın çalışmalarını seviyorum ve A Beautiful Noise’a katkısı çok abartısız, organik bir şekilde harikaydı. Diamond’ın alabildiği kadar düşük anahtardı ve şovda ilginç bir tutarsızlığa yol açtı.

YEŞİL Böyle bir malzemeden böyle bir incelik ve duygusal ifade beklenemez. “Forever in Blue Jeans” şarkısında Diamond’ın gururlu ve öfkeli ikinci eşi olarak Robyn Hurder’a inanılmaz derecede seksi bir yıldız performansı verdi – Bennett’in “A Chorus Line”daki “The Music and the Mirror” şarkısını anımsattı.

SEİBERT Hoggett’ın teknik bir dans geçmişi yok, bu bir sınırlama olabilir, ancak bir güç yatıyor. Hurder, karakteri dans ediyor gibi görünüyor.

VİNCENTELLİ Topluluğun dönüşünden bahsedebilir miyiz? “A Chorus Line”, topluluktan bireye odaklanarak çığır açıyordu, böylece hikaye anlatımını daha iyi ifade ediyordu ve şimdi eylemsiz topluluk dansı için yeni bir takdir var gibi görünüyor. Bana göre bu, bir etki olarak müzik videolarının yükselişiyle doğrudan bağlantılı.

SEİBERT Müzik videosu ve ayrıca pop konserleri. Bu müziğe dayalı şovlar arttıkça, Weber’de ve aynı zamanda Madrid’lerde de o kadar çok dans ediyoruz. Özellikle heyecan verici bulduğum şey, gelen dansçılar. Daha çok sokak dansı perküsyonu ve serbest stil yetenekleri var. “Broadway tarzı” dans, sıkıcı ve Elisabeth’in dediği gibi mekanik hale gelebilir.

VİNCENTELLİ Weber’in “KPOP”a katkısını beğendim çünkü görsel geometri gerçek zamanlı olarak yaratılıyormuş gibi hissettirdi. K-Pop grupları bir şarkıyı icra ederken her zaman hareket halindedir, bu nedenle bir sonraki solisti ön plana çıkarmak için üyeleri sürekli olarak hareket ettirmelisiniz. Hayranların evde yapabileceği koreografinin bir parçası olan “nokta dansı”nı da dahil etmesi gerekiyordu. Weber’in bu oluşumları geliştirmesine yardımcı olmak için ChoreoRoom adlı bir uygulama kullandığını duymak ilgimi çekmişti.

SEİBERT Yeni araçlar, aynı eski zorluklar. Weber ayrıca bana Hoggett’tan ve onun hikaye anlatımına yaptığı vurgudan etkilendiğini söyledi.

VİNCENTELLİ Bir dezavantajı, özellikle erkekler arasında yeni nesil üçlü tehditleri kaçırıyor olmamızdır. Pek çok başrol oyuncusu iyi veya en azından ilginç bir şekilde hareket edebilir, ancak erkek birini bulmakta zorlanıyorum. Eğitimli bir dansçı olmayan ancak karakterinin fizikselliğiyle tamamen ilgilenen Norbert Leo Butz’u her zaman sevmişimdir. Aksi takdirde, gerçekten sıkı bir seçim. Topluluk dansı, bırakın bir sonraki Fred Astaire’i, bir sonraki Sutton Foster’ı üretmeyecek.

YEŞİL Bütün bunlar şovlarda hikaye anlatımı olarak yeni bir dans yönüne mi işaret ediyor? Daha az yıldız, daha yüce topluluklar, daha fazla soyutlama, daha fazla referans noktası mı? Yeni sezonun ilk şovları, çalışmalarını yakın zamanda David Byrne’ın American Utopia’sında gördüğümüz Annie-B Parson’ın koreografisini yaptığı Imelda Marcos’un disko-biyo-müzikalı Here Lies Love’ı içerecek. Bu şovda biri diğerine tepeden bakmadan dans “saflığı” ve hikaye anlatımının birleşimini beğendim.

VİNCENTELLİ Here Lies Love’ı herkesin içinde gördüğümde, hareketin çok etkili olduğunu ve sürükleyici konsepte çok iyi uyduğunu hissettim. Pop ve Broadway dünyaları arasındaki köprülerin, genellikle şehir içi sanatçılar aracılığıyla güçlenmesini seviyorum.

SEİBERT Bu ileri geri iyidir. Yaratıcılar bir Broadway müzikalinin ne olduğu – nasıl ses çıkarması ve nasıl hareket etmesi gerektiği gibi – uzun süredir devam eden soruyla uğraşırken, Broadway’de dans etmeyi daha esnek hale getiriyor.

YEŞİL Hikayeleri değişse bile. Moultrie’nin Fat Ham için yaptığı, karakterlerin öyküsel hareket olarak adlandırılabilecek bir hareketle kendi hakikatlerini keşfettikleri dans prodüksiyonunu bu yüzden sevdim. Bir partide karaoke yapmak için dudak senkronizasyonu yaparken aslında hikayede dans ettiler ama aynı zamanda kendileri ve çevrelerindeki dünya hakkında çok daha büyük bir şeye açıldılar.

SEİBERT Bu altın bir standart: Sizi karakterlerin ve duyguların içine kelimelerin veya müziğin tek başına götürebileceğinden daha derine götüren dans. Ama yine de gerçekten yürek burkan bir gerilim için yer var. Broadway’de dans birçok şey olabilir.

YEŞİL Mısırlı bir kickline bile.