Denizi görmeden midye dolduran bayanlar

Morgoth

New member
Uğur Yıldız

İZMİR –
Sokak lezzetlerinin favorilerinden midye dolmanın en çok tüketildiği yerlerin başında gelen İzmir’de, mutfak sürecinde sıklıkla bayanlar çalışıyor. Kadifekale Mahallesi’ne her sabah iki tır işlenmemiş midye geliyor. Buradan da kamyonetlerle imalathanelere dağıtılan midyeler, temizlenip, içleri doldurulup İzmir’in dört yanına, etraf vilayetlere ve otellere dağıtılıyor.

Çimentepe’deki imalathanede çalışan bayanlar sabahın erken saatlerinde midye dolma hazırlamak için güne başlıyor, midyeleri tek tek temizliyor akabinde içini dolduruyor. Tencere başı 20 TL kazanan bayanlar, kokudan rahatsız olsalar da “ekmek parası” diyerek çalışmaya devam ediyor. Burada çalışan bayanların birçoğu toplumsal yardıma muhtaç oldukları için “sigortalı bir işte” çalışmak istemediklerini söylüyor.

‘DEVAMLI SUYUN İÇİNDEYİZ’

8 yıldır midye dolma işinde çalıştığını belirten Ayşe Çetin, sıhhat sorunlarına karşın bu işi yapmak zorunda olduğunu söz ediyor. Günde 5 kova midye hazırladığını anlatan Çetin, günlük 100 TL kazandığını belirterek hayatını şu biçimde anlatıyor: “Denizden gelen midyeler, ‘çamaşır makinesi’nde yıkandıktan daha sonra, üzerindeki taşları spatulayla temizliyorum. Sabah midyenin gelişine bağlı olarak işe başlıyoruz. Saat 7’de geldiği de oluyor. Temizlediğim 1 kova başına 20 TL alıyorum. Bir kovanın doldurulması da 1 saat sürüyor. Üç çocuğum var, çocuklarımı babasız büyüttüm. Zar sıkıntı geçiniyoruz, kızım biyoloji kısmından yeni mezun oldu ancak iş bulamıyor. Bel fıtığım var, ameliyat oldum lakin mecburen çalışıyorum. Çalışma şartlarımız hayli berbat., devamlı suyun ortasındayız. Ekonomik krizle birlikte durumumuz daha da berbatlaştı.”

‘KADINLAR İÇİN 2 İŞ VAR: DOKUMA VE MİDYE’

Atölyedeki bayanlar içinde yaşı en büyük olan Rukiye Yılmaz, hayat pahalılığından kaynaklı alım güçlerinin düştüğünü, bu yüzden konuta takviye olma emeliyle çalıştığını söz ediyor: “4 Sene evvel Mardin’den geldik, orada hayvancılık yapıyordum. Hayat epeyce değerli, kimse hal bu türlü olunca olmak istemez, mecburen midye temizlemeye geliyorum. Bu bölgede bayanlar için midye ve dokumacılık haricinde pek bir iş imkânı yok. Dokumacılık atölyesinde ayakçılık yapmak bana daha sıkıntı geliyor. Bir oğlumu çalışıp meskene dayanak olması için okuldan aldım. Günde 5-6 saat çalışıyorum ancak aldığım fiyat konuta gidene kadar bitiyor…”

‘TENCERE BAŞINA 20 TL’

17 yaşındaki Sibel Köse ise Mardin’de iş olmadığı için İzmir’e yeni yerleştiklerini, iki aydır midye işinde çalıştığını belirtiyor. Sibel, okulu bıraktığını, bir tanıdık aracılığıyla bu işe başladığını anlatıyor: “Aileme takviye olmak için çalışıyorum. Günlüğümüz kimi vakit 100 TL kimi vakit 300 TL oluyor. Ben iç doldurma işini yapıyorum, tencere başına 20 TL fiyat alıyorum. Sabah 7 ya da 8’de işe başlayıp, siparişe göre çıkıyoruz, sipariş oldukcasa 6’ya kadar çalışıyoruz.”