“Doğu Almanya’dan geldiğimi hemen söyleyeceğim”

Mezopotamya

New member
Ev
Berlin
Rammstein klavyecisi Flake: “Doğu Almanya’dan geldiğimi hemen söyleyeceğim”

Rammstein grubunun klavyecisi Flake Lorenz, Berliner Zeitung için Doğu Alman kimliği ve tamamen Alman kimlik kartının sonu hakkında yazıyor.

Flake by Rammstein, Prenzlauer Berg, Mart 2023 BerlinHafta sonu Berliner Zeitung için Nikita Teryoshin

Rammstein grubunun klavyecisi Flake Lorenz, Berliner Zeitung için Doğu Alman kökenleri ve kimliği hakkında kişisel bir makale yazdı ve Berlin Duvarı’nın yıkılışından önceki ve sonraki deneyimlerini bildirdi.

Örneğin, 1989 sonbaharında Doğu Almanya’nın gücüne karşı gösterilere nasıl katıldığını anlatıyor. .” Sonuç, benzeri görülmemiş bir özgürlük duygusuydu: “DAC vatandaşları güçlerini hissettiler ve seslerini buldular. Aniden her şey mümkün göründü.”

Dirk Oschman:

Dirk Oschmann: “Batılı gazeteciler Björn Höcke’nin Thüringenli bir faşist olduğunu düşünüyor”
  • hisseler
Flake, Duvar’ın yıkılmasından sonra Batı Almanlarla karşılaşmasını şöyle anlatıyor: “Doğu’ya gerçekten ilgi duyan arkadaş canlısı, açık fikirli gençlerin” ardından, “yemeklerden bunu fark eden” bir “insan konvoyu” geldi. Dairedeki her şey inanılmaz derecede ucuzdu ve koşulları kendi lehinize çok iyi kullanabilirsiniz.”

“Kimliğimi ateşe attım”

O sırada Flake’in tepkilerinden biri radikal bir hareketti: “Bu insanlarla hiçbir şey yapmak istemedim. Ve kesinlikle onlarla karıştırılmak da istemedim. Yeni tamamen Almancamı yakacak kadar ileri gittim. Bir konserden sonra bazı hayranlarla ateşin etrafında otururken sinirlendim ve kimliğimi ateşe attım.” Bugüne kadar yeni bir kimlik başvurusunda bulunmadı.

Flake, yazarken kökenlerini açıkça kabul ediyor. “Kimse benim batılı olabileceğim fikrini gerçekten anlamasın diye, bir selam olarak Doğu Almanya’dan geldiğimi söylemeyi tercih ederim. Geldiğim yerden gerçekten gurur duyuyorum. Nazi geçmişinin nasıl olduğuyla gurur duyuyorum. DAC’de üstesinden gelindi ve yeni bir ülke ne kadar güç ve coşkuyla inşa edildi.

Flake Lorenz’in makalesinin tamamını Berliner Zeitung’un 18/19 tarihli hafta sonu baskısında bulabilirsiniz. Mart veya Cumartesi’den itibaren çevrimiçi.