En kolay mürdüm eriği reçeli nasıl yapılır? Tam kıvamında erik reçeli tanımı

MerveninMutfağı

New member
Evde yenilmeyen ve artan mürdüm erikleri pahalandırmak için yapılabilecek, bununla birlikte sırf artık erikler ile değil bilhassa reçel yapmak için de satın alarak mürdüm erik reçeli tanımı deneyebilirsiniz. Tam kıvamında kırmızı erik reçeli tanımı yazımızda.

Gülgiller ailesinden olan mürdüm eriğinin ana vatanı Anadolu topraklarıdır. 20. yüzyılda Avrupa ülkelerine yayılmaya başlayan bu meyve, bilhassa İsviçre ve Fransa’da kurutularak tüketilir. Daha epeyce taze meyve olarak tüketilen ve Türkiye’nin çabucak her bölgesinde yetiştirilen erik; marmelat, reçel, pekmez, şurup, hoşaf, komposto üretiminde kullanıldığı üzere kurutularak da saklanıyor. Erik bilhassa de mürdüm erik, yaz mevsiminde kesinlikle tüketilmesi gereken sıhhat ve lezzet deposu meyvelerden bir adedidir. Kış aylarında da bu meyvenin lezzetini almak isterseniz yapılabilecek en lezzetli sistemlerden bir adedidir erik reçelidir. Bir gün evvelce erikleri şekere yatırarak yapılacak olan bu reçel, kahvaltı sofralarına lezzet katacaktır.

ERİK REÇELİ TANIMI:

MALZEMELER

1 kilogram erik
5 su bardağı toz şeker
1 su bardağı su
Yarım limonun suyu

YAPILIŞI

Saplarını ayıkladığınız erikleri bol suyla yıkayın.

Erikleri bıçakla ikiye bölüp çekirdeklerini çıkarın.

Reçeli kaynatacağınız tencereye aldığınız eriklerin üzerine şekeri her tarafını kaplayacak biçimde yayın.

Tencerenin kapağını kapatıp buzdolabında bir gece bekletin.

Ertesi gün reçel tenceresini orta ateşte kaynayana kadar pişirin.

Kaynayan reçelin altını kısıp birtakım bazı karıştırarak kaynatmaya devam edin.

Koyulaşan reçele limon suyunu ek edip birkaç dakika daha kaynatın ve altını kapatın.

Soğumasını beklediğiniz reçeli kavanozlara bölüştürün.

Kavanozların ağzını sıkıca kapatıp karşıt vaziyette karanlık bir yerde saklayın.

Afiyet olsun…