Ermenistan’dan Türkiye açıklaması: En üst seviyede görüşmelere hazırız

Muhabir

New member
Armenpress’e demeç veren Gevorkyan, “Başbakan Paşinyan, parlamentodaki konuşmasında Türkiye’yle diyalog başlatma vizyonunu sunarak, kendi görüşüne bakılırsa üst seviye temaslardan evvel çalışma görüşmeleri yapılması gerektiğini ve bu vizyonu milletlerarası ortaklara da sunduğunu belirtti. Başbakan Paşinyan, milletlerarası temaslarda meslektaşlarına, Ermenistan’ın ve bir bütün olarak bölgenin barışçıl kalkınmasıyla ilgili olarak hükümetin programında yansıtılan vizyon hakkında bilgi verir ve ayrıyeten yetkililerin bu istikamette gayret göstermeye hazır olduğunu tabir eder” dedi.

Sputnik‘in aktardığına bakılırsa; Azerbaycan ve Nahçıvan içinde bir koridor açılması planı konusunda Paşinyan’ın 9 Kasım ve 11 Ocak’taki üçlü açıklamalardaki mutabakatların yerine getirilmesine önemli değer verdiğini anlatan Gevorkyan, “Bölgede uzun vadeli barış ve istikrarın sağlanması, bölgede düşmanlık ortamının aşılması için koridor açılması olağanüstü ehemmiyet taşıyor. Ermenistan bu tarafta hareket etmeye ve sonuç almaya kararlı” diye konuştu.

Gevorkyan, bölgesel ulaşım çizgilerindeki blokajları kaldırmaya yönelik olarak bölgenin etkileşimini vurgulayan ve düşmanlığın adım adım ortadan kaldırılmasının gerçek metodu olabilecek metotlar bulunduğunu kaydederek “Ermenistan hükümeti, 9 Kasım tarihindeki üçlü açıklamanın 9. hususunda ve 11 Ocak tarihindeki üçlü açıklamada yer alan metodu destekliyor” sözlerini kullandı.

8 Eylül’de Paşinyan, hükümetin bugünkü oturumunda bölgedeki tüm bağlantı çizgilerinin açılması gerektiğini, ayrıyeten ikili münasebetlerin olağanlaştırılması konusunda Türkiye ile diyalog başlatmaya hazır olduğunu tabir etmişti.

Paşinyan’ın bu koridorun oluşmasına müsaade vermemesi açıklamasıyla ilgili görüşleri sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu karşılığı vermişti:

“Bu koridorun açılması, açılmaması sıkıntısı siyasi bir sıkıntı. Bir taraftan bunu söylerken bir başka taraftan da benimle görüşme dilek etmesi herbiçimde düşündürücüdür. Şayet Tayyip Erdoğan’la bir görüşme dilek ediyorsa işte burada artık muhakkak adımların da atılması lazım. Biz görüşmelere kapalı değiliz, görüşmeleri yaparız. Gerçekten, Gürcistan Başbakanıyla da görüşme dileğini bana iletti, o da bana geldi. Fakat dediğim üzere biz bu görüşmeleri yaparken burada onların olumlu yaklaşım göstermek suretiyle bu adımları atması lazım. Bu konularda Gürcistan Başbakanı’nın bu diyalog talebini bana ulaştırması ve burada yeni bir müddetcin başlaması için bu biçimde bir adımın atılması, şayet bu hususta nitekim samimiyse ben de samimiyetimizi gösterir ve diplomasiyi orada başlatırız. Diplomasi başladığı vakit natürel burada bir şeylerin alınıp verilmesi lazım. Temenni ederim ki burada aksilikler değil, olumlu yaklaşımlar hakim olur. bu biçimdece inşallah Azerbaycan ve Ermenistan içindeki bu eza, bu koridorların açılması vesilesiyle aşılmış olur.”