Fortinet, hizmet ve eğitimlerini artırıyor

Mezopotamya

New member
Çok taraflı yaklaşım, Fortinet‘in siber güvenlik hünerleri açığını ortadan kaldırmaya yönelik global taahhütlerinin gerçekleşmesini hızlandıracak.

Kapsamlı, entegre ve otomatik siber güvenlik tahlillerinde dünya önderi Fortinet®, kurumların siber dayanıklılığını güçlendirmeye yardımcı olmak ve yetenek açığı niçiniyle zorlanan eksik takımlı takımları desteklemek için tasarlanan yeni güvenlik operasyon merkezi (SOC) artırma hizmetlerini duyurdu. Buna ek olarak, Fortinet ‘in siber maharet açığını kapatmaya yönelik liderlik eforlarının bir kesimi olan Fortinet Eğitim Enstitüsü, bölümde tanınan eğitim ve sertifikalarına erişimi daha da artırmak için programlarına yeni teşebbüsler ekledi.

Yeni ve geliştirilmiş SOC destek hizmetleri, eksik takımlı güvenlik operasyonları grupları için anında dayanak sağlıyor

Kurumların bu pürüzleri aşmasına yardımcı olmayı taahhüt eden Fortinet’in yeni ve geliştirilmiş hizmetleri, SOC takımlarının kurumlarının siber riskini azaltmasına yardımcı olurken, daha yüksek öncelikli projelere odaklanmak için vakit kazanmalarını sağlıyor. Bu güncellemeler şunları içeriyor:

– SOC-as-a-Service (SOCaaS: Hizmet olarak güvenlik operasyon merkezi): Fortinet, FortiGuard siber güvenlik uzmanlarını Fortinet’in gelişmiş SOC teknolojisi ile harmanlayan SOCaaS hizmetini, ek kullanım durumlarına daha fazla yapay zeka (AI) ve öğrenen makine (ML) yetenekleri ekleyerek genişletti. Bu güncellemeler, müşterilerin aksiyona geçirilebilir istihbaratı daha süratli görüntüleyebileceği ve tahlili hızlandıracağı güvenlik ikazlarını tek bir bulut tabanlı gösterge tablosunda toplama yeteneğini geliştiriyor ve güvenlik operasyon takımlarının izleme ve tespit süreçlerini Fortinet güvenlik uzmanlarına devretmesini sağlıyor. Bu yaklaşımla Fortinet, ihtar izlemeyi hızlandırıyor, güvenlik olaylarını süratle gündeme getiriyor ve müşteriler için yanlış müspet ihtarları azaltıyor.

– Salgın Tespit Hizmeti: Müşterilerin kullanmasına sunulan yeni bir salgın tespit hizmeti, aboneleri e-posta yoluyla ve değerli eser kullanıcı arayüzlerinde otomatik olarak, geniş çaplı sonuçlara yol açma potansiyeli olan değerli siber güvenlik olaylarına karşı uyarıyor. Bu ihtarlar, bir hücumun vakit çizelgesi ve hangi spesifik süratle gelişen teknolojinin etkilendiği üzere güvenlik olayları hakkında kritik bilgiler içeriyor. Buna ek olarak ihtarlar, kurumlara günlüklere karşı çalıştırıp atakların potansiyel tesirini belirleyeceği özel tehdit avcılığının yanısıra gelecekte daha âlâ müdafaa için güvenlik duruşlarını güzelleştirmeye yönelik teklifler de sağlıyor.

– Olay müdahale ve süratli karşılık (IR&R) hizmetleri: Fortinet kısa müddet evvel Olay Müdahale hizmetine siber güvenlik süratli karşılık hizmetlerini ekledi ve satın alma modelini önlemeye öncelik verecek biçimde değiştirdi. Olay Müdahale ve Süratli Karşılık Hizmetleri’nin bir kesimi olan risk değerlendirmeleri, taktik geliştirme ve masa başı tatbikatları üzere proaktif tedbire odaklı bir hizmet paketi sunarak, kurumların siber hazırlıklarını ve SOC aktifliğini güçlendirebiliyor. Ayrıyeten kurumlar siber riski azaltırken, bir siber hücum durumunda durumu süratli denetim altına alma ve düzeltmeye yardımcı olmak için FortiGuard uzmanlarından oluşan bir takıma erişebiliyorlar. Fortinet, dünya çapında bu hizmetlere yönelik artan talebe cevap olarak, daha fazla işletmenin bu hizmetlere erişebilmesini sağlamak için IR&R ve SOC otomasyon yeteneklerine adanmış işçi sayısını da artırıyor.

Fortinet Eğitim Enstitüsü aracılığıyla siber hünerler gelişiyor

Yeni ve geliştirilmiş SOC güçlendirme hizmetleri, sıkıntı durumdaki gruplara anında rahatlama sağlarken, durmaksızın değişen tehdit ortamına ayak uydurmak için daima öğrenmeye ve siber hünerleri geliştirmeye yapılan uzun vadeli bir yatırım da birebir derecede kritik kıymet taşıyor. Fortinet’in marifet açığını ortadan kaldırmaya yönelik uzun müddettir devam eden taahhüdünün bir kesimi olan Fortinet Eğitim Enstitüsü, değerli siber güvenlik alanlarında ayrıntılarını ilerletmek ve geliştirmek isteyen güvenlik profesyonellerine ödüllü, hayli düzeyli eğitim ve sertifikalar sunuyor. Bu programlar bununla birlikte bayanlar, yaşlılar, öğrenciler ve yetersiz hizmet alan nüfuslara eğitim fırsatları sağlamaya odaklanarak geleceğin siber iş gücünü oluşturmaya yardımcı olmak için yeni yetenek havuzlarının ortaya çıkarılmasına yardımcı oluyor. Programlar içinde yakın vakitte yapılan birtakım güncellemeler şunlar:

– İleri teknik eğitime erişim artıyor: Fortinet, NSE düzey 8 uygulamalı imtihanını her yerdeki BT ve güvenlik uzmanları için daha erişilebilir hale getirdi. İmtihanın hem yazılı tıpkı vakitte uygulamalı kısımları artık çevrimiçi, gözetmenli bir formatta sunuluyor ve Ağ Güvenliği Uzmanı (NSE) Sertifikasyon programının en yüksek ve en seçkin düzeyini dünyanın dört bir yanındaki güvenlik profesyonelleri için daha erişilebilir hale getiriyor.

– Siber güvenlik alanında bayan profesyonellerin ilerlemesine takviye: Fortinet ve Women in Cybersecurity (WiCyS) eğitim kampının birinci bayan kümesi, 100 WiCyS üyesine Fortinet’in NSE düzey 4 eğitimine ve laboratuvarlarına fiyatsız erişim, teknik mentorlar, imtihan kuponları ve daha fazlasını sunan programı tamamladı. Fortinet ayrıyeten program iştirakçilerinden beşini, siber önderlere ve patronlara erişebilecekleri 16-18 Mart’taki yıllık WiCyS Konferansı’na katılmaları için bursla ödüllendirdi.

– ergenlerde Siber Güvenlik Maharetlerini Geliştirmek: Geleceğin siber iş gücünü daha da geliştirmek isteyen Fortinet, ortaokuldan üniversiteye kadar çeşitli akademik düzeylerdeki öğrenciler için çeşitli siber güvenlik tabanlı yarışlara sponsorluk yapıyor. MITRE Engenuity’nin 12 haftalık Embedded Capture the Flag (eCTF) yarışının platin sponsoru ve Carnegie Mellon Capture the Flag müsabakasının kategori sponsoru olmak da buna dahil.

Fortinet Eserlerden Sorumlu Lider Yardımcısı ve CMO’su John Maddison, “Fortinet,sayıca yetersiz olan ve siber güvenlik marifetleri eksikliğinden etkilenen grupları desteklemek için tüm SOC hizmetlerine öğrenen makineler odaklı otomasyon ekliyor. Fakat teknoloji tek başına bu sorunu çözmez, bu niçinle siber güvenlik hünerleri açığını kapatmak için dal önderi bir eğitim enstitüsüne yatırım yaparken, anında dayanak sağlamak için insan tabanlı SOC artırma hizmetleri sunmaya da kararlıyız. Bu teknoloji, hizmet ve eğitim kombinasyonu, SOC profesyonellerinin kurumlarını tespitten olay kurtarmaya kadar daha düzgün müdafaalarını sağlıyor.”

-iDeal Haber Merkezi-