Gerçek dondurma seçmenin ipuçları – Kaliteli dondurma nasıl anlaşılır?

MerveninMutfağı

New member
Dünya Dondurma Günü kapsamında dondurma seçimi konusunda tüketicilere tekliflerde bulunan Dondurma Üreticisi Serdar Kemahlı; dondurma üretiminde kullanılan her bir malzemeyi titizlikle teste tabi tutan, bünyesinde tam vakitli besin mühendisi ile taze üretim yapan, hijyenik, sağlam, şeffaf bir idare anlayışıyla üretim gerçekleştiren markaların ürettiği gerçek dondurmaların tercih edilmesi gerektiğini söylemiş oldu.

Dondurmanın formülü doğallıktan uzaklaşmamalı

Herkes tarafınca sevilen ve uygun bir tatlı alternatifi olarak görülen dondurmanın besleyici özelliğini koruyabilmesi için birtakım standartlara vurgu yapan Serdar Kemahlı “Öncelikle dondurmaların içeriğinde katkı hususu, aroma, kimyasal kıvam artırıcı, renklendirici, hazır şurup yahut yapay tatlandırıcı üzere ögelerin yer almaması gerekiyor.

Dondurmayı oluşturan her bir ham unsurun teste tabi tutulması, tarım ilacı (pestisit) kullanılmaması, dört mevsim taze ve doğal gereçlerin tercih edilmesi ve yüksek kaliteli sütün hakikat pastörizasyon süreçlerinin akabinde üretime dahil edilmesi değerli.

Dondurmanın satışa sunulduğu yerde da gerekli tüm hijyen kurallarının uygulanması, dondurma üretimi yapılan tesis ve ham unsur tercihi kadar kıymet taşıyor” açıklamasında bulundu.

İnançlı üretim, hakikat dondurmanın birinci kuralı

Tüm dünya üzerinde büyük kıymet kazanan besin güvenliği konusunun, toplumsal farkındalık seviyesinin artmasıyla fazlaca daha kritik bir hal aldığına dikkat çeken Kemahlı “İnsan sıhhatini direkt etkileyen besinde uygulanacak üretim prosedürlerinin epey sıkı olması ve memleketler arası standartlarca tescillenmesi ise tüketim tercihinde belirleyici bir rol üstleniyor.

Üretim evresinde kullanılan ham husus temininden ekipmanlara, soğutucunun kalitesinden paketleme materyallerinin seçimine, tedarikçi seçiminden eserin depolanmasına ve taşıma esnasında soğuk zincirin kırılmamasına kadar üretim zincirinin tamamını içine alan bir standartlar bütününü kapsayan HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points – Risk Tahlili ve Kritik Denetim Noktaları) sistemini de içeren ISO 22000 Besin Güvenliği İdare Sistemi’nin uygulanması büyük kıymet taşıyor.

Bu noktada tüketicilerin, dondurma tercihi yaparken seçtiği markayı âlâ araştırması ve besinin güvenliğinden emin olmadan ömrüne sokmaması gerekiyor” biçiminde konuştu.

Uygun şartlarda koruma edildiğinden emin olunmalı

Dondurmanın nasıl saklanması gerektiği hakkında da değerli açıklamalarda bulunan Kemahlı; “Soğuk koruma edilmesi gereken bir eser olduğu için soğutucu ve ambalaj kalitesi kıymetli ögelerin başında geliyor.

Dondurmaların servis edildiği soğutucunun kâfi soğuklukta ve çalışıyor durumda olmasının yanı sıra dondurma vitrininin hijyenik tutulması eserin uygun şartlarda koruma edilmesi ismine büyük değer taşıyor” dedi.

Besin okuryazarı olmak, içeriğini bilmek kıymetli

Tüketilen dondurmanın içeriğinde yer alan besin unsurlarının kıymetlerini görmek için besin pahası tablosunu incelemenin ne yediğini bilmenin birinci kuralı olduğunu söyleyen Kemahlı, kelamlarına şöyleki devam etti:

“Bunun için besin bedeli tablolarına bakarak kalori hesabı yapmak, diyet programı bozulmadan uygun porsiyon ve çeşidi seçmek mümkün. İçerik okumanın bir öteki değeri ise alerjik tepkilerin önüne geçmek, beslenme alışkanlığına göre seçim yapabilmek…

Süt alerjisi yahut laktoz intoleransı olanlar, vegan ve ovo vejetaryen beslenen tüketiciler de kendilerine uygun dondurma çeşitleri talep ettiği için besin tabloları bu noktada ehemmiyet taşıyor.

Çeşitli beslenme alışkanlıklarına sahip tüketicilerin besin tablolarını incelemesi kendileri için lezzetli ve yanlışsız dondurma seçimi yapmalarını kolaylaştırıyor.”