Geride kalan şeylerde çağlar boyunca dansçıların sesleri

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Primavera Boman, annesi Hilde Holger’ın Londra’daki evini 20 yılı aşkın bir süre önce devraldı ve her bir parçaya ayrı ayrı bakmak aydınlatıcıydı. Boman, “Ailemin kim olduğunu öğreniyorum” dedi.

Boman, annesinin Viyana, Bombay ve Londra’da önde gelen bir dışavurumcu dansçı ve koreograf olduğunu biliyordu. Ancak, 2. Dünya Savaşı’ndan önce önce Gertrud Bodenwieser’in dans grubuyla ve ardından kendi turne grubu Hilde Holger Tanzgruppe ile performans sergileyen Holger’ın etkili dans kariyerinin boyutundan habersizdi.

Boman, “Hitler gelmeden önce annemin Viyana’da bu kadar tanındığını bilmiyordum” dedi. “Tarihçi, korumacı, arşivci gibi oluyorum.”

Ancak, yıllarca uğraşmasına rağmen, Boman hala koleksiyonu yerleştirmedi. Sıralamayı, kataloglamayı yaptı ve bağışta bulunma fırsatı için hazır olarak her eskiz ve mektubun ayrıntılı bir envanterini tutuyor. Bir arşiv kolayca ilgi gösterse bile, bu ilk çalışma esas olarak bir aile meselesidir ve azim gerektirir.

Sanatçı, dansçı ve koreograf Geoffrey Holder ile dansçı Carmen de Lavallade’nin 92 yaşındaki oğlu Léo Holder, Holder 2014’te öldüğünde depolanan bazı eşyaların 30 yıldır görülmediğini söyledi. Léo, ailesi hakkında “5.000 metrekarelik bir çatı katında yaşıyorlardı” dedi. “Bu çatı katından çıktığımızda, yaklaşık 500 metrekarelik yürüme alanı kalmıştı.”

O zamana kadar malzemelerin kapsamını fark etmemişti. “Film tarihi, kara tarih, kara tiyatro tarihi” dedi. “Bir şeyden daha fazlası.”