Hamburg, Türkiye’de genç yeteneklerini arıyor

PeLe

New member
Hamburg, Türkiye’de genç yeteneklerini arıyor Almanya’nın dev futbol kulübü Hamburg, Türkiye’de genç yeteneklerini arıyor.
Bursa’da çocuklara kapılarını açan Hamburg Futbol Okulları, genç yeteneklerini arıyor.

Yalnızca alanda idmanlarla değil, İngilizce dersleri ve diyetisyenler tarafınca profesyonelleşmesi hedeflenen çocuklar Alman metotları ile yetiştiriliyor.

5-15 yaş içinde tüm çocuklara kapılarını açan Hamburg Futbol Okulu Kaplıkaya Tesisleri’nde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Yurt haricinde kamp ve turnuvalara katılma fırsatı da yakalayan çocuklar, haftanın belli günleri saha içi ve saha dışı Hamburg’un eğitim müfredatına göre eğitimler alıyor.

“Yetenekli futbolcuları Almanya’ya gdolayıyoruz”

Hamburg Futbol Okulları Türkiye Yöneticisi ve Hamburg’un Türkiye’deki resmi Scout’u olan Umut Murçak, “aynı vakitte Hamburg’un buradaki futbol okullarında yalnızca Bursa’da değil, öbür vilayetlerdeki bayilik görüşmelerini de yürütüyorum. Hamburg Futbol Okulları Türkiye’ye temmuz ayında geldi. Pandemi ötüründan açılışları lakin yapabildik. Şu anda Bursa’da Kaplıkaya ve Dobruca’daki tesislerdeki çalışmalarımız devam ediyor. tıpkı vakitte Türkiye’de aslında bizim planlamış olduğumuz gaye yaş kümesi 5-13 yaş içindedır. Bu yaşlar içindeki yetenekli futbolcuları HSV Hamburg’un belirlediği tarihlerde Almanya’daki deneme kapmalarına ve düzenlenecek olan turnuvalara gdolayıyoruz” dedi.

“İngilizce derslerini tamamlamak zorunda”

Hamburg Futbol Okulları şuanda 5-15 yaş içinde çocukları eğitimlerine kabul edildiğini lisana getiren Murçak, “Bizim buradaki eğitimler yalnızca saha içi eğitimlerden ibaret değil. Çocuk geldiğinde İngilizce dersine başlıyor. Her ay alması gereken A-1 düzeyindeki 12 ders İngilizceyi mecburî olarak tamamlaması gerekiyor. A-2 düzeyini geçilince ingilizce ayda 24 saate çıkıyor. çabucak sonrasında saha idmanlarına çıkıyor. Saha idmanlarının yanı sıra 3 haftada bir diyetisyen grubumuz gelerek çocukların beslenme takiplerini ve programlarını hazırlıyor” diye konuştu.

“HSV Hamburg’un eğitim müfredatlarını uyguluyoruz”

Almanya 2. Bundesliga takımlarından Hamburg’un kendilerine gönderdiği müfredatı okulda uyguladıklarının altını çizen Umut Murçak, “Bu konseptin dışına çıkmıyoruz. Ayrıyeten çocuklara yalnızca futbol eğitimi değil, çocuklara spor külçeşidini aşılamaya çalışıyoruz. Bu yalnızca saha içi eğitimlerden ibaret de değildir. Beslenme vakti, yatacakları, kalkacakları saatler ve okuldaki dersleri bir planlama çerçevesinde yürütülüyor. Telefon, tablet bağımlılıklarının önüne geçmeyi amaçlıyoruz. bir daha okulumuzdaki yetenekli atletlerimizi yaş kümelerine ayırarak Umspor bünyesinde lisanslayıp liglere, yurtiçi ve yurt dışı turnuvalara iştirak sağlıyoruz. Buradaki çıkacak olan yetenekli, proje oyunculara bir köprü vazifesi nazaranrek HSV Hamburg’a kapı açıyoruz. Biz buradan çocuklarımızı gönderince kendimiz seviniyoruz fakat ayrıyeten ülke ortasında bir kazanç” sözlerini kullandı.

Futbol okulunda hocalık yapan Ali Topçu, “bununla birlikte vücut eğitim öğretmeniyim. Umut Murçak ile Hamburg Futbol Okullarında eğitimler veriyoruz. Burada ki hedefimiz evvela yeterli birey ve atlet olabilmelerini sağlamak. ondan sonrasında futbolcu olmaları geliyor. Buraya çocuk geldiği vakit İngilizce eğitimi alıyor. daha sonra idmanları yapıyoruz. Fizikî ölçümleri yapılıyor. Çocukları her açıdan gelişimlerini sağlamalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz” biçiminde konuştu.

14 yaşındaki Berk Öztürk ise aldığı eğitim ve amaçlarından bahsederek, “Burada ekip olmayı ve grupça hareket etmeyi öğrendik. Burada hocalarımız bizlerle yakından ilgileniyorlar. İngilizce dersleri de alıyoruz. Okuldaki eğitimlerimizle de hocalarımız ilgileniyor. Ben 8 yıldır futbol oynuyorum ve Avrupa’da ülkemi temsil etmek istiyorum. Kendime örnek aldığım futbolcu da Kevin De Bruyne” dedi.

Oğlu Tunç Mehmetoğlu’nun HSV Hamburg Futbol Okulunda eğitim aldığını tabir eden Günay Mehmetoğlu, “Toplam 5 yıldır oğlum futbol oynuyor. Hayalleri ve maksatları olan tüm çocuklar buradaki çalışma sistemini görmesinde yarar var. Konsantrasyon, futbol, konum detaylarınde çocuğumun gözle görülür değişimler oldu. Çok daha uzun çalışma müddetleri olduğu için yararını gördük” diye konuştu.

KAYNAK: İHA