Han Güç, Gökçe Brülör’ü satın aldı

Mezopotamya

New member
Handan Sema CEYLAN

Türkiye’nin önde gelen güç firmalarından 58 yıllık Gökçe Brülör, Han Enerji’ye satıldı. bu biçimdece İsmet İnönü’nün torunu Eren İnönü’nün idare şurası lideri olduğu şirket, bir daha kendileri üzere Malatyalı bir aileye geçti. Geçen yıl aile şirketleri Mimsan’dan ayrılarak Han Enerji’yi kuran Ahmet İlhan, Gökçe Brülör’ü almış oldu.

Satış niçiniyle İstanbul’da düzenlenen merasimde konuşan Eren İnönü, “Aile şirketimiz olan Gökçe Brülör firmasının tüm paylarını Han Enerji’ye Ahmet İlhan Bey’e satmış bulunmaktayız. Gökçe Brülör kurucumuz ve kayınpederim Necmettin Gökçe Beyefendi öncülüğünde var oldu. Kendisini rahmetle anıyorum. Gökçe Brülör, 70’li, 80’li ve 90’lı senelerda vergi rekortmeni olmuş ve Türkiye’nin en değerli sanayi kuruluşları listesine girmiş bir firmamızdır. 58 yılda 150 binden çok brülör imalatı yaptık. Çalışanlarımızla büyük bir aile olduk. Bütün sorumluluklarımızı yerine getirmiş olmanın huzuru ve memnunluğu ortasında artık bu bayrağı Ahmet İlhan beyefendiye ve Han Güç şirketine teslim ediyoruz” diye konuştu.

İnönü: İsmet yurtharicinde Ömer başkan oyun şirketinde…

İnönü, fabrikalarını satmalarının en kıymetli niçinlerinden birinin üçüncü neslin işe devam etmemesi olduğunu kaydederek, şunları söylemiş oldu: “Büyük oğlum İsmet ailesi ile birlikte yurt haricinde yaşıyor, orada çalışıyor. Ömer de ülkemizdeki önder bir taşınabilir oyun şirketinde üst seviye yönetici olarak nazaranv alıyor. Üçüncü kuşaktan Gökçe Brülör şirketine katılan olmadı. Biz bu sebeple şirketimizi emanet edebileceğimiz bir kişi yahut şirket arayışına girdik. Ahmet İlhan Beyefendi ile birbirimizi kesimden tanıyorduk, fakat aslında yollarımız 5 sene evvelden Mimsan firması ile çalışmaya başladığımızda kesişti. Birbirimizi tanıdık, birbirimize güvendik ve geçen 5 sene ortasında de işbirliğimizi geliştirdik. Kısmet bu seneye imiş. Han Güç ile yapılan bu satış süreci ile Gökçe Brülör firması emin ellere teslim edilmiştir. Ahmet İlhan Beyefendi liderliğindeki yeni idarenin, enerjik yapısı, vizyonu, brülör konusunu sahiplenmesi, ısı kesimindeki engin deneyimi ve de güçlü mali yapısı ile 55 sene evvelden Necmettin Gökçe Bey’in temelini attığı bu yapıyı epeyce daha ileri düzeylere taşıyacaklarına olan itimadımız tamdır.” İnönü, sanayiciliği bıraktığını lakin ticarete devam edeceğini de kelamlarına ekledi.

İlhan: İstanbul merkez olacak

Han Güç AŞ İdare Şurası Lideri Ahmet İlhan da “Gökçe Brülör’den bahsetmiş olduğumizde küresel bir marka olan Alman Thyssen’i Türkiye’ye getiren, Fransız Cuenod Thermotechnique ile doğal gaz brülör imalatı konusunda lisans muahedesi imzalayan, İtalyan Ariston Thermo Grubu’nun Elco mamüllerini Türkiye’ye sunan, sanayi ülkesi Almanya’ya pompa gövdesi ihracatı gerçekleştiren, TSE kalite mükafatını almış, bir periyot Türkiye vergi sıralamasında 2. olmuş ve daha bir epey muvaffakiyete imza atmış bir şirket öyküsünden bahsetmekteyiz. Bugün küçük bir yerin ısıtılmasından; büyük, bir merkezi ısıtma tesisine kadar, binlerce konut, ofis, otel ve sanayi kuruluşunda Gökçe Brülör kullanılıyor” dedi. Han Enerji’nin genç bir firma olduğunu lakin dalda kıymetli bir tecrübeye sahip olduğunu kaydeden Ahmet İlhan, “34 yıl ısı teknolojileri ve güç üretim santralleri alanında önder pozisyona gelmiş olan Mimsan Grup’un ortağı ve Genel Koordinatörü olarak çalıştım. Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği (KBSB) İdare Heyeti Lideri olarak çalıştım. MÜSİAD, MİAD ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nda vazifeler üstlendim. 2021’de Mimsan’dan ayrılarak Han Enerji’yi kurdum. Bir muvaffakiyet kıssası yazmak istiyoruz” dedi. İlhan, bu seyahatte Eren İnönü’nün Gökçe Brülör Müracaat Kurulu’nda yer alacağını da belirterek, “Han Güç olarak ufk umuzda Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı gerçeğini ve sürdürülebilirliği göz arkası etmeden, yenilenebilir güç yatırımları, yenilikçi, tasarruflu, eser ve teknolojiler geliştirmek var. İstanbul’daki merkezimizde ve Malatya’daki fabrikamızda çalışmaya devam edeceğiz” açıklamalarını yaptı.