Helal olsun Celal öğretmene

ahmetbeyler

New member
Helal olsun Celal öğretmene
Kocaeli’ye gelen, okuma-yazma bilmeyen Afgan uyruklu Yar Mohamad’ın ehliyet alma hayalini birlikte nasıl gerçekleştirdiklerini anlatan öğretmen Celal Aydın, ‘helal olsun’ dedirtti. İşte Celal öğretmenin ağzından yaptığı bu güzel davranış: “Milli Eğitim okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptıktan sonra emekli oldum. Eğitimden kopmamak adına Karamürsel Özel Aydın Motorlu Sürücü Kursu’nda trafik öğretmenliği yapmaya başladım. Kursumuza ehliyet almak için Afganistan göçmeni bir vatandaş geldi. Ancak ilkokul diploması yoktu ve okuma-yazma da bilmiyordu. Bu haliyle Halk Eğitim’de kurs görmesi ve belge alması gerekiyordu. 35 yılını öğretmenlik mesleğinde geçirmiş birisi olarak, ‘bu görevi neden ben yapmayayım?’ diye düşündüm. Adı Yar Mohamad olan bu kişiye ne iş yaptığını sordum. Evden eve nakliyat yapan bir şirkette çalıştığını söyledi. Akşam geç vakit bile olsa gelebileceğini ve kendisine okuma-yazma öğretebileceğimi söyleyince çok sevindi. Her gün akşam kurstaki dersim bitince kendisi ile özel olarak okuma-yazma çalışması yapıyoruz. Mohamad çok başarılı çıktı. Şimdiden inci gibi yazmaya ve okumaya başladı. Ona verdiğim motivasyon ile açık ortaokulu ve açık liseyi de okuyacağını söylüyor. Eğitim her yerde yapılabilir ve ihtiyacı olan herkese ulaşılmalıdır diye düşünüyorum. Bir eğitim emeklisi olarak sürücü kursumuzu okuma-yazma kursu olarak da kullanıyoruz. Kısa zaman içinde, eğitim kurumlarının öncelikle yine eğitimciler tarafından işletilmesi veya yönetilmesinin ne kadar önemli olduğunu gördüm. Sonra ki gün bir Özbekistan göçmeni geldi. Lise mezunu olmasına rağmen mesleğini icra etmek ve ekonomiye katkıda bulunmak için istekli olduğunu, ancak ne yapacağını bilemediğini gördüm. Aynı gün başka bir ülke göçmeni de geldi. Onlara da belgelerinin ülkemizdeki okullara denkliği ve belgelendirilmesi için yardımcı oldum. Onlarda ehliyet almak istiyorlar. Öğretmen olmanın, bir eğitim kurumu işletmenin sosyal yönünü de önemli buluyorum.”

ozgurkocaeli.com.tr Adresinden Alıntıdır.