İngiltere’de bir aile hekimliği, Noel kutlaması yerine kanser iletisi gönderdi

Muhabir

New member
BBC

İngiltere’nin Doncaster kentinde bir aile hekimliği, hastalarına memnun bir noel dilemek için atacağı ileti yerine agresif bir akciğer kanseri teşhisi konulduğuna dair bir ileti gönderdi.

İlk iletide hem de ölümcül bir hastalığa yakalananların ulaşabileceği birtakım toplumsal yardımlara kayıt yaptırmaları için bir link gönderildi.

O sırada girdiği testlerin sonuçlarını bekleyen Sarah Hargreaves, alışveriş yaptığı sırada bildirisi görür görmez çöktüğünü, tıp merkezini aradığını lakin kimseye ulaşamadığını aktardı.

Mesajı annesiyle birlikte alan bir öteki kişi olan Carl Chegwin, nereden çıktığını anlamadığı bu bildirisi görür görmez şoke olduğunu anlattı: “Bunun dehşetli bir latife olup olmadığını düşündüm. Doktora epey sık gitmiyorum, fakat birden kanser olduğumu öğreniyorum. daha sonra durup sigara içtiğimi, o yüzden olabileceğini düşündüm. Noel’den yalnızca birkaç gün evvel onca beşere ölümcül bir kansere yakalandıklarını söylemiş olduler, bunu yapamazlar.”

Chegwin, şayet bu iletinin gönderilmesi gereken bir hasta var ise, o kişinin daha berbat durumda olabileceğini de ekledi: “Düşünsenize evvel size kanser olduğunuzu, daha sonra bunun bir Noel iletisi olduğunu, daha sonra da ‘Pardon, aslında size atmak istemiştik’ diyorlar.”

BBC’ye konuşan ve ismini vermek istemeyen bir bayan ise ailesindeki birkaç kişinin göğüslerinde yaşadıkları düşüncelerle ilgili birtakım testlere girdiğini, o yüzden epey endişelendiğini söylemiş oldu.

Aile hekimliğine yakın yaşadığı için binaya uğradığını, en az altı kişinin de panik ortasında polikliniğin önünde beklediğini belirtti.

Aile hekimliği BBC’nin sorularına cevap vermedi.