İzmit İmam Hatip Lisesi başka yerde yapılamaz mı?

ahmetbeyler

New member
İzmit İmam Hatip Lisesi başka yerde yapılamaz mı?
İzmit ilçede, ilçe ile sembol olmuş okullar vardır. İzmit Lisesi, Gazi Lisesi ve İzmit İmam Hatip Lisesi gibi... Bu okullarda, vali, milletvekili, belediye başkanı, kamu kurumlarda ve hatta devlet kademesinde üst düzeyde görev yapan önemli simalar mezun oldu... Kentin sembolü olmuş bu üç okul, bugün eski binalarında değiller... İzmit Lisesi ile Gazi Lisesi birleştirildi ve Yenimahalle’de yapılan Nuh Çimento Eğitim Kampüsüne taşındı. Kocaeli Devlet Hastanesi karşısında bulunan İzmit İmam Hatip Lisesi de binasının hasarlı ve riskli olmasından dolayı geçen yıl yıkıldı. Okulun öğrencileri de geçici olarak boşaltılan Gazi Lisesi binasına taşınmıştı... İzmit İmam Hatip Lisesi binası yıkıldı. Yeni okul binası yıkılan binanın yerine yapılacak. Okul Aile Birliği Başkanı Ali Ayaz, okulun yıkıldığı süreçte gazetemize yapmış olduğu açıklamada okul binasını TOKİ tarafından yapılacağını açıklamıştı. Ancak Ayaz bir süre sonra TOKİ, okul binasını yapmaktan vazgeçtiğini, okul binasını Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacağını duyurmuştu... Yaklaşık bir yıla yıkındır okul binasının yapımıyla ilgili hiçbir gelişme yok... Yapılacak mı yapılmayacak mı? Yapılacaksa ne zaman yapılacak belli değil... İzmit İmam Hatip Lisesi binası, Kocaeli Devlet Hastanesi’nin tam karşısında... Okul binasının bir cephesi Turan Güneş Caddesi’ne diğer cephesi ise Cedit Mahallesi’ne bakıyor... Konum olarak çok değerli ve güzel bir yerde bulunuyor... Hastaneye ve şehir merkezine yakın... İmam Hatip Lisesi binasının yapımı ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde bir görüş ortaya atıldı... “Yeni okul binası mevcut yerde yapılmasın, başka bir yerde yapılsın” denildi. Bunun nedeni ise okul binasının, yapılacak olan Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesinin tam önünde olması... Söylenen şu; “Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi alanında kent meydanı yok. Okul binasının yeri kent meydanı olsun. Okul binası da başka bir alanda yapılsın” O bölgeyi biliyorum... Bölgeyi gözümün önünde canlandırdığımda bana göre muazzam bir görüş... İzmit’in yeni meydanlara büyük ihtiyacı olacaktır... Hatta sadece İzmit İmam Hatip Lisesinin yıkılan binasının yeri de değil, hemen yanında bulunan Mimar Sinan Lisesi ve devamında Santral Sağlık Ocağı da yıkılıp bu alan tamamen meydan yapılmalı... Üst kısımda yenilenmiş Cedit Mahallesi, alt kısmında kent meydanı ve yanından geçen Turan Güneş Caddesi ve caddenin hemen altında Kocaeli Devlet Hastanesi... Bu alan ileride İzmit’in en cazibe merkezi olmaz mı?

ozgurkocaeli.com.tr Adresinden Alıntıdır.