Kocaeli Büyükşehir’e bravo...

ahmetbeyler

New member
Kocaeli Büyükşehir’e bravo...
Büyükşehir Belediyesi İzmit Yürüyüş Yolu’nu baştan aşağı yeniliyor. Sadece insanların volta attığı güzergâh yenilenmiyor. Güzergâhın yanlarında bulunan caddelerin alt ve üst yapıları ve çevreleri de yenileniyor. Yani bu yenileme salt estetik bir görüntü kazandırılsın diye yüzeysel bir makyaj değil... Pahalı, zahmetli ve kalıcı bir yenileme yapılıyor... Yaklaşık olarak 20-25 yıl önce yapıldı İzmit Yürüyüş Yolu... Çok büyük bir ilgi gördü. İzmit’in çekim merkezi oldu. Cazibe alanı oldu... İnsanlar çok kullandığı için haliyle yıprandı, aşındı. Geçen üç dönem içerisinde yürüyüş yoluna hiçbir dokunuş yapılmadı. Yerinden oynayan, kırılan yüzeydeki bazı taşların yerlerine sadece yamalar yapıldı. Yürüyüş Yolu yamalı bohçaya dönüştü... 31 Mart 2019 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Doç. Dr. Tahir Büyükakın, göreve geldikten sonra Yürüyüş Yolu7nu yenileyeceği sözünü verdi... Verdiği sözünü tuttu. Hiç uzatılmadı... Proje çizildi, tanıtım yapıldı, proje bölge esnafına anlatıldı, fikri alındı... Riskli bir proje idi... Çünkü bu çalışma insanların yoğun olduğu kentin cazibe merkezinde yapıyorsunuz. Zahmeti, sıkıntısı, eziyeti, tepkisi çok olur... Bir gerçek vardır ki, böyle büyük projeler ve çalışmalar zahmet çekilmeden yapılamıyor. Önemli olan burada projeyi yapacak olan belediye yönetiminin tutarlı bir duruş sergilemesi, yapılacak çalışmayı çevreye çok iyi anlatması ve güven duyulmasını sağlamaktır... Büyükşehir Belediye Başkan Büyükakın, bu güveni İzmit Yürüyüş Yolu çevresindeki esnafla sağladı... Çalışmalar kapsamında elbette ki sıkıntılar yaşanacaktır ancak çalışma bittiğinde yürüyüş yolu eskisinden çok daha güzel olacaktır. İşte o zaman esnaf dünden çok daha fazla kazanacak... İzmit Yürüyüş yolu7ndaki yenileme çalışması takibimde. Başından bu yana tüm aşamalarını izliyorum. Hafta da 3 gün bölgeye gidip çalışmaları yerinde görüyorum... Önceki gün bu sütunda, “İzmit Yürüyüş Yolu esnafı çalışmadan rahatsız değil...” başlıklı bir yazı kaleme aldım. Çalışma bölgesinde edindiğim izlenim, sohbet ettiğim esnaf ve vatandaşların söylediklerini bu sütunda yazdım... Yazının yayınlandığı gün çok sayıda esnaf aradı... Tepki gösteren oldu. Taraflı yazı yazdığımı söyleyen oldu... Yürüyüş yoluna gitmeden yazıyı yazdığımı belirten oldu... Tepki gösteren esnaflar arayıp mağduriyetlerini anlattı. “Rahat değiliz, rahatsızız” dediler... Durumu izah etmeye çalıştım... Tramvay hattının yapımında neler yaşandığını hatırlattım... Şöyle dedim; “Tramvay hattı yapılırken, hattın geçtiği güzergâh üzerinde bulunan esnaflar da sıkıntı yaşadı. O yıllarda bittiğini tükendiğini söyleyen ve hatta işyerlerini kapatanlar bile oldu. O dönem esnafa destek çıkmak isteyen sözde bazı marjinal sivil toplum örgütleri çalışmaların yapıldığı alanlarda eylemler yaptılar. Çalışmayı yapan firmanın elemanlarını tartakladılar, iş makinelerine çıktılar. O zaman yine işin başında dönemin büyükşehir belediyesi genel sekreteri Tahir Büyükakın vardı. Büyükakın, yaşananlara karşı büyük bir sıkıntı yaşadı ama geri adım atmadı. Tramvay hattı tamamladı ve güzergâh tam anlamıyla bir cazibe merkezine dönüştü, evlerin ve dükkânların değerleri katlandı. Şimdi tramvay güzergâhı üzerinde işyeri ve konutları bulunan insanlar çok mutlu. İzmit Yürüyüş Yolu da öyle olacak... “ dedim. Anlayan oldu, anlamayan oldu... Şu bir gerçektir ki zahmet çekilmeden bir eser ortaya çıkmıyor... Kuşkusuz ki esnafın işi azalık, sıkıntı yaşar. Ancak yürüyüş yolunda işler şimdilik istikrarlı ve planlanandan önce ilerliyor... Büyükşehir Belediyesi nisan ayı ortasında alt yapı çalışmalarına başlamıştı. Üst yapı çalışmalarına da 20 Haziran tarihinde başlayacağını duyurmuştu. Çalışmalar hızlı ve istikrarlı yürüyünce üst yapı çalışması 8 Haziran tarihinde resmen başladı. Esnafa şunu söylemek istiyorum. Büyükşehir Belediye yöneticileri sıkça bölgede inceleme yapıyor... Başkan Büyükakın, genel sekreter yardımcısı Balamir Gündoğdu, genel sekreter yardımcısı zaten hemen her gün bölgede... İş hızlansın, esnafın mağduriyeti uzamasın diye... Esnaf şundan emin olsun ki, yürüyüş yolu yılsonuna doğru tamamlanınca, bölgede estetik güzellik artınca işleri eskiden çok daha iyi olacaktır. Sadece biraz sabır...

ozgurkocaeli.com.tr Adresinden Alıntıdır.