Kolay Yapar: Eski Okul Bilgeliğini Şehir Balesine Getirmek

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Indiana Woodward, Kyra Nichols ile zamanının tükenmekte olduğunu biliyordu: New York City Ballet’in saygın eski direktörü Nichols, Indiana’s Jacobs School Üniversitesi’nde profesör olarak görevine gitmek zorunda kalmadan önce birlikte geçirecekleri son saatti. müzik.

Nichols, Şehir Balesi’nin kış sezonu için – 2007’deki emekliliğinden bu yana ilk kez – George Balanchine’in Donizetti Varyasyonları ve Walpurgis Gecesi’ndeki dansçıların yanı sıra Jerome Robbins’in 1980’de yaratılan abartısız, az görülen bir bale koçu olan Rondo’da başrol oynamak üzere geri döndü. Nichols ve Stephanie Saland için.

Bu bale için bir prova başlamak üzereydi ve Woodward ve Nichols – repertuar yönetmeni Christine Redpath ile – enerji hakkında konuştular: enerji nasıl korunur, nasıl saklanır, daha azını yaparak nasıl daha iyi görünür.

Woodward yalvaran gözlerle Nichols’a döndü, “Aklına geldiğin zaman bize bir mesaj gönder” — ellerini havaya kaldırarak güven verici bir hareket yaptı — “ve ‘Sessiz ol’ dedi. ”

Tabii ki, basit her zaman bu kadar basit değildir. Ancak bunun arkasındaki fikir önemlidir: Bir dansçı gücü nasıl daha özgür bir şeyle değiştirebilir? Nichols’un meşhur olduğu zahmetsiz dansın olanaklarını nasıl keşfedebilir? Nasıl doğal olunacağını biliyordu. City Ballet’teki 33 yıllık kariyeri boyunca Nichols, dinamik omuzlarında somutlaştığı gibi, ayak sesleri -bazen nazik, bazen vahşi, köpüren bir güçle- uzuvlarından, gövdesinden, zarif gövdesinden akıyormuş gibi görünmesini sağladı. onun kafası.

Nichols’un dansı geniş ve özgürdü, ancak yine de koreografinin – ya da aslında koreografi içindeki müzikalitenin – hizmetindeydi. Stüdyoda gösterdiği hareketten pek farklı değil: sen duygusal.

Koçun daveti hoş bir sürpriz oldu. “Gelmemi istedikleri zamanın geleceğini düşündüm” dedi. “Ben zorlamadım. Umarım geri gelirim. Gerçekten harika bir deneyimdi.” Redpath, Rondo’yu bir araya getirmeye başladığında ve Nichols’tan yardım istediğinde başladı.

Mevcut neslin dansçılarına koçluk yapmaları için eski Balanchine dönemi şirket üyelerini işe almak, City Ballet’in Sanat Yönetmeni Jonathan Stafford ve Yardımcı Sanat Yönetmeni Wendy Whelan altında yapmaya devam ettiği bir şey. Mikhail Baryshnikov, Edward Villella, Patricia McBride ve Suzanne Farrell arka antrenörler; Adam Luders, bu sezon Nichols ile birlikte geri döndü.

Salı gününden itibaren Mira Nadon ve Isabella LaFreniere çiftinin ve daha sonra Woodward ve Olivia MacKinnon’ın rol aldığı “Rondo” sahnelere geri dönecek. (LaFreniere ve MacKinnon, Nichols’un rolünü oynuyor.) Nichols, Robbins için “Stephanie’ye basit bir şey yaptırdı,” dedi. “Sonra biraz daha zor bir versiyonunu yapmama izin verdi.”

“Rondo”, Şehir Balesi ile 1980’den sonra sürmedi. Ama solo piyano için Mozart’ın A minör Rondo’sunda geçen pas de deux parlak bir sadeliğe ve duygusuz bir kardeşlik duygusuna sahip. Prömiyer sırasında Robbins, Leonard Bernstein’a yazarak onu baleyi izlemeye davet etti: “Sevdim,” dedi Robbins, “yine de müzik gibi, oldukça sessiz bir çalışma.”

Sessiz olsun ya da olmasın Nichols, “Jerry’den ve Balanchine’den gelen her şeyin her zaman saklanması gerektiğini” düşünüyor. “Büyük bir başarı olmasa bile, hala çok şey var. Bu yeni nesil dansçılar için önemli.”

Robbins, Rondo’yu küçük bir hayranlıkla yaratmaya başladı ve sık sık yaptığı gibi, stüdyoda ortalığı karıştırmaya başladı. Nichols, “Bizi oraya koydu ve farklı fikirlerle oynadı ve sonra,” dedi, “birden bu sezon prömiyer gecesinde olmasını istediler.”

Robbins baleleri üzerinde çalıştı. Rondo’nun bu kadar yakında sahneleneceğini öğrendiğinde, mümkün olan tek sahne provasını garantiledi: galadan bir gün önce, sahne görevlileri öğle tatilindeyken.

Nichols, “Daha yeni yükledin,” dedi. “Zemin döşenmedi. Kanatlar havadaydı ve tüm ışıkları yaktılar. Böylece yemeğe gittiklerinde Rondo’yu çalıştırdık. Pointe ayakkabılar giymiyorduk ama ne dans ettiğimizi görsel olarak görebiliyordu.”

Balede, iki kadın kendilerini yakından tekrar eder, eşzamanlı veya kanonda görünürken, biri kolay koşular ve zıplamalar, sıkıca örülmüş zincir salıncaklar – ayakların bir zincir gibi dönüşümlü olarak zeminde kıvrıldığı – ve diğerinin arkasındaki küçük adımlar onları çeker. boyunca sahne boyunca süzülür. Onlar da Birlikte Çalışıyorlar: “Rondo”, Nichols’un dediği gibi, onu çalıştırmak için birlikte dans eden ve birlikte çalışan iki kadının kristal netliğinde bir tasviridir.

“Daha çok senin vücudundu, özellikle Jerry’yle,” dedi. “Diğer kıza bak ama onunla yatma.”

Nadon ve LaFreniere ile bir provada Nichols, dansçıları sadece gevşek olmaya değil, aynı zamanda doğal olmaya da davet etti – Robbins’in koreografisinin ayırt edici özelliği. “Güzel bir sivri parmağın var,” dedi. “Sadece Adım bunun üzerine.”

“Rondo” sakin görünüyor, ama öyle mi? “Bu bir canavar, çok ağır; Nasıl bu kadar kolay görünmesini sağladı?” LaFreniere, Nadon ile yaptığı bir video röportajında Nichols’a atıfta bulunarak söyledi. “Stüdyoya girdiğinde söylediği ilk şeylerden biri, ‘Daha az, her şey daha az’ oldu. ‘Rondo’ koşularımızdan birinin ardından aşırı derecede terlemiştim. O da bize baktı ve ‘Evet, nefes almayı öğrenmeliyiz’ dedi.”

Nadon ekledi, “Dansçılar olarak gerçekten çok çalışmak istiyoruz çünkü fiziksel gücümüzü zorlamak istiyoruz. Ve bazen en zor şey biraz daha azını yapmak, biraz daha sakin olmak ve hareketin kendi adına konuşmasına izin vermektir.”

Bu, Nichols’un Robbins’le çalışırken anladığı şeyin bir parçası: hareket kalitesi konusunda balistik olmamak. Yürümek, ayakta durmak – yeni bir şey, bir tür yaya klasiği yaratmak için dansçılar tarafından sakince gerçekleştirilen günlük hareketler. Nichols, “Ben de yarasadan hemen almadım,” dedi. “‘Dances at a Gathering’de kaç kez sahnede yürüdüm ve ışıklara baktım ve ‘Hayır, hadi tekrar yapalım’ dedi. Müziğe gitmemek, sıradan olmak, parmağını sallamamak – bale dersleri almaktan çok farklı.

Nichols, koçluğu sevdiğini ve öğrendiklerini paylaşmaktan mutlu olduğunu söylüyor; City Ballet’te çalıştığı süre boyunca, şirketin bağlı olduğu School of American Ballet’te bir varyasyon dersi vermesi istendiğinde özellikle gururu okşanmıştı. Robbins’in The Four Seasons’ında “Bahar”a odaklandı. Bunu, Robbins’in başlangıçta koreografisini yaptığı şekilde – sola ve sağa bükülmelerle öğretti. Artık dönüşler genellikle sağa yapılıyor; Çoğu dansçı sağ elini kullanır. Nichols için bu, koreografisi sahneyi doldururken varyasyonun yapısını bozuyor.

Robbins’le stüdyoya ilk gelişini hatırladı; o zamana kadar kendini onun iki balesi olan “Goldberg Varyasyonları” ve “Fanfare”de arka sırada buldu. Robbins dansçısı olmayacağını anladı ve kendi kendine bunun sorun olmadığını söyledi: Balanchine ile çalışıyordu. Ama sonra Robbins’le bir provaya çağrıldığını görünce şaşırdı.

“Bu noktada hala çok dans ediyordu” dedi. “Oraya gittim ve hareket etmeye başladı. Sola doğru hareket etti. Zayıf ayağımın üzerine atladı.”

Odada olmak onun için bir onurdu. Onu memnun etmek istedi, bu yüzden onu takip etti. “Ve ne demeliydim? “Şey, Bay Robbins, bu benim zayıf noktam. O tarafa dönemem.” O zamanlar 19 yaşındaydım, Jerry Robbins’le aynı odada olduğumu sanıyordum. Sadece yaptım.