Mavi vatandaki hasımlarımıza teknolojik meydan okuma! Muhafızlara yerli yazılım geldi

Undertaker

New member
Gemi dalında yeni inşa edilen kargo gemileri, tankerler ve mega yatların, kara kesiminde de fabrika ve yüksek otomasyonu haiz tesislerin, başta elektrik projeleri olmak üzere donatımını gerçekleştiren Hakan Elektrik ve Otomasyon, sahip olduğu yetkinlikleri askeri gemilerin modernizasyonuna ve Türkiye’nin ulusal askeri gemilerine taşıyor.

“1.5 YILDIR VAZİFE YAPIYOR”

Şirket, SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda Entegre Platform Denetim İzleme Sistemi’nin MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen gemilere uygulanabilir versiyonunu sergiledi.

Şirketin Genel Müdürü Ahmet Zurnacı, Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde yer alan Yıldız sınıfı hücumbotların makine denetim sistemlerinin eski ve vakit içinde tamir-bakımı mümkün olmayan bir noktaya geldiğini söylemiş oldu.

Söz konusu sorunları gidermek için çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirten Zurnacı, sonuç olarak bu arayışlara son verip, tümüyle sistemi değiştirmeye karar verdiklerini bildirdi.

Zurnacı, “Bunun için ikna çalışmaları yürüttük ve büsbütün yerli-milli, Türkçe çalışan bir yazılımla eski sistemi söktük ve yerine sistemimizi koyduk. Tekne çalışır vaziyette, 1,5 yıldır mavi vatanda nazaranv yapıyor ve çok sağlıklı biçimde çalışıyor.” dedi.

YERLİ VE MİLLİ

Komple Makine Denetim Sistemi diye tanım edilen Entegre Platform Denetim İzleme Sistemi geliştirdikleri bilgisini veren Zurnacı, “İçine her şey giriyor. Yakıt tanklarını, makineleri, makinelerin sıcaklığını, hararet üzere kıymetlerini takip ediyoruz. Uzak denetim valfler var ise bunları denetim ediyoruz. İnsanın giremeyeceği noktalara bizim yazılımımız giriyor. Oraları başarılı ve inançlı biçimde denetim ediyoruz.” diye konuştu.

Yıldız’ın özel bir proje olduğunu vurgulayan Zurnacı, şunları kaydetti:

İDA YERLİ YAZILIMLA YÜZECEK

İnsansız deniz araçlarının da gündemlerinde olduğunu belirten Zurnacı, “Türkiye’nin birinci silahlı insansız deniz aracı ULAQ’ın bir üst versiyonuna, daha gelişmişine çalışıyoruz. Tersanemizle gerekli mutabakatları yaptık, şu anda otonom sistemlerin yazılımını hazırlıyoruz. İnsansız deniz araçları bundan daha sonra bizim yazılımımızla yüzecek.” sözlerini kullandı.

Ahmet Zurnacı, sivil platformlarda ise bu yazılımı hem ticari gemilerde tıpkı vakitte ultra lüks yatlarda test ettiklerini söylemiş oldu. Bunların okyanus geçen ve dünyanın dört bir tarafına giden tekneler olduğunu vurgulayan Zurnacı, “Dünya üzerinde 120’ye yakın referans projemiz var, tamamı bizim yazılımımızla sıfır kusur ve sıfır acil davetle çalışıyorlar. Dünyanın her tarafına servis verebiliyoruz.” dedi.