Metaverse yeri alacaklara ikaz: çabucak hemen epey erken

Undertaker

New member
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Toplumsal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü Doç. Dr. Yusuf Levent Şahin, sanal gerçeklik teknolojisiyle sanal ortamda arsa satın alınmasına imkan sağlayan Metaverse sisteminin çabucak hemen hazırlık etabında olduğunu söylemiş oldu.

Bu niçinle sanal arsa alımları için çabucak hemen erken olduğunu tabir eden Doç. Dr. Şahin, “Nasıl ki kripto para manipülasyona epey açık bir yapı sunuyorsa, Metaverse yeri olarak satılan emlak için de tıpkı şey geçerli. Gördüğüm kadarıyla, dijital teknolojilerden çok uzak beşerler bile bu emlaka yatırım yapıyorlar” dedi.

Sanal cihan manasına gelen ve internet ortamında arsa satışının yapıldığı sanal gerçeklik teknolojisi Metaverse, ağır ilgi görüyor. SODİGEM Müdürü Doç. Dr. Yusuf Levent Şahin ise Metaverse teknolojisinin çabucak hemen hazırlık etabında olduğunu tabir ederek temkinli yaklaşılması gerektiğini söylemiş oldu.

Teknolojiden uzak insanların bile sanal ortamda arsa yatırımları yaptığını belirten Şahin, şöyleki konuştu:

“Uzmanlığım prestiji ile bu manada bir yatırım tavsiyesi verme noktasında yetkili değilim. Bir şey, insanların ona yükledikleri bedel kadar pahalıdır. Bilhassa bu bir yatırım aracıysa psikoloji değerli rol oynar. Sizin, neye, ne kadar kıymet yüklediğiniz fazlaca değerlidir. Yani bu stil yerlerin alım satımından bir kar elde edebilirsiniz? Karın temeli de bu fikre dayanır. Lakin bilhassa Metaverse dediğimiz kavram, geleceğin değerli bir kavramı olmakla birlikte, hazırlıkları süren ve hala hazırlık kademesinde olan bir kavram. Bu noktada günümüzde birtakım emlak almak bana biraz erken üzere geliyor. Bu noktada beşerler bedel yükleyip, emlak alabilir, aldığı emlakı hala bedel kazanıyorken aldığı fiyattan daha yüksek fiyata da satabilir ancak bu değerli risk barındıran bir hareket olur. Zira çabucak hemen protokolleri ortaya çıkmış durumda değil. Metaverse derken, uygulama geliştirme arayüzleri, sunucusunun nasıl olacağı, istemcisinin nasıl olacağı, hangi protokole nazaran ne biçimde çalışacağı bile belirli olmayan bir şeyden bahsediyoruz. Bu kadar erken evrede birtakım yerlerin alınıp satılması, büsbütün bu yerleri satan kişi ya da kurumların güvenilirliği ile alakalı diye düşünüyorum.”

‘BU İŞTEN KAR ETMEK DE MÜMKÜN’

Sanal ortamda yatırım yapılan ya da satışı yapılan emlakın bedelini ne kadar koruyacağı konusunda da soru işaretleri olduğunu belirten Doç. Dr. Şahin, şunları söylemiş oldu:

“Metaverse ile ilgili teknoloji yerleştikten daha sonra, sattığı yerin ne kadar gerisinde duracak? Bu emlak bedelini ne kadar koruyacak? Bunlar aslında fazlaca öngörülmesi mümkün olmayan şeyler. O noktada bu stil alım satımları yapan insanların epey dikkatli olmasını istiyorum. Zira satın aldığınız bir yerin, Metaverse oluştuktan daha sonra sahipsiz kalması da kelam konusu olabilir. Bugün siz de isterseniz haritayı açıp, ‘Şuradan arsa satıyorum. Bana güvenebilirsiniz, gerisinde ben varım’ deyip arsa satabilirsiniz. Ancak yarın gerisinde durmayabilirsiniz ya da o projeyi sonlandırabilirsiniz. Bu noktada hayli epey dikkatli olunması gerekir. Yatırım tavsiyesi olarak değil, şahsi fikrim olarak bu şekil yatırımların fazlaca risk barındırdığını düşünüyorum. Ben şahsen girmezdim bu biçimde bir işe. Lakin bu işten kar etmek de mümkün. Zira ortada gerçek bir kıymet olmasa bile, insanların ona ne kadar kıymet yüklediği değerli ve şu an beşerler da bu emlakın gelecekte epeyce pahalanacağını düşünüyor. aslına bakarsan aslında alımı ve satımı yapılan şey de bu fikir üzere geliyor. Bu satışı yapan bireyler gerisinde durmazsa, kesinlikle birilerinin elinde kalacak o emlak kıymetsiz dijital varlıklar olarak kalacaklar.”

‘YATIRIM ARACI OLARAK KULLANILMASI HER VAKİT RİSKLİ’

Doç. Dr. Yusuf Levent Şahin, sanal gerçeklik teknolojisiyle sanal ortamda arsa satın alınmasına imkan sağlayan Metaverse sisteminin arkasında bir devlet garantisi olmadığını söylemiş oldu.

Sistemin yeni ve büsbütün manipülasyona açık olduğunu anlatan Doç. Dr. Şahin, şu biçimde devam etti:

“Aslında bunlar fazlaca hoş teknolojiler. Bilhassa Blockchain’e dayalı kripto paralar ve NFT üzere teknolojiler geleceğin teknolojisi olarak görülebilir lakin bir yatırım aracı olarak kullanılmaları her vakit risklidir. Zira ardında bir devlet garantisi yoktur ve büsbütün manipülasyona açık araçlardır. Bu da alışılmış ki birtakım suistimallerin ortaya çıkmasını sağlıyor. İşte Metaverse yeri da bir tarafı ile buna benzetilebilir. Nasıl ki kripto para manipülasyona epey açık bir yapı sunuyorsa, Metaverse yeri olarak satılan asalar için de birebir şey geçerlidir diyebiliriz. Gördüğüm kadarıyla, dijital teknolojilerden çok uzak beşerler bile bu emlaka yatırım yapıyorlar. Metaverse teriminin ne olduğu ile ilgili teknik hiç bir fikre sahip olmayan beşerler bile bu stil yatırımlara giriyor. Benim insanlara tavsiyem olağan ki yatırım yapın ya da yapmayın olmaz lakin en azından Metaverse teriminin altında yatan şeyleri biraz araştırmaları yararlı olur.”

KAYNAK: DHA