Oraya katlı otopark kesinlikle yapılmamalı

ahmetbeyler

New member
Oraya katlı otopark kesinlikle yapılmamalı
Tam bir kabus yapısı olarak İzmit Çarşısının göbeğinde duran ağır hasarlı vergi dairesi binası nihayet yıkılıyor. Bilindiği gibi medyanın sürekli gündemde tuttuğu vergi dairesi binası için alternatif, Derince’de bulunmuştu. O binada hummalı bir çalışma var. Eli kulağında tam taşınma gerçekleşir. Ardından da hasarlı bina yıkılacak. Peki, yıkılan binanın yeri ne olacak? Bu hafta başında kulağımıza otopark yapılacağına dair bir duyum geldi. Birinci ağızdan bilgiler olmasa da basında yazıldı çizildi. TARİHİ BİNANIN ÖNÜ AÇILMALISabah toplantısında konuştuk, Cemalettin Öztürk, bölge esnafının nabzını tutturdu. Bölgeye giden Bircan Aydın’ın yaptığı haber dün gazetemizdeydi. AVM diyen de olmuş otopark olsun diyen de ama bölge esnafı ağırlıklı olarak oranın yeşil alan veya meydan olmasını istiyor. Ve en önemlisi herkes oradaki tarihi yapının önünün açılmasını ve işlevsel hale gelmesini istiyor. BÜYÜKŞEHİR OTOPARK YAPMAK İSTİYORAncak Büyükşehir Belediyesi meseleyi merkezdeki otopark sıkıntısı noktasından ele alıyor. Çarşı’nın batı girişi olduğu için de otopark yapmak adına makul bir alan olarak görülüyor. Tahir Büyükakın önceki gün şehir merkezinde esnaflarla buluştu. Alemdar Caddesi’nde örnek olacak şekilde çok hızlı bitirilen alt yapı çalışması nedeniyle esnaf gecikmeli bir teşekkür kahvaltısı düzenlemiş. Büyükakın orada vergi dairesi binasının bulunduğu alanı Maliye’den istediklerini söylüyor. Öncelikli düşünce de otopark… ACISU PARKI İLE BÜTÜNLEŞMİŞTahir Başkan şöyle demiş: “Derince’ye taşınacak olan Kocaeli Vergi Dairesi’nin alanına otopark yapmak için Maliye’den yeri talep ettim. Yerin verilmesi halinde burada nasıl bir otopark yapacağımızı çalışacağız. Şu anda katlı otopark mı yoksa yer altı otoparkı mı yapacağımızı söylemek erken. Önce bölgedeki trafik akışını, zeminin yapısını görmemiz gerekiyor.” Ben de fikrimi peşinen söyleyeyim, kesinlikle katlı otopark yapılmasın. Yeraltı otoparkı olabilir hatta mecbur kalınırsa zemin de otopark gibi kalabilir. Ama katlı otopark yapılmasın. Bölgeyi Acısu Parkı ile bütünleştirmek gerek, eğer karakol binası da kaldırılabilirse müthiş bir alan kazanılabilir. FARKLI BİR ŞEHİR MERKEZİFakat ben perspektifi biraz daha büyüteceğim, İzmit genelinde yapılan büyük değişim hareketine bu meseleyi katacağım. Biliyorsunuz, birkaç defa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit kent merkezi için yaptığı projelerin varacağı son noktayı “yeni İzmit” estetiğini ve işlevini anlatıyorum. Yürüyüş Yolu çalışmasının Fevziye ve Yenicuma- Sabri Yalım Parkı ile bütünleşeceğini oradan da eski Perşembe Pazarı alanına uzanacağını hep söylüyorum. Buna Cedit Kentsel dönüşümü ile Real ve Carrefour alanları ile fuar alanına yapılacak Millet Bahçesini de eklemleyin. Gözünüz önüne başka bir siluet çıkacak. KÜÇÜK DOKUNUŞLARİzmit değişecek. İşte bu noktada ilave küçük dokunuşlar Çarşı’yı daha da güzelleştirecektir. Küçük meydanlar bunun en iyi yöntemidir. Çünkü kentsel dönüşüm kadar kentsel seyreltmeler de önemlidir. Vergi dairesi binasından boşalan alan da bir fırsattır. Ötesinde o kahvaltıda bölge esnafı adına Mehmet Şen, “Gazi Lisesi gittikten sonra sonradan yapılmış bina ve çevresindeki duvarların yıkılarak kent meydanı olmasını istiyoruz. İnönü Caddesi çok atıl oldu. Bu caddeyi hareketlendirecek bir çalışma yapılmasını istiyoruz” demiş. Çok iyi fikir… Başkan Büyükakın da incelenmesini istemiş hatta estetiği de düşünerek cephe giydirmeleri önermiş. Taksi duraklarının Yürüyüş Yolu üzerinden kalkacağını söylemiş. Bunlar yerinde küçük dokunuşlar. Vergi dairesi binası alanı için de böyle düşünülmesi gerekir. Ben oranın da en iyi şekilde değerlendirileceğine inanıyorum.

ozgurkocaeli.com.tr Adresinden Alıntıdır.