Savaşın gölgesindeki Ukrayna’nın başşehri Kiev’de yılbaşı hazırlıkları başladı

Muhabir

New member
Rusya-Ukrayna içindeki savaş yaklaşık 1000 kilometrelik cephe sınırında sürerken, başta Kiev olmak üzere çeşitli kentlerde küçük ölçekli yılbaşı hazırlıkları başladı.

Rus ordusunun güç altyapılarına düzenlediği ağır taarruzlar niçiniyle acil yahut planlı elektrik kesintilerinin devam ettiği başşehrin merkezindeki Sofya Meydanı’nda Noel ağacının kurulmasını epeyce sayıda kent sakini izledi.

“KÜÇÜK SEMBOLLER ÖNEMLİ”

Noel ağacının kurulmasını meydanda izleyen ve soyadını vermek istemeyen 29 yaşındaki Anastasya, ülkesinde şiddetli çatışmaların sürdüğünü belirterek, savaş niçiniyle bu yıl ülkede büyük kutlamaların yapılmadığını söylemiş oldu.

Savaş sırasında rastgele bir büyük kutlamaya karşı olduğunu anlatan Anastasya, Noel’in yaklaştığını hatırlatan kimi sembollerin bilhassa çocuklar için son derece değerli olduğuna dikkati çekerek şu tabirleri kullandı:

“Savaşa karşın, çocuklara geleceğin parlak olacağını göstermek için bu çeşit küçük semboller kıymetlidir. Bu, bizim bir geleceğimizin olacağını ve ayakta duracağımızı gösteriyor”

“HAYATIN DEVAM ETMESİ BENİ ÇOK SEVİNDİRİYOR”

Ülkesinde insanların sıkıntı kaidelerde hayatlarını sürdürdüğünü lisana getiren German, kendisi üzere öteki çocuklar için de yılbaşı hazırlıklarının değerli olduğunu vurguladı. German, “Şimdi herkes için durum fazlaca güç. Fakat Noel ağacının olması ve hayatın devam etmesi beni hayli sevindiriyor” dedi.

Savaşın yakın bir vakitte biteceğine inandığını tabir eden German, “Yılbaşı benim için memnunluk ve sevinç demek. Umarım bu savaş bitecek. İnanıyorum ki bu savaş en geç Mart 2023’te bitecek” halinde konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZ İÇİN SAVAŞIYORUZ”

Meydana eşi ve çocuğu ile gelen 53 yaşındaki Aleksander Klachan, ailece Noel ağacının kurulumunu heyecanla izlediklerini belirtti.

Noel ve yılbaşı hazırlıklarının özelikle çocuklar için büyük sevinç kaynağı olduğunun altını çizen Klachun, şu biçimde devam etti:

“Bu ağacın kurulması olağan olarak hayli değerlidir. Biz çocuklarımız için savaşıyoruz. Vatanımızı onlar için koruyoruz, her şeyi çocuklar için yapıyoruz. Çocuklar geleceğimizdir.”