Trans bayanların ömür gayretleri internet dizisi oldu: Koza, 30 Eylül’de yayınlanacak

Morgoth

New member
İki trans bayanın ömrü üzerinden kimlik çatışmalarını, ömür zorluklarını, bayan cinayetlerini ve cinayetlerin politik oluşunu ekranlara taşıyacak “Koza” dizisinin çekimleri tamamlandı. Trans bayan oyuncu Bergüzar Bercan Meran ve Göksu Başaran’ın başrolde yer aldığı dizinin birinci kısmı, 30 Eylül’de Youtube’da yayınlanacak.

Oyuncu Bergüzar Bercan Meran dizide Sude karakterine hayat verirken hem de dizinin yapımcılığını da üstüne alan oyuncu Göksu Başaran, Sinem karakteri ile izleyici karşısına çıkacak. Göksu Başaran’ın sevgilisi oyuncu Yaşar Kaplan da dizide yer alacak.

DİZİ, GERÇEK HAYATLARDAN ESİNLENEREK SENARYOLAŞTIRILDI

Kaosgl.org’un haberine bakılırsa, senaryosu Serdar Saraçoğlu imzası taşıyan dizinin direktörlüğünü İsa Aslan, manzara direktörlüğünü ise Hakan Yücel üstleniyor. Gerçek hayatlardan esinlenerek senaryolaştırılan dizinin izleyicilerle buluşacak olan birinci kısmında oyuncu Suna Selen de yer alacak.

Dizinin tanıtımı şu biçimde:

“Koza, hayatın zorluklarına karşın var olma, görünür olma ismine güç bir gayretin gösterimine arz edilmiş ve iki trans bayanın iş hayatlarında, yaşadıkları toplumda kendilerine karşı gösterilen ön yargının gereksizliğine göndermeler yaparak, hayatın tüm renklerini barındıran omurlara da yetecek kadar büyük olduğunun bir göstergesi olacaktır.”

‘TRANS BAYANLARIN VERDİĞİ HAYAT UĞRAŞINI ANLATACAĞIZ’

“Her kısımda gerçek hayat öyküleri olacak” diyen Başaran çekimler sırasında diziyi Kaosgl.org’dan Yıldız Tar’a şöyleki anlatmıştı:

“Dizinin başrolünde iki trans bayan oyuncu varız. Her kısımda hayat öykülerinden yazılmış bir senaryo ile karşınızda olacağız. Şimdiye kadar üç kısım yazıldı. Önümüzdeki günlerde de çekmeye başlayacağız. Çok heyecanlıyız.

Koza bir ömür çabaları öyküsü. Trans bayanların verdiği ömür gayretini anlatacağız. Ana akım medyada, dizi ve sinemalarda bize yer verilmiyor. Oyunculuk yaptığım için hayli yakından görüyorum bunu. Roller verilmiyor. Sansür var. Bu resmi değiştirmek için bir çaba işe koyuldum ve bu biçimde bir proje ürettim. Kendi deneyimlerimden yola çıktık. İlerleyen kısımlarda öteki LGBTİ+ oyuncuları da dahil edeceğiz. Trans erkek oyuncuların da yer almasını istiyoruz. Trans adamların hayat öykülerini de anlatabilmek isteriz.”