Turkcell, 2020 sonu prestijiyle 50 milyar TL yatırım yaptı

Mezopotamya

New member
Turkcell olarak 1994’te Türkiye’de birinci cep telefonu görüşmesini gerçekleştirmelerinin üzerinden 27 yılı aşkın müddet geçtiğini hatırlatan Turkcell İdare Konseyi Lideri Bülent Aksu, geçen bu müddet zarfında bir yandan abonelerine kaliteli bağlantı imkanını sunmaya devam ettiklerini, başka yandan da entegre dijital servisler sunan bir teknoloji şirketine dönüştüklerini aktardı.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan teknolojik data merkezlerini kullanıcıların hizmetine sunmaya devam ettiklerini belirten Aksu, “Tüm bu başarılarımızın ardındaki öge, üstün ve yaygın şebeke altyapımız. kuvvetli altyapımız ve kaliteli insan kaynağımız yardımıyla Türkiye’nin dijitalleşme seyahatinde tüm kurumsal ve kişisel müşterilerimize yol gösteren kuvvetli bir paydaş olduk. Hatta yurt dışına da dijital servis ve uygulama ihracatı gerçekleştirmeye başladık. 2021 birinci çeyrek sonu prestijiyle BiP’in 3 ay faal kullanıcısı sayısı 40 milyona ulaştı. Bu kullanıcıların yaklaşık üçte birini ise yurt haricindeki müşterilerimiz oluşturuyor. Turkcell, bugüne kadar bu ülkede kazandıklarını bir daha bu ülkeye harcadı. 2020 sonu prestijiyle Türkiye’ye toplamda 50 milyar TL’lik yatırım yaptık. Birebir süratle yeni yatırımlarımızı sürdürüyoruz.” biçiminde konuştu.

“Fiberde ortak altyapı bir an evvel hayata geçmeli”

Bülent Aksu, 4.5G teknolojisiyle mobilde 1.6 Gbps, fiberde ise 10 Gbps’lik suratı müşterilerle buluşturduklarını bildirerek, “Bugün 10 Gbps suratı fiber internet sunduğumuz her vilayette herkese sunabilen tek şirketiz. Fiber altyapı, yalnızca yüksek sürat manasına gelmiyor. beraberinde fiberin yaygınlaşması 5G’ye geçiş için kritik bir ehemmiyete sahip. Bu niçinle birinci günden itibaren fiberde ortak altyapının bir an evvel hayata geçmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu hususta yapılan teşebbüslerde en önde yer almaya ve faal rol oynamaya devam edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

Fiber yatırımların dijitalleşme açısından elzem olduğunu vurgulan Aksu, ortak altyapıda atılacak her adımın ülke kaynaklarının gerçek ve verimli kullanılabilmesine de imkan sağlayacağını söylemiş oldu.

“Çevre dostu yeşil güç kaynaklarına yöneliyoruz”

Tüm iş süreçlerinde dünyaya bırakacağı izi düşünerek hareket ettiklerini belirten Bülent Aksu, dijitalleşmenin sağladığı önemli kaynak tasarrufunun etrafa bırakılan müsaade küçülmesine de imkan sunduğunu kaydetti.

2020 Entegre Faaliyet Raporu’nda, iş süreçlerinin çıktılarını ve bu çıktılar sonunda Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne nasıl bir katkı sağladıklarını ayrıntılı halde anlattıklarını bildiren Aksu, “Bu çerçevede güç odaklı faaliyetlerimizde etraf dostu yeşil güç kaynaklarına yöneliyoruz. Turkcell sürdürülebilirlik stratejimiz doğrultusunda 2030 yılına kadar elektrik tüketimini büsbütün yenilenebilir kaynaklardan karşılama ve 2050 yılına kadar büsbütün ‘karbon nötr bir şirket’ olma gayesi yolunda süratli adımlarla ilerliyoruz. Ayrıyeten, 2015’ten beri sistemli raporlama yaptığımız CDP (Carbon Disclosure Project) notumuzu C-‘den B’ye yükselttik ve bu hususta da bölümümüzün başkanı olduk.” açıklamasını yaptı.

“Engelsiz Eğitim” ile 100 binden çok öğrenciye ulaşıldı

Verilen bilgiye bakılırsa, Turkcell, “Geleceği Yazan Kadınlar” projesiyle bugüne kadar 3 bine yakın bayana eğitim verirken, üstün muvaffakiyet gösteren iştirakçilere da bünyesinde istihdam imkanı sağladı.

Öte yandan şirket, Ulusal Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle özel yetenekli öğrencileri teknolojiyle tanıştırmak ve onların bu alandaki yeteneklerini geliştirmek hedefiyle başlatmış olduğu “Zeka Gücü” projesiyle de bugüne kadar 70 bin öğrenciye eğitim imkanı sağladı.

Yanı sıra özel eğitime gereksinimi olan engelli çocukların yetkinliklerinin artırılması ve toplumsal yaşama iştiraklerini sağlanması maksadıyla 2015’te Ulusal Eğitim Bakanlığı himayesinde başlatılan “Engelsiz Eğitim” programıyla da bugüne kadar 60 vilayette 112 okulda 100 binden çok öğrenciye ulaşıldı.

2020’de 557 ulusal patent başvurusu yaptı

Verilen bilgiye nazaran, Turkcell’in Ar-Ge ve inovasyon merkezi Turkcell Teknoloji, bin 300 uzman mühendisiyle dünya çapında birfazlaca inovatif buluş, eser ve hizmete imza atmaya devam ediyor. Yalnızca 2020 yılında 557 ulusal patent başvurusu yapan Turkcell’in bugüne kadar 2 bin 674 ulusal ve 167 memleketler arası patent müracaat bulunuyor. Ayrıyeten şirket, 700’den çok tescillenmiş patente de sahip.