Vestel City’de Sanayi 4.0 Forklift Takip Sistemi devreye girdi

Mezopotamya

New member
Teknoloji geliştirme yetkinliği ve ihracattan aldığı hisse ile Türkiye iktisadı için kıymetli bir gücü temsil eden Vestel, dijital dönüşüme de öncülük ediyor. Vestel’in üretim üssü 1,3 milyon metrekare alana sahip Vestel City’de 6 yılı aşkın müddettir devam eden Sanayi 4.0 dönüşümü tamamlanmak üzere.

Fabrikalarında karanlık üretim, robot-insan iş birliği, robot-robot iş birliği üzere biroldukca uygulaması bulunan Vestel son olarak, Sanayi 4.0 kapsamında dijital dönüşümünün bir modülü olarak, gerçek vakitli pozisyon takip sistemleri (RTLS) ve endüstriyel objelerin interneti (IIoT) alanlarında uzmanlaşmış bir teknoloji şirketi olan Wipelot ile iş birliğine giderek, Vestel City’deki üç fabrikasında birden Forklift Takip Sistemi’ni hayata geçirdi. Pişirici aygıtlar, çamaşır makinesi ve çamaşır kurutma makinesi fabrikalarında devreye alınan Forklift Takip Sistemi, buzdolabı fabrikasında ve yeni faaliyete başlayacak bulaşık makinesi fabrikasında ise heyetim evresinde.

Hem verimlilik hem maliyetten tasarruf

Vestel’in Wipelot iş birliği ile yürüttüğü projede ana amaç, Manisa’daki 3 farklı fabrikada kullanılan forkliftlerin performans ölçümüydü. Projede forkliftlere montajı yapılan UWB tabanlı etkin RFID aygıtlar ve alana hassas pozisyon için yerleştirilen anchorlar ile forkliftlerin gerçek vakitli olarak 1-2 metre hassasiyetle pozisyonları sağlandı. Bu sayede gün uzunluğu tesis içerisinde hareket olan forkliftlere ilişkin hareketler, Lotus yazılımı üzerinden canlı olarak izlenir hale getirildi. Kayıt altına alınan tüm hareketler, Lotus’ta yer alan geçmişe yönelik olarak ayak izi ve yoğunluk ısı haritası özellikleri ile görüntülenebiliyor.

Çalışmalar kararında geliştirilen sistem ile tesisin tamamında ya da ilgili çalışma bölgesinde forklift gereksiniminin tahlil edilmesi için gerekli bilgiler sunularak, maliyetlerden tasarruf sağlanıyor. Forklift duruşlarının tespitiyle de ilgili alanda trafik üzere gecikmeye niçiniyet veren durumlar belirlenerek ayrıyeten verimlilik elde ediliyor.