Yerli üretim dev bölümü ele geçirmeye başladı! Fiyat avantajına dikkat

Undertaker

New member
2020 yılında atılan değerli teşvik adımıyla dünya devi telefon üreticileri bir bir Türkiye’ye gelerek milyon dolarlık yatırımlarla fabrikalar açarak üretime ve istihdama katkı sağlamaya başladı. Bu adım hem de vatandaşların teknolojiye daha ucuza ulaşmasını da sağladı.Haber7 Haber Şefi Fuat Öner bugünkü köşe yazısında yerli telefon üretimindeki son durumu paylaşırken, yerli üretim telefonlardaki fiyat avantajının kritik ehemmiyetine dikkat çekti.

İşte Fuat Öner’in o yazısı;

Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme stratejisiyle iktisatta kıymetli bir makas değişikliği yapılırken, ihracat tarafında sayılar her ay rekor kırarak devam ediyor.

Pandemi daha sonrası değişen ekonomik dinamiklerle bilhassa Çin’den büyük hisse kapmaya başladığımız devirde Çin’li teknoloji üreticisi OPPO’nun Türkiye’de kurduğu fabrikadan personel çıkarma sonucu alması daha sonrası yerli telefon üretiminde son durumu nasıl diye merak ettim.

Süreç 2010 yılında Çin’li teknoloji üreticisi Huawei’nin AR-GE merkezi ile başladı. Dijital teknoloji şirketlerinin Türkiye’ye yatırım seyahati 2020 yılında atılan değerli teşvik adımı daha sonrası büyük sürat kazanıp dünya devi markaları ülkemize çekti.

Samsung, Oppo, Xiaomi, Vivo, Tecno Mobile, realme, TCL ve Omix bir bir fabrikalarını açıp binlerce istihdam sağlayarak ‘Made in Türkiye’ etiketi ile telefon üreterek tüketicilere sunmaya başladı. Huawei ve Honor ise yerli üretim için çalışmalarını sürdürüyor.

CKD SİSTEMİYLE ÜRETİM BAŞLADI

Yalnızca üretim ve istihdam haricinde Know-how için de epey stratejik bir adım olarak gördüğüm bu süreç kısa müddette güdüm kazanarak, yalnızca kesim montajından çıkarak Complete Knock-Down (CKD) sistemine dönüştü. Yani ithal edilmiş hazır bileşenleri monte etmek yerine mamüllerinin sıfırdan üretilmesi…

AMİRAL GEMİSİ ÜRETİMLER SIRADA…

Ayrıyeten yerli telefon üretimi birinci vakit içinderda giriş düzeyi modellerle başlarken bugün Orta-Üst seğment telefonlara kadar yükseldi. Türkiye’de yıllık ortalama 12 milyona yakın telefon satılıyor, bu satılan telefonların çoğunluğunu ise giriş ve orta segment modeller oluşturuyor. Yani yerli üretim bandından çıkan modellerin ortasında bulunduğu segment.

Aslın değerli nokta ise yerli üretim modellerin satış rakamlarında… Yerli üretimler şu anda bölümün yüzde 60’ı üzere değerli bir düzeye ulaşmış durumda.

Lakin üretim, istihdam ve satışlarda her şeyin yolunda gittiği atakta, artan dolar kurunun tesiriyle hem üretim maliyetlerindeki yükseliş tıpkı vakitte artık üretilen modellerin yüzde 50’lik dilimine girmesi maalesef ‘yerli üretimin’ avantajını ortadan kaldırmaya başladı.

FİYAT AVANTAJINI KAYBETMEMELİ

Bir yıl üzere kısa bir müddetde kesiminde yüzde 60’ını oluşturmaya başlayan ve önümüzdeki devirde bilhassa Avrupa’ya ihracatın planlandığı, dünyaca ünlü markaların milyon dolarlık yatırımlarla Türkiye’ye girerek istihdama ve üretime katkı sağladığı bu dayanılmaz atakta hem yatırımların artması, korunması tıpkı vakitte yerli üretim telefonların vatandaşlar için tekrar avantajlı hale getirilmesi için yeni adımlar atılması büyük ehemmiyet taşıyor.

[email protected]

KAYNAK: HABER7