Yerli yazılım yardımıyla 130 bin öğrenci canlı ders aldı

Undertaker

New member
Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezince (BAUM) hazırlanan “Mergen” isimli öğrenme idare sistemi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde üniversitelerin inançlı bir biçimde çevrim içi eğitim hizmeti sunmasını sağladı.

BAUM yazılım grubu, Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumunun (BTK) altyapı takviyesiyle eğitim öğretim faaliyetlerinin çevrim içi ortamda yürütülebilmesi için özelleştirilmiş açık kaynak kodlu öğrenme idare sistemi olan “Mergen”i geliştirdi.

Canlı ders, ödev verme ve alma, imtihan yapma, görüntü konferans oluşturma üzere imkanlar sunan “Mergen”, çevrim içi eğitim veren öteki üniversitelerden de ilgi gördü.

Fiyatsız sunulan, bakımı ve sürdürülebilirliği BAUM tarafınca sağlanan sistemi Anadolu Üniversitesinin yanı sıra Eskişehir Teknik, İstanbul, Adıyaman, Afyonkarahisar Sıhhat Bilimleri, Alanya Alaaddin Keykubat, Ankara Hacı Bayram Veli, Bingöl ve Niğde Ömer Halisdemir üniversiteleri kullandı. “Mergen” yazılımı aracılığıyla derslerden 130 bin öğrenci faydalandı.

Bilginin ülkede kalması fazlaca kıymetli

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, AA muhabirine, ismini Türk mitolojisinde bilgiyi elinden tutan, bilgiye hükmeden manasına gelen “Mergen” koydukları bir öğrenme idare sistemine sahip olduklarını söylemiş oldu.

Bu sistem aracılığıyla üniversitedeki ve akademisyenlerin ayrıntılarını öğrencilere aktarmayı amaçladıklarını belirten Erdal, şu biçimde konuştu:

“Bilginin ülkede kalması, bunların ulusal ve yerli yazılımlarla mümkün olması fazlaca değerli. Mergen, birfazlaca öğrenme fonksiyonunu yürütüyor. Canlı dersler, verilen ödevler ve yapılan imtihanlar kendi sistemimizde depolandığından, bu datalar ülkemizde kalıyor. Bu sistemin farklı bir özelliği de biroldukça diğer sistemle entegre edilebiliyor. Dışarıdan alınan lisanslı bir yazılımda programa müdahale etme talihiniz olmuyor. Mergen’in altyapısında açık kaynak kodlu bir işletim sistemi yer aldığı için e-Devlet ile entegrasyonunu, canlı ders için görüntü konferans sistemlerinin entegrasyonunu rahatlıkla yapabiliyoruz. Hem sistemin açık kaynak kodlu olması birebir vakitte buna ulusal sistemlerimizi entegre edebilmemiz datanın ülkede kalmasını garanti altına alıyor. Datayı rastgele bir bulut sistemine nakletme üzere özelliği yok.”

Bilgilerin depolanması için değerli bir depolama hacmi gerektiği için “Mergen”i BTK dayanağıyla yürüttüklerini, server hizmetini de bu kurum üzerinden aldıklarını lisana getiren Erdal, kendileri dahil 9 üniversiteye güz ve bahar periyotlarında verdikleri dayanakla hiç bir aksama olmadan bu süreci tamamlamak üzere olduklarını kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA