1 milyon BTC’lik davada karar çıktı! Satoshi Nakamoto olduğunu tez ediyor

Undertaker

New member
Bitcoin’i birinci bulan kişinin ismi tüm internet dünyasında Satoshi Nakamoto olarak biliniyor. Lakin bu ismin gerçek bir beşere mı ilişkin olduğu yahut bir küme tarafınca uydurulmuş bir takma isim mı olduğu bilinmiyor. Bitcoin’in piyasa pahasının 1 trilyon doları geçtiğini düşünürsek bu isim dünya için çok büyük bir değer taşıyor. Şimdiye kadar yüzlerce hatta binlerce kişi kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu tez etse de kimse inandırıcı kanıtlar ortaya koyamadı.

Bitcoin birinci icat edildiği 2009 yılından beri Satoshi Nakamoto’ya ilişkin olduğu düşünülen cüzdanda 1 milyon adet BTC bulunuyor. Bu da günümüz koşullarında 49 milyar dolardan fazla bir nakit demek oluyor. Yani Satoshi Nakamoto dünyanın en varlıklı insanları içinde yer alıyor.

50 MİLYAR DOLARLIK DAVA AÇMIŞLARDI

Tüm bu tartışmalar devam ederken kripto para dünyasının en merak ettiği husus olan Satoshi Nakamoto’nun kimliği ile alakalı davada yeni bir sonuç ortaya çıktı.

Craig Wright, isimli şahıs kendisinin Bitcoin’i icat eden kişi olduğu savında bulundu. Wright’ın eski ortağı David Kleinman’ın varisleri de bu iddiayı kullanarak 50 milyar dolarlık bir dava açmıştı.

VARİSLER 100 MİLYON DOLAR TAZMİNAT ALACAK

Kleinman öldüğü vakit birinci üretilen 1 milyon Bitcoin’in yarısı için varisler hak argümanında bulunmuştu. ABD’nin Florida eyaletinde açılan davada mahkeme heyeti Kleinman’ın varislerinin savlarını reddetti. Lakin David Kleinman ve Craig Wright’ın kurmuş olduğu W&K Information Defence Research LLC şirketi için Kleinman’ın varislerine 100 milyon dolar fikri mülkiyet hakkı verildi.

Craig Wright birinci vakit içinderda 2016 yılında kendisinin Satoshi Nakamoto olduğu tezinde bulunsa da kamoyu bu iddiayı gerçekçi bulmamıştı. Wright’ın vergi kaçırma soruşturmalarında isminin geçmesi niçiniyle kimliğini deklare ettiğı belirtilmişti.

Craig Wright’ın vergi kaçırma soruşturması kapsamında Avustralya’daki konutu mali polis tarafınca aranmıştı. Son olarak Craig Wright bu vakitte, “zorunda olmasam kimliğimi (Satoshi Nakamoto) açıklamazdım. Şöhret istemiyorum. Para istemiyorum. Beni kendime bırakın” demişti.

KAYNAK: HABER7