27 kente 36 yeni Deneyap Teknoloji Atölyesi kuruluyor

Undertaker

New member
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Deneyap Teknoloji Atölyeleri”nin daha evvel 30 vilayette kurulduğunu belirterek, “Şimdi ise 27 vilayetimizde 36 yeni Deneyap Teknoloji Atölyesi daha kuruyoruz. Birinci etap olan yazılı imtihan müracaatları bugün başlıyor. Müracaatlar 4 Temmuz’a kadar devam edecek.” sözlerini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakılırsa, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının öncülüğünde, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfının ortak çalışması kararı başlatılan Deneyap Türkiye, 11. Kalkınma Planı’nda yer alıyor.

Ulusal Teknoloji Atağı’nın itici gücünü oluşturmak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmek gayesiyle yola çıkan “Deneyap Teknoloji Atölyeleri”nden 50 bin teknoloji yıldızı gencin yetiştirilmesi hedefleniyor. Türkiye genelinde 30 vilayette devam eden Deneyap Teknoloji Atölyeleri, ülke geneline yayılıyor.

Verimlilik Teknoloji Fuarı’na katılan Bakan Varank, gençler tarafınca ilgiyle takip edilen atölyelerle ilgili yeni gelişmeyi duyurdu. Varank, ATO Congresium’da gerçekleştirilen aktiflikte şunları kaydetti:

“Burs ve araştırmacı programlarımızla, TEKNOFEST üzere tertiplerle, Deneyap Türkiye üzere projelerimizle her yaştan insanımıza yatırım yapıyoruz. Bu noktada, bir muştuyu vermek istiyorum. Biliyorsunuz 2023 amaçlarımızdan biri de 81 ilin tamamında 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurmaktı. 4. sınıftan 9. sınıfa kadar olan öğrencilerimize 3 yıl boyunca fiyatsız teknoloji eğitimleri verdiğimiz bu atölyeleri şimdiye kadar 30 vilayetimizde hizmete aldık. Artık ise 27 vilayetimizde 36 yeni Deneyap Teknoloji Atölyesi daha kuruyoruz. Ekim ayında başlayacak eğitimlere katılacak öğrencilerimiz, yazılı ve uygulamalı iki basamaklı bir imtihanla belirlenecek. Birinci basamak olan yazılı imtihan müracaatları bugün başlıyor. Müracaatlar 4 Temmuz’a kadar devam edecek. Ben tüm gençlerimize ve ailelerine bu fırsatı değerlendirmeleri, müracaatlarını son güne bırakmadan yapmaları davetinde bulunuyorum.”

Bakan Varank’ın deklare ettiğı 27 vilayet şunlar: Ankara, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Giresun, Hatay, İstanbul, Karaman, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mardin, Mersin, Ordu, Sivas, Şırnak, Tekirdağ ve Van.

36 ay fiyatsız eğitim

Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde, iki farklı yaş kümesindeki öğrencilerin, girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık sorunları çözme, tesirli irtibat ve grup çalışması üzere marifetleri kazanmaları amaçlanıyor.

Ortaokul ve liseye başlangıç çağındaki gençlere, Tasarım ve Üretim, Robotik ve Kodlama, Elektronik Programlama ve Objelerin İnterneti, Nanoteknoloji ve Materyal Bilimi, Havacılık ve Uzay Teknolojileri üzere toplam 11 başlıkta 36 ay fiyatsız eğitimler veriliyor.

Bu 3 yıllık süreçte gençlerin, temel teknoloji yetkinlikleri, özel ilgi alanları ve proje üretme kabiliyetleri konusunda gelişim göstermeleri bekleniyor.

30 vilayette devam ediyor

Deneyap Türkiye’de birinci sınıflar Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon olmak üzere 12 vilayette açılmıştı. Teknoloji atölyelerinin ikinci fazı, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Ağrı, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Kastamonu, Malatya, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Yozgat olmak üzere 18 vilayette hayata geçirilmişti. Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde toplamda 5 bin 630 öğrenci eğitim alıyor.

Ortaokul düzeyi için 4 ve 5. sınıflar, lise düzeyi için de 8, 9 ve lise hazırlık sınıfları müracaat yapabilecek. Müracaatların 4 Temmuz’da tamamlanmasının akabinde 2-23 Ağustos devrinde imtihanlar gerçekleştirilecek. Mevzuya ilgi duyan gençler, www.deneyap.turkiye.org adresinden detaylı bilgilere ulaşabilecek.

KAYNAK: AA