77 yaşındaki Dianne McIntyre, Yeni Apollo Sahneleri'nde dans ediyor

B-Boy

Global Mod
Global Mod
1970'lerdi ve Dianne McIntyre bir misyona sahip bir dansçıydı: Canlı müzikten keyif almak, özellikle de kendi deyimiyle “sözde avangard caz”, serbest caz veya plak şirketleri onu gerçekten rahatsız etmeye başladığında, Sadece “Her neyse.” Gösteriler geç bitiyor ve bu takıntı gün doğumu kovalamacasına dönüşüyordu. Bir video röportajında ”Saat 2'de yola çıktık, Brooklyn'den ya da Village'den metroya bindik” dedi. “Metrolar sabah 2'de çok nadirdi, o yüzden eve sabah 4'te vardık, buna benzer bir şey. Ama umursamadık. Gitmek zorundaydık. Gidip müzik dinlememiz gerekiyordu.”

Şu anda 77 yaşında olan McIntyre için dans ve müzik bir birlik, sanatsal bir bağlantıdır ve bunu 1972'de kurduğu Sounds in Motion şirketiyle kutladı. Cuma gününden itibaren bu vizyon, Victoria Tiyatrosu'nun yeni Apollo Sahneleri'ndeki ilk dans performansı olan yeni çalışması “In the Same Tongue”da sergilenecek.

Siyah kültürünün merceğinden süzülen “Aynı Dilde” yıllar süren kişisel bir çalışmadır. Deneyimli bir koreograf olan McIntyre şu sorularla hareket ediyor: Dans ve müzik birbiriyle nasıl konuşuyor? Onlar ve insanlar aynı tonda mı konuşuyorlar? Kendisinin de söylediği gibi, “Bu dans müziği iletişimi ve insan iletişimidir.”

McIntyre, 1970 yılında Cleveland'dan New York'a taşındı ve her ikisi de Merce Cunningham Company'nin etkili dansçıları olan Viola Farber ve Gus Solomons Jr. ile çalıştı. McIntyre'nin dans ve müzikle olan derin bağı, onu Harlem'de elbette dansa ve aynı zamanda siyahi ifade fikirlerine adanmış bir şirket ve stüdyo olan Sounds in Motion'ı kurmaya yöneltti. Sanatların zengin bir birleşimiydi; şair Ntozake Shange onların eşliğinde dans ediyordu ve çevrelerinin bir parçasıydı.

Hem doğaçlama hem de sahnelenmiş, hareket ve sesin incelikli bir şekilde iç içe geçtiği “Aynı Dilde”de müzisyenler, dansçılar, Shange'ın şiirleri ve McIntyre'ın sözleri yer alıyor. Yıllar önce dansı keşfetmeye başladığında takılıp kalmıştı. Eski bir dansçı ona değerli bir tavsiyede bulundu: Müzikle olan ilişkisi hakkında yazması gerekiyordu. “Birlikte çalıştığım insanlar hakkında çok fazla yazmadım” dedi, “ama insanların danstaki müziği görmesini nasıl amaçladığım hakkında.”

McIntyre, Diedre Murray'i besteci olarak işe aldı. Murray çellist olarak başladı. McIntyre, “O, caz dünyasına yaylı çalgıyı getiren öncülerden biriydi” dedi.

Bu onların ilk resmi işbirliği olmasına rağmen, 1980'lerde düet yapmak da dahil olmak üzere daha önce birlikte çalışmışlardı. Murray, deneyimin “nefes kesici” olduğunu söyledi. “Ama annem ve teyzem dansçıydı” – annesi Nicholas Kardeşler'deydi ve teyzesinin bir dans kumpanyası vardı – “bu yüzden hareket için doğaçlama yapmaya başladım. Aslında çocukluğumda kariyerime böyle başladım.”

Murray, 11 yaş civarında ilk kez çello çalmaya başladıktan kısa bir süre sonra, teyzesi onu performans sergilemesi için işe aldı. Teyzesi ona şöyle dedi: “Hareketini görüyorsun. Arkasından ses çıkarın.'”

Hala orada. Murray, “Aynı Dilde” için farklı müzik tarzlarını araştırıyor. “Buddy Bolden ve buna benzer erken dönem müzikleri” dedi. “Orada bazı düz bebop var. Tamamen ücretsiz müzik var. Daha iyi bir kelime bulunamadığı için, içinde bazı avangard müzikler var. Hikaye anlatımında müzik ve dans birlikte çalışır.

Çalışma aynı zamanda siyasi ve kültürel olarak Siyah Güç hareketine de değiniyor. Murray, 1970'lerde hem McIntyre hem de Murray'in, Brooklyn'deki “yenilikçiler ve kültür için uzmanlık alanı gibi” bir sanat ve topluluk kuruluşu olan East'i sık sık ziyaret ettiğini söyledi. “Orada Cecil Taylor'ı gördüm. Adil bir yerdi. Müzik harikaydı.”

Bir bölümde McIntyre bu zamana ve yere saygı duruşunda bulunuyor: “Çoğu insan, hatta müzisyenler bile Doğu'yu hiç duymadı” dedi.

Aynı şey dansçıları için de geçerliydi. Onlara bunun kulübe gitmekle ilgili olduğunu ve konu hakkında doğaçlama yapabileceklerini söyleyerek bu bölümü tanıttığında her şeyi yanlış anladılar. “Ben sanki hayır, kulübe gitmiyoruz BoogieMcIntyre dedi. “Bu harika müzisyenlerden bu anıtsal sesleri duymak için kulübe gidiyorsunuz.”

O müzisyenlerin çaldığını duyduğunda hissettiği hissi hala hatırlıyor: “Vay canına, tamam, dışarı çıkıp bunu yapacağım gibiydi.” bir şeyMcIntyre dedi. “Dans için yeni bir fikrim var! Müzik yaşam gücümü besledi.”

Yakın zamanda Cleveland'a dönen McIntyre, “In the Same Tongue”u yaratmanın yolunu, New York City'de müzik takıntılı bir dansçı olarak geçmişini, koreograf olarak mirasını ve gizli silahı olan zıplamayı anlattı. Aşağıda son konuşmamızdan düzenlenmiş alıntılar yer almaktadır.

Müzik ve dansa olan duygularınızı nasıl sağlamlaştırdınız?

İlgimi çeken müzisyenler sadece müziklerini takip etmekle kalmadı, aynı zamanda okudukları şeyleri de bana anlattılar. Doğu felsefelerinden büyük ölçüde etkilenmişlerdir. İçlerinden biri bana Hazreti İnayat Han'ın Sufi müzik mesajıyla ilgili, dansın hareket eden müzik olduğunu söyleyen bir kitaptan bahsetti. Dans ve müzik aynı spektrumdadır. İşime yeni başlıyordum ve şöyle dedim: “Aman Tanrım, sanırım öyle!” Ben de öyle yapıyorum. hissetmek. O günden sonra Master Brotherhood adlı müzisyenlerle çalıştım.

Onlar kimdi?

Tanıdık isimler olmasalar da harika müzisyenlerdi. Bu, 1970'lerin başında New York'a ilk geldiğim zamanlardı ve Brooklyn'deki bir kreşte her hafta prova yapıyorduk. Provalarına giderdim ve bir köşede durup müziklerinin sesine göre hareket ederdim. Saksafonu kendi kendine duyabiliyordum: Vücudum nasıl böyle hareket edebildi? Vücudumdaki piyano gibi nasıl ses çıkarabilirim?

Dansçılarınıza ifade ve fiziksellik açısından nasıl rehberlik ediyorsunuz?

Onlara koreografi veriyorum. Onlardan benim yaptığım ya da yaptığımı düşündükleri şeye olabildiğince yakın olmalarını istiyorum. Ve bunu bir adım gibi olmayacak şekilde yapmaları gerekiyor. Bana adım atma, tamam mı? Burası buradan bir nehir ve çekmek. Onlardan her zaman çıplak elin ötesine geçmelerini isterim. Ayrıca odayı tasarlamalarını da istiyorum. Bir kolun orada öylece dolaşmasına izin vermeyin, eğer yüzmesini istiyorsanız, o şamandırayı isterim.

Yani o temsilci değil mi?

Onun bağlılığı bu parçanın temasınadır. Bu özel konuda bir sanatçı, bir dansçı olarak kim olduğunuzun parlaklığını göreceğiz.

“Aynı Dilde” sizin için neden bu kadar anlamlı?

Bu benim sanatsal bir hikayemin yanı sıra hümanist ve özellikle Afro-Amerikan bir hikaye. Bütün bunlar bir arada. Bu yüzden süreç benim için önemli çünkü devam ediyorum. Diğer insanlar şunu söyleyebilir: Hâlâ müziğimi veya baba-da-da'mı yapabilir miyim bilmiyorum. Evet! Devam edin – çünkü Dianne McIntyre, o sadece devam et. [Laughs]

Bu benim için de önemli çünkü çalışmalarımı sürdüren yeni nesil dansçılar var.

Bugünkü hareket pratiğiniz nedir?

Her gün meditasyon yapıyorum ve aslında Zena Rommett yer barını yaparken başladığım bir hareket egzersizi yapıyorum. [a training method focused on alignment]. Bunlardan bazılarını yoga matımla yapmaya devam ettim. Kalçalarım, hareket kabiliyetim, bacaklarım ve kollarım konusunda bana yardımcı oluyorlar. Her hafta bir Zoom grubuyla Çigong yapıyorum; çok tatmin edici. Ama aynı zamanda her gün 40 jumping jack yapıyorum. Vücudumdaki tüm hücrelerin hareket etmesini sağlıyor. Düşünmeme yardımcı oluyor.