ABD, Ukrayna ordusuna 150 milyon dolarlık askeri yardım yaptığını deklare etti

Muhabir

New member
Pentagondan yapılan yazılı bir açıklamada, “Savunma Bakanlığı, USAI kapsamında Ukrayna kuvvetlerinin ülkenin toprak bütünlüğünü muhafazasına, sonlarının güvenliğini sağlamasına ve NATO ile bir arada çalışabilirliği geliştirmesine yardımcı olmak için eğitim ve ekipman takviyelerini içeren 150 milyon dolarlık yeni bir yardım paketi sağladı.” tabirlerine yer verildi.

Açıklamada, kelam konusu 150 milyon doların ABD Kongresinin 2021 mali yılı savunma bütçesinden Ukrayna’ya verilmesi kaide koşulan 250 milyon dolarlık yardımın kesimi olduğu kaydedildi.

Yardımın, Ukrayna ordusunun irtibat, komuta, denetim ve savunma kabiliyetlerine katkı sağlayacağı söz edilen açıklamada, yardım paketinde, topçu atışlarına karşı erken ihtar radarları, insansız hava araçlarına karşı elektronik harp aygıtları, inançlı irtibat teçhizatı, sıhhi tahliye materyalleri ve bunlarla ilgili eğitim dayanağının bulunduğu bilgisine yer verildi.

Bakanlığın açıklamasında, bunun 1 Mart’ta Ukrayna’ya yapılan 125 milyon dolarlık yardımın devamı olduğu söz edilirken ABD’nin Ukrayna ordusundan beklentilerine yönelik ise şu tabirlere yer verildi:

“Bakanlık, Ukrayna’yı, savunma işleyişini NATO’nun temel prensibi olan orduda demokratik sivil denetimi prensibi ile daha yeterli uyumlu hale getirme; Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin gereksinimlerini karşılayacak, ülkenin ekonomik rekabet gücünü artıran ve kurumsal yönetişimi geliştiren bir savunma sanayi stratejisi benimseme; ulusal güvenlik çıkarlarına dayalı olarak direkt yabancı yatırım denetimlerini benimseme; savunma tedarik döngüsünde verimliliği ve şeffaflığı artırma ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini batı biçimi bir meslek idare sistemi ile uyumlu hale getirmek için insan kaynakları idaresini geliştirmeye ait ıslahatlarını sürdürme konusunda teşvik ediyor.”

– ABD 1 Mart’ta Ukrayna’ya 125 milyon dolar yardım yapmıştı

Pentagon, 1 Mart’ta, Ukrayna Güvenlik Yardım İnisiyatifi kapsamında Ukrayna ordusuna 125 milyon dolarlık yardım yapmıştı.

Bu paketin ortasında 2 “Mark IV” tipi devriye botları ve topçu radarları, taktik teçhizat ve biroldukça savunma ekipmanının yer aldığı açıklanmıştı.