ABD ve İngiltere vatandaşlarını uyardı: Derhal Afganistan’ı terk edin

Muhabir

New member
ABD Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, ABD vatandaşlarının mevcut ticari uçuş seçeneklerini kullanarak Afganistan’ı derhal terk etmesini istedikleri bildirildi.

Güvenlik şartları ve azaltılmış işçi sayısı göz önüne alındığında, büyükelçiliğin Afganistan’daki ABD vatandaşlarına yardım etme kabiliyetinin son derece sonlu olduğu söz edilen açıklamada, ABD vatandaşlarına Afganistan’a seyahat etmeme ikazında da bulunuldu.

Öte yandan İngiltere Büyükelçiliği de İngiliz vatandaşlarından, bu biçimde kriz devrinde yardım beklememelerini ve en kısa vakitte Afganistan’ı terk etmelerini istedi.

Açıklamada, güvenlik tehditleri niçiniyle büyükelçilik işçisinin de başşehir Kabil dışına seyahat etmemesi uyarısı yapıldı.

Öte yanda Taliban militanları, birinci sefer Afganistan’da bir vilayet merkezini dün öğlen saatlerinde denetim etmişti.

TALİBAN VİLAYET MERKEZLERİNİ ELE GEÇİRMEYE YÖNELDİ

ABD’nin Afganistan’dan çekilme sonucu alması ve Afgan idaresinin Taliban’la barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının akabinde Taliban akınları sürat kazandı.

Taliban, hazirandan ayından itibaren onlarca ilçeyi ele geçirdikten daha sonra kuşatmaya aldığı vilayet merkezlerine yöneldi.

Ülkenin İran sonundaki Nimruz vilayet merkezi Zaranc, Taliban’ın ele geçirdiği birinci vilayet merkezi oldu.

Güneyde Helmand, kuzeyde Cüzcan ve batıda Herat vilayet merkezleri de Taliban’ın şiddetli akınları altında.

Taliban, Afganistan topraklarının yüzde 80’den çoksını denetim ettiğini tez ediyor.

Vakit zaman savaş uçaklarıyla Afgan ordusuna takviye veren ABD’nin askeri faaliyetleri ay sonunda bitecek.

BM’ye bakılırsa Taliban akınları ve çatışmalarda son bir ayda binden çok sivil hayatını kaybederken Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komitesi mayıs ayı başından ağustosa kadar yaklaşık 1 milyon sivilin konutlarından olduğunu deklare etti.