ABD’den Türkiye’de yaşayan 5 şahsa ‘El Kural’a yardım’ nedeni öne sürülerek yaptırım sonucu

Muhabir

New member
Hazine Bakanlığı tarafınca açıklanan kararda, “Hedefteki şahısları bulan bu yaptırımlar, ABD’nin, El Kural’ın mali kaynaklarının kesilmesine yönelik bağlılığının değişmediğini gösteriyor” denildi.

Yazılı açıklamayı yapan Yabancı Varlıklar Denetim Dairesi Yöneticisi (OFAC) Andrea Gacki, “Türkiye’nin de ortalarında bulunduğu yabancı ortaklarımızla, El Esas’ın mali örgütlenmesinin kesilmesi için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Kelam konusu yaptırım sonucu, iki Mısır vatandaşı ile üç Türk vatandaşını kapsıyor.

Açıklanan listede en üst sırada yer alan isim Majdi Salim.

Mısır İslami Cihat örgütünün eski buyruğu olduğu belirtilen Salim’in, Türkiye’deki El Kural faaliyetlerinin de baş yöneticilerinden biri olduğu belirtiliyor.

Avukat olan Majdi Salim’in mali kurye olarak misyon almak yanında, farklı faaliyetlerde de örgüte katkıda bulunduğu kaydediliyor.

Listenin iki numiçinde bir daha Mısır doğumlu olan Muhammad Nasr al-Din al-Ghazlani yer alıyor.

Al-Ghazlani’nin de El Kural’a mali dayanak bulmak için çalıştığı örgütün mahpustaki üyelerinin ailelerine nakit mali yardım ulaştırdığı kaydediliyor.

Getty ImagesABD Hazine Bakanlığı

Yaptırım listesinde üç Türk vatandaşı da yer alıyor

47 yaşındaki Nurettin Müslihan’ın, örgütün üst seviye önder takımı ile temasta olduğu ve örgüte mali dayanak sağlamak için çalıştığı belirtiliyor.

28 yaşındaki Nurettin Güzel’in Müslihan ile bir arada Suriye’deki El Düstur önderlerinden biri ile temas kurulması noktasında çalıştığı kaydediliyor.

Listedeki son isim olan 33 yaşındaki Soner Gürleyen de örgüt olarak üyesi olarak tanımlanıyor ve öbür bir El Esas üyesine seyahatinde yardımcı olduğu yazılıyor.

Afganistan’da idarenin Taliban eline geçmesi daha sonrası ülkenin El Düstur üzere örgütlere bir daha mesken sahipliği yapmasından kaygı ediliyor.

Yakın vakit evvel, El Kural örgütünün önderi Usame Bin Ladin’in en yakınındaki isimlerden birinin Afganistan’a dönüşünü gösterdiği belirtilen bir görüntü paylaşıldı.

çabucak hemen güvenlik ünitelerince doğrulanmayan görüntüdeki kişinin, Usame bin Ladin’in güvenlikten sorumlu yardımcısı Tabip Amin al Hak olduğu açıklandı.