Afganistan: BM Güvenlik Kurulu insani yardımları Taliban’a yönelik yaptırımlardan muaf tutan sonucu kabul etti

Muhabir

New member
Getty Images

Afganistan’da insani bir felaketi önlemek için baskıyla karşı karşıya olan memleketler arası toplum, Çarşamba günü Taliban liderliğindeki ülkeye daha fazla yardım akışına müsaade vermek için adımlar attı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu sonucuyla insani faaliyetler bir yıl müddetle BM yaptırımlarından muaf tutulurken, ABD de yardımı mümkün kılmak için, ABD yaptırımlarının hedeflediği bireylere gitmediği sürece mal ihracatına ve nakit transferine müsaade verdi.

ABD Hazine Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, sivil toplum kuruluşlarının, memleketler arası kümelerin ve ABD hükümetinin Afganlara yardım sağlamasını kolaylaştıracak yeni müsaadeler verdiğini kaydetti.

Bu adım, ABD’nin öncülüğünde Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun, Afganistan’daki insani faaliyetleri bir yıl boyunca milletlerarası yaptırımlardan muaf tutan ilgili bir sonucu kabul etmesinden kısa bir süre daha sonra geldi.

Biden idaresi, ABD’nin, Taliban’ın idaresi devralmasından daha sonra birçok yardımı kesmesine karşın, Afganistan’a en çok insani yardım sağlayan ülke olduğunu kaydediyor.

Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo yaptığı yazılı açıklamada, “Afganistan halkını desteklemeye kararlıyız” dedi.

Bakanlığın müsaadesi, para temel insan gereksinimleri karşılamaya yönelik projeler, sivil toplum gelişimi, etraf ve doğal kaynaklar üzere emeller için kullanıldığı sürece, yeni Afgan hükümetinde iktidarı paylaşan Taliban ve Hakkani Ağı’nın üyelerini içeren finansal süreçlere müsaade veriyor.

ABD her iki kümesi da “terör örgütü” olarak kabul ediyor.

Oybirliğiyle Çarşamba günü kabul edilen BM Güvenlik Kurulu sonucu da, Afganistan’a yardım ulaştırmanın yasal ve siyasi risklerini azaltmayı amaçlıyor.

Karar, mal ve hizmetlerin ödemeleri ve teslimatı üzere insani faaliyetleri bir yıl mühletle BM yaptırımlarından muaf tutuyor ve yardımın Taliban’a yönlendirilmemesini sağlamak için yeni tedbirler getiriyor.

ABD’nin daha evvel gündeme getirdiği bir karar, yaptırımlara durum bazında muafiyetler tanımaya çalışmıştı, fakat bu, Güvenlik Kurulu’nun daimi üyeleri Çin ve Rusya tarafınca veto edilerek engellendi.

TALİBAN KARARDAN MUTLU

Kararlar Taliban tarafınca memnuniyetle karşılandı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, “Afganistan’ın ekonomik durumuna yardımcı olabileceği için minnettarız” dedi ve milletlerarası toplumun kümeyle ilişkili kuruluşlara uyguladığı ekonomik ve bankacılık yaptırımlarını kaldırmayı “hızlandırmasını” umduğunu da kelamlarına ekledi.

Taliban’ın Ağustos ortasında tekrar iktidara gelmesinden daha sonra ABD, Afgan Merkez Bankası’na ilişkin 9,5 milyar dolarlık varlıkları dondurmuştu.

Bu sonucun akabinde milletlerarası toplum Afganistan’daki ekonomik çöküş sırasında insani bir felaketi önlemek için devalar arıyordu.

Dünya Bankası bu ay, Afganistan bir daha Yapılanma İtimat Fonu bağışçılarının insani yardım sağlamak için UNICEF’e ve Dünya Besin Programı’na yıl sonuna kadar 280 milyon dolar aktaracağını açıklamıştı.

New York Times, ABD’nin geçen yıl Afganistan’a 3,95 milyar dolarlık dış yardım sağladığını; bunun yaklaşık üçte ikisinin eski hükümetin Taliban’a karşı çabasına aktarılan güvenlik dayanağı olduğunu bildirdi. Gazeteye nazaran, ABD’nin ülkeye ve bölgedeki Afgan mültecilere yaptığı insani yardım bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 474 milyon doları buldu.