Afganistan’ın Rusya Büyükelçisi’nden Türkiye açıklaması

Muhabir

New member
Sputnik’e konuşan Cevad, Kabil’deki Hamid Karzai Milletlerarası Havalimanı’nın güvenliğini sağlamada Afganistan’ın Türkiye’ye gereksinim duyup duymadığı, ülkedeki yabancı güçlerin çekilmesiyle ilgili durum ve Taliban’la müzakere süreci hakkında açıklamalarda bulundu.

Cevad şunları söylemiş oldu:

“Türkiye, bir İslam ülkesi ve Afganistan’ın eski bir dostu. Afgan halkına karşı güzel niyetini kanıtlamış bir ülke. Türkiye’nin Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenliğinin sağlamasına Afganistan’da kimse karşı çıkmaz. Havalimanının korunmasından bahsederken burada kelam konusu olan fizikî manada bir muhafaza değil, yani askerler olmayacak. Afganistan hava alanını denetim etmeye yarayacak teknolojik aygıtlar, radarlardan bahsediyoruz. Afganistan’ın bu cins imkanları yok. Taliban saflarında binlerce militan savaşırken, 100-200 askerin müdafaasından değil, havalimanı hava alanını izlemeye sağlayacak radarların kullanılmasından bahsediyoruz. Muhtaçlığımız olan hava alanını denetlemek için teknik imkanlar. Bu yardım Türkiye yahut öbür bir ülke tarafınca sağlanabilir.”

“GÜÇLERİN ÇEKİLMESİ KARARI AFGANİSTAN GERÇEKLERİ HESABA KATILMADAN ALINDI”

ABD’nin Afganistan’daki güçlerini çekme sonucuyla ilgili konuşan Cevad, “Bu sonucun tam manasıyla istişare edilmeden, Afganistan’daki objektif gerçekler hesaba katılmadan alındığını düşünüyorum. sonucun alınma sebebi ABD ortasındaki siyasi durum” dedi.

Cevad, “Yabancı güçler, Afganistan için güvenlik açısından pek düzgün olmayan bir devirde çekiliyor. Bu olay Taliban ve ABD içinde Doha’da varılan mutabakat çerçevesinde gerçekleşiyor, dayağı da ABD’nin siyasi avantajları ve ABD gerçekleri. Bu niçinle Afganistan’ın güvenliği için birfazlaca süreksiz ve beklenmedik tehdit görüyoruz. Elimizdeki imkanları kullanarak bu tehditlere karşı koymaya hazırız” değerlendirmesinde bulundu.

“TALİBAN ÜLKEDEKİ REJİMİ DEĞİŞTİREMEZ”

Cevad, “20 yıldır süren savaşta Taliban kendi denetim ettiği bölgelerde bile bir şey sunmadı, eğitim-öğretim, sıhhat yahut hizmet alanında hiç bir şey. Bu niçinle Taliban’ın rejimi değiştirebileceğine dair bir tasamız yok, bu biçimde bir ihtimal yok” dedi.

Cevad’a göre, Taliban ‘Görüşmeye hazırız, lakin görüşmeler yürütmeyeceğiz’ biçiminde bir tavır sergiliyor.

Cevad, “İstanbul’a davet ediliyorlar, öbür geleceklerini söylüyorlar, daha sonra gelmiyorlar. Gördünüz, Taliban milletlerarası toplumun tekliflerini kabul etmedi, bilhassa de Moskova ve Doha’dan gelen teklifleri. Biz onların tekliflerine açığız, ateşkes yahut diğer bir şey, gündemdeki tüm teklifleri görüşmeye hazırız. Taliban’ın barışçıl müzakerelerdeki siyaseti görüşmelerin barış hakkında, ancak barışa ulaşmak için olmaması şeklinde” tabirlerini kullandı.

Doha’daki temasların sürdüğünü, fakat sistematik görüşmelerin olmadığını belirten Cevad, taraflar anlaşamazsa Afganistan’da bir daha kan dökülmeye başlayacak.

Cevad, “Afganistan halkı ölecek. Bu savaşın bölge için de sonuçları olacak. Bu niçinle bölge ülkelerinin Afganistan’ı nasıl bir geleceğin beklediğini izlemek yerine Afgan halkı ve hükümetiyle işbirliği yapmasını istiyoruz. Gelecek öylece beklemek yerine inşa edilmeli, demokratik kıymetlere dayalı bağımsız ve özgür bir Afganistan için işbirliği yapılmalı, aşırıcı örgütlerin Afgan halkını öldürmesine ve bölge ile dünya için tehdit oluşturmasına müsaade verilmemeli” dedi.

“Afganistan’da askeri bir tahlil mümkün olsaydı, bu aslına bakarsan olurdu” diyen Cevad, Taliban’ın bir daha de güç kullanarak iktidara gelmek istediğini, fakat Afganistan halkı ve memleketler arası toplum Afganistan’da bir İslam Buyrukluğu kurulmasına karşıyken bunun onlar için sıkıntı olduğunu kaydetti.

“RUSYA İLE AFGANİSTAN ORTASINDAKİ MÜNASEBETLER DAHA YÜKSEK DÜZEYE ÇIKABİLİR”

Cevad, Afganistan ile Rusya içindeki münasebetleri de şu sözlerle kıymetlendirdi:

“Yabancı güçlerin çekilmesinden daha sonra ikili bağlantılarımızda daha yüksek bir düzeye geçmek için farklı bir fırsat oluşacak. Rusya her vakit Afganistan’da refah ve ilerlemenin sembolü oldu. Salang tüneli, Haglu santrali, politeknik üniversite, işçi eğitimleri, Afganların uzaya gönderilmesi üzere konulardan bahsediyorum. Eski, uygun bir dost olarak Rusya’nın eğitim, iktisat ve kültürel ilerleme bakımından destekçi olma vakti geldi.”