Ankara’da ‘Eğitim ve Araştırma’ sorunu: Türkiye’de bir göz hastanesi kaldı

MrM

New member
Nur Kaplan

ANKARA –
Ankara’da Etlik Kent Hastanesi’nin açılmasıyla kapatılması gündeme gelen beş hastanede yaşanan karmaşa, sıhhat hizmetinde meseleleri birlikteinde getirdi. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, kelam konusu hastanelerin mevcut hizmetine devam ettiğini açıklasa da işçi sayısı, randevular ve yetersiz tıbbi gereç bu açıklamayı doğrulamıyor.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer’in TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmelerinde yönelttiği “Kapatılmak istenen hastanelerde takım arttı mı?” sorusuna cevap veren Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Tabii ki artıyor” dedi. Lakin bakanlığın son deklare ettiğı bilgiler bu kelamları desteklemiyor. Sıhhat Bakanlığı’nın deklare ettiğı ‘Personel Dağılım Cetveli’ne göre Etlik Kent Hastanesi’nin açılmasıyla kapatılması planlanan beş hastanedeki uzman doktor sayısında önemli azalış dikkat çekti.

ANKARA’DA ‘UZMAN HEKİM’ SORUNU YAŞANIYOR

Bakanlığın mayıs ayında deklare ettiğı İşçi Dağılım Cetveli’ne göre, kapatılması kelam konusu olan Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzman doktor sayısı 192 iken, bu sayı yüzde 76 azalarak 46 tabibe düştü. Etlik Zübeyde Hanım Bayan Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ise 132 tabip bakılırsav yaparken, bu sayı yüzde 62 azalarak doktor sayısı 50’ye düştü.

Öte yandan Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzman tabip sayısı 41 iken, şu anda 16 doktor sıhhat hizmeti veriyor. Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ise 342 uzman doktor sayısı 160’a düştü.

‘EĞİTİM VE ARAŞTIRMA’ VASFI TÜMÜYLE BİTTİ’

Sağlık ve Toplumsal Hizmet İşçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Lideri Kubilay Yalçınkaya, Sıhhat Bakanı Koca’nın hastanelerin mevcut hizmetine devam ettiğine ait açıklamalarının ‘doğruyu yansıtmadığını’ ve ‘çelişkili’ olduğunu söylemiş oldu. İşçi Dağılım Cetveli’nde yer alan tabip sayılarının ‘Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ vasfının tümüyle kalkması manasına geldiğini belirten Yalçınkaya, şunları kaydetti:

“Ankara’da öteki kamu hastanelerinde azalma olmazken kapatılmak istenen hastanelerdeki düşüş dikkat çekiyor. Türkiye’de ‘göz’ alanında iki eğitim ve araştırma hastanesi var. Tabip sayılarındaki düşüşle birlikte devlet hastanesi statüsüne dönüşen Ulucanlar fiilen kapatıldı. Türkiye’de bir tane göz eğitim ve araştırma hastanesi kaldı, o da İstanbul’da bulunan ‘Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma’. Öte yandan Sami Ulus’ta azalan uzman tabip sayısı ve ‘Eğitim ve Araştırma’ statüsünü kaybetmesi, ‘Türkiye’de bir tane çocuk cerrahisi alanında çalışan hastane kaldı’ demek. O da İzmir’de bulunan ‘Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’. İstanbul’da ve İzmir’de devam eden bu hastanelerinde nitelikli olarak hizmet sunmasına imkân yok.”

‘BAKANIN ‘PERSONEL CETVELİ’NDEN HABERİ YOK’

Sağlık Bakanlığı’nın kapatılmak istenen hastanelerden kimilerinin yıkılıp bir daha inşa edileceğine ve takım bakımından güçlendirileceğine yönelik telaffuzlarının ‘gerçekçi’ olmadığını tabir eden Yalçınkaya, kapatılmaktan vazgeçilen hastanelerde acil kısmında çalışan işçinin iş yüküne dikkat çekerek şunları lisana getirdi:

“Bakanlığa sormak lazım. Etlik Kent Hastanesi’nin temeli 2013’te atıldı, 36 ayda tamamlanacağı söylendi, fakat 10 yılda bitti. bir daha inşa etmeyi planladığınız Dışkapı ya da bahçesine yeni bir bina eklemeyi düşündüğünüz Onkoloji’yi kaç yılda bitireceksiniz? Bakan ya bilmiyor ya da bilerek yanıltıyor. Bakanlığın yeni bir hastane muştusu vererek seçimlere gidilmesi kuşku uyandırıyor. Bakan Koca geçen ayın 25’inde Meclis’te takımların artacağını söz etti ancak işçi cetveli hayli farklı söylüyor. Ya Bakan’ın haberi yok ya da dünden bugüne kararlar değişiyor.”

‘EĞİTİM VE ARAŞTIRMA YAZIYOR, KAPI AÇIK ANCAK HİZMET YOK’

Ankara Tabip Odası Lideri Muharrem Baytemür ise kapatılmayan hastanelerde yaşanan ‘kaotik ortam’ sebebiyle her gün farklı sayıda ve süreksiz bakılırsavle gelen tabibin bakılırsav yaptığını, acil müdahale haricinde ileri derece ameliyatların gerçekleşmediğini tabir etti. “Hastanenin üstünde ‘Eğitim ve Araştırma’ yazıyor, bina yerinde, kapı açık lakin hizmet yok, genel hastaneye çevrilmiş durumda” diyen Baytemür, şunları kaydetti:

“Beş kamu hastanesine yatırım yapılmadı. Çivi bile çakılmadı. Takım sayılarındaki zayıflık ortada olduğu biçimde ‘eski halinde çalışıyor’ demek gerçekçi gelmiyor. Kaotik bir tablo yaşanıyor. Takımların büyük kısmı Etlik Kent Hastanesi’ne gönderildi. Kapatılmayan hastanelerdeki doktorların iş yükü epey fazla resmen ötekileştirildiler.”