Antivirüs yazılımcısı ünlü milyarder John McAfee’nin ön otopsi raporu çıktı

Muhabir

New member
75 yaşındaki Britanyalı-Amerikalı bilgisayar programcısı John McAfee, İspanya Yüksek Mahkemesi’nin ABD’ye iadesine müsaade vermesinin akabinde Barselona’daki hapishane hücresinde meyyit bulunmuş, Yüksek mahkeme, McAfee’yi vergi kaçırma suçlamalarıyla karşı karşıya kalacağı ABD’ye iade etmeyi kabul etmişti.

Ünlü yazılımcı John McAfee’nin ABD’ye iadesine müsaade verilmesinden yalnızca birkaç saat evvel hayatını kaybetmesi akıllarda soru işareti bırakırken, İspanyol hapishanesinde yapılan ön otopsiye göre, mevt sebebi intihar olarak doğrulandı.

McAfee, İspanya’da sekiz ay mahpus yattıktan daha sonra Çarşamba günü ABD’ye iade edilmek üzereydi. Ön otopsi raporuna nazaran, McAfee’nin hücresinde kendini astığı, argümana nazaran, cezaevi çalışanları tarafınca duruşma öncesi bulunduğu öne sürüldü. Ayrıyeten pantolonunun cebinde bir intihar notu bıraktığı bildirildi.

Eşi Janice, John McAfee’nin intihara meyilli biri olmadığını söylerken, kapsamlı bir soruşturma talep ederek vefatından ABD hükümetini sorumlu tuttu.

30 YILA KADAR MAHPUS CEZASI ALABİLİRDİ

Haber Global’de yer alan habere göre McAfee, geçen yıl Ekim ayında yanında iki bireyle İstanbul’a gitmek üzere Barselona El Prat Havalimanı’na gelmiş ve yapılan kimlik tespitinin akabinde gözaltına alınmış, daha sonrasında mahkemenin süreksiz tutuklama sonucuyla Brians cezaevine gönderilmişti.

ABD’de 2014-2018 yılları içinde vergi kaçırmakla suçlanan 75 yaşındaki McAfee’nin ayrıyeten, kripto para satışlarında aldatıcı tavsiyelerde bulanarak 23 milyon dolardan fazla para kazandığı ileri sürülüyordu.

McAfee, tüm tezlerden hatalı bulunması halinde 30 yıla kadar mahpus cezası alabilirdi.

2 YIL EVVELKİ PAYLAŞIMI

McAfee, 2019’un Kasım ayında yaptığı paylaşımda, vefat tehditleri aldığını belirterek, şu tabirleri kullanmıştı:

“ABD yetkililerden “Senin için geliyoruz McAfee! Seni öldüreceğiz” diyen ince bildiriler alıyorum. Her ihtimale karşı bugün bir dövme yaptırdım. Kendim intihar ettiysem, yapmadım, öldürüldüm. Sağ kolumu denetim edin”