AP’den Peker tahlili: Türk milletini tesiri altına aldı

Muhabir

New member
YouTube’dan yayınladığı görüntülerde Türkiye’de devlet-mafya münasebetlerini bir daha tartışmaya açan kabahat örgütü önderi Sedat Peker’in tezleri ve itirafları AP haber ajansı tarafınca tahlil edildi.

Uyuşturucu kaçakçılığı ve cinayeti örtbas etmekten, İslami militanlara silah transferine kadar, karar giymiş bir kabahat örgütü başkanının, yayınladığı görüntüler ile “Türk milletini tesiri altına aldığı” kaydedilen tahlilde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidar partisi üyelerini suçlayan açıklamalarının onu beklenmedik bir biçimde toplumsal medya fenomenine dönüştürdüğü kaydedildi.

“Bir vakit içinder Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi’ni açık bir biçimde destekleyen 49 yaşındaki kaçak mafya babası Sedat Peker, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentindeki üssünden skandal yaratan lakin çabucak hemen kanıtlanmamış olan yaklaşık 90 dakikalık uzun görüntüler yayınlıyor. Siyasi figürlerle hesaplaşmak isteyen Peker, birtakım savlarda bulunuyor” denilen yazıda, şu tabirler kullanıldı:

“Peker’in haftalık YouTube görüntülerinin 75 milyondan fazla sefer izlenmesi başka bir düzensizliğe niye oldu.

Devletin ortasındaki yolsuzluklara ait telaşları artıran görüntüler, yetkilileri harekete geçirdi. Ayrıyeten, iktidar partisi ortasındaki rakip kümeler içindeki sav edilen uyuşmazlıkları ortaya çıkarılması ile ekonomik gerileme ve koronavirüs pandemisi ile çaba eden Erdoğan’ın zahmetlerine yenileri eklenmiş oldu.”

“KURAN’LA SİYASET YAPANLARIN KOKAİN İŞİ DE YAPABİLDİKLERİNİ BİLMEK…”

Peker’in görüntülerini Türkiye’de izleyen milyonlar içinden biri olan Gülistan Ataş, AP’ye verdiği demeçte “Her hafta izlediğim diziler kategorisine (Peker’in videolarını) ekledim. Yeni görüntüleri bir dizi kısmı üzere heyecanla bekliyorum. Her hafta Pazar günü kalkınca kahvaltımızı hazırlıyor ve kahvaltı ile bir arada izliyoruz” dedi.

Gülistan Atas’ın eşi Alparslan Atas, Peker’in görüntülerinin “Baba” ve “Yaralı Yüz” sinemaları üzere hafızalara kazınacağını söyleyerek, “Devletin kirli çamaşırlarının ortaya çıkıp etrafa yayılması hoşuma gidiyor zira eli Kuran’la siyaset yapan insanların beraberinde kokain işi de yapabildiklerini bilmek bana farklı bilgiler veriyor” dedi.

Bir yelek ya da bir madalyon ile yarım düğmeli bir gömlek giyen Peker’in nizamlı notlar, tespihler ve kitaplarla bir masanın gerisinden rakipleriyle alay ettiğine dikkat çekilen yazıda, görüntülerinde bahsetmiş olduğu şahısların mağlubiyetlerinin yalnızca bir “tripod ve bir kamera” kullanarak gerçekleştireceğinin kelamını verdiği vurgulandı.

Peker’in, birinci görüntülerinde eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın oğlu olan iktidar partisi milletvekili Tolga Ağar’ı amaç aldığı hatırlatarak, şunlar kaydedildi:

“Peker, Tolga Ağar’ı genç bir Kazak öğrencisine tecavüz etmek ve çabucak sonrasında cinayetini intihar olarak örtmekle suçladı. Peker ayrıyeten, Mehmet Ağar’ın uyuşturucu kaçakçılığı operasyonlarında lüks bir yat limanının makus emellerle kullanıldığı öne sürdü. Ağar çabucak sonrasında marina idare konseyinden istifa etti.

sonrasındasındaki görüntüler, iş adamları ve hükümete yakın medya mensuplarının yanı sıra eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğluna Venezüella’dan uyuşturucu kaçakçılığına karıştığını sav eden suçlamaları yöneltti. Lakin Peker’in en acımasız ve alaycı ataklarının gayesi, Türkiye’nin cumhurbaşkanı olmayı hedeflerken bakılırsavi berbata kullanmak ve yolsuzluk yapmakla suçladığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dur. Peker, iktidar partisi ortasındaki rakip bir kümesi yenmek için hata önderinin yardımına karşın Soylu’nun kendisine ihanet ettiğini söyleyerek her şeyi haklı çıkarıyor. Olaya karışanların hepsi Peker’in suçlamalarını reddetti.”

“ERDOĞAN HAFTALARCA GÖRMEZDEN GELMİŞTİ”

“Uluslararası boyutlarda tartışma yaratacak bir sav da, mafya babası, Erdoğan’ın eski bir güvenlik danışmanının, yarı askeri bir güce liderlik etmekle suçlandığını, Suriye’deki El Düstur temaslı militanlara silah gönderdiğini söylemiş oldu. Hükümet geçmişte silahlı cihatçıları olduğu tezlerini reddetse de Erdoğan çabucak hemen bu tezleri ele almadı” tabirlerine yer verilen yazıda, Erdoğan’ın Peker’in görüntülerini haftalarca görmezden geldiği anımsatılarak, 26 Mayıs’ta sesizliğini bozduğunu ve “Bu oyunları, bu komploları mahvedeceğiz. Bu sinsi operasyonu bozacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi. ‘Suç çetelerinin üyelerini dünyanın neresine kaçarlarsa kaçsınlar takip ediyoruz… Bu suçluları ülkemize geri getirip yargıya teslim edene kadar yalnız bırakmayacağız'” açıklamasının altı çizildi.

Tahlilin devamında ise şunlar kaydedildi:

“Muhalefet partileri, kelam konusu isimlerin istifasını talep etme argümanlarının yanı sıra meclis ve yargı soruşturmalarını da ele aldı.

İktidar partisi ve milliyetçi müttefikleri, muhalefetin Peker’in argümanlarının yanı sıra silah kaçakçılığı savlarına ait meclis soruşturması başlatma tekliflerini engelledi.

Yetkililer, Peker için yeni tutuklama buyruğu çıkardı.”

Anket ve tahlil platformu Türkiye Raporu’nun yöneticisi Can Selçuki’nin de açıklamalarına yer verilen yazıda:

“Peker için ‘Suçlu olduğunu unutmamalıyız” diyerek görüntülerin popülerliğini bilgi muhtaçlığı olarak deklare etti. Selçuki, “Bana o denli geliyor ki beşerler bu yasadışı operatöre bu soruları diğer bir yerde karşılık alamadıkları için soruyorlar. Bu da bana Türk toplumunda daha fazla şeffaflık talebinin arttığını gösteriyor’ dedi.”

“ERDOĞAN’I DESTEKLEDİ, MUHALİFLERE TEHDİTLER SAVURDU”

Yazıda son olarak Peker’in ömrü hakkında ayrıntılar verilerek, şu tabirler kullanıldı:

“Türkçe konuşan milletler içindeki birliği savunan bir milliyetçi olan Peker, organize cürümlere ve öteki kabahatlere karıştığı için 17 yaşından beri cezaevine girip çıkıyor. 2014 yılında cezaevinden son tahliyesinin akabinde Erdoğan’ın partisini desteklemek için mitingler düzenledi ve muhaliflere tehditler savurdu. 2015 yılında avukatı olan Özge Peker ile evlenerek, düğününde ünlü konuklar ağırladı.

Peker, son görüntüde ‘niçin yaptığımı soruyorlar. Allah’a yemin ederim ki, birinci başta öfkeden yaptım, bir özür bekledim… Artık niye yaptığımı bilmiyorum… İçimden bunu yapmak geliyor’ dedi.”