Apple, Hindistan’da iPhone 14 üretimine başladı

Undertaker

New member
Apple, tarafınca yapılan açıklamada iPhone 14 modellerinin Hindistan’da da birleştirilmeye başlandığı duyuruldu.

Şirketin global ortağı Foxconn, iPhone 14 modellerini Hindistan’ın Chennai şehri yakınlarındaki Sriperumbudur tesisinde üretmeye başladı. Hindistan’da üretilen iPhone’lar bu yıl ortasında satışa sunulacak.

Bir Apple sözcüsü TechCrunch’a yaptığı açıklamada “iPhone 14’ü Hindistan’da üretmekten heyecan duyuyoruz” açıklamasında bulundu.

APPLE, ÇİN’E OLAN BAĞIMLILIĞINI AZALTMAYA ÇALIŞIYOR

Apple, birinci vakit içinderda 2017 yılında Hindistan’da akıllı telefonların montajına başlamıştı. Şirket, Çin’e olan bağımlılığını yavaş yavaş azaltmayı hedefliyor. Analistlere göre Apple, Hindistan’ı 2025 yılına kadar global bir iPhone üretim merkezine dönüştüreceğini varsayım ediyor.

Bu ayın başlarında yayınlanan bir raporda JP Morgan analistleri, Apple’ın 2022’nin sonlarına kadar global iPhone 14 üretiminin yüzde 5’ini Hindistan’a taşıyacağını ve Hindistan’daki üretim kapasitesini 2025 yılına kadar tüm iPhone’ların yüzde 25’ini üretecek biçimde genişleteceğini söylemiş oldu.

TEKNOLOJİ DEVLERİ ÜRETİMİ HİNDİSTAN’A KAYDIRIYOR

Hindistan hükümeti de Yeni Delhi’yi bir üretim merkezi yapmak için çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda Hindistan, Apple’ın üretim ortakları Foxconn ve Wistron’a yararlı sübvansiyonlar sunarak yatırımlarını ülkeye çekti.

Öte yandan Apple haricinde öbür kıymetli teknoloji devleri üretimi Hindistan’a kaydrıyor. Samsung, Xiaomi, Oppo, Vivo ve OnePlus da Hindistan’da telefon üretimi yapan markalar içinde yer alıyor. Google da Pixel akıllı telefonların birtakım üretimini Hindistan’a taşımayı da planlıyor.

KAYNAK: TECHCRUNCH