Araç sahipleri dikkat! Bin liradan kaçıp 25 bin liradan olmayın

Muhabir

New member
Elazığ’da aralık ayı ile birlikte soğuk havalar tesirini göstermeye başlarken, oto tamir ustaları araç sahiplerini kışlık bakım konusunda uyardı. Kış bakımının kesinlikle yapılması gerektiğini belirten ustalar, bilhassa antifriz bakımının en kıymetlisi olduğunu tabir etti. Ani soğumalarda antifriz eksikliğinin araçta bloğun patlamasına, motorun kirlenmesine sebep olabileceğini aktaran ustalar, toplamda bin liralık kışlık bakımdan kaçan şoförlerin ilerde 25 bin liralık masrafla karşı karşıya kalabileceğini söylemiş oldu.

Aralık ayı prestijiyle yoğunluk olduğunu aktaran otomotiv mühendisi Buğra Aygündüz, ”Kışlık bakımlar epeyce değerlidir. Özelikle antifriz ve akü bakımı epeyce kıymetlidir. Akü, kış aylarına geldiği vakit kendini boşaltıyor. Antifriz derecesi düşük olduğu vakit araç çalışmayabilir. Motor sıcaklığı yüksek olabilir ve kitlenme meydana gelebilir. Biz servisimizde fiyatsız denetimleri sağlıyoruz. Antifriz, lastik diş derinliği, motor yağını denetim ederiz. Fren ve hidrolik yağına kadar denetimleri gerçekleştiriyoruz. Şu anda kışlık bakımlar bin ile bin 500 lira içinde değişiyor. Aracın markasına ve modeline nazaran değişiklik gösteriyor. Bir antifriz 150 lira civarındadır. Antifriz üzere sıradan bir şeyin gözden kaçırılması bile motora 20 bin lira üzere büyük masraflar çıkartabiliyor. Şu an servisimizde sıradan bir yoğunluk mevcut” dedi.

Oto tamir ustası Yunus Karabulut ise, ”Aracın antifrizini denetim ediyoruz. Fren hidroliği, motor yağını ve balatalarını denetim ediyoruz. Kışlık bakım değerlidir. Aracın antifrizini değiştirmediğin vakit belirli bir derecede motor blokları donma yapar. Antifriz donma yapar. Bin liralık bakım yaptırmıyorlar ve ortadan vakit geçiyor. Akabinde müşterimiz geliyor, 20-25 bin lira masraf ile karşılaşıyor. Motorla ilgili külfet yaşıyor” diye konuştu.

KAYNAK: İHA