Arkadaşları yandı, kurtarma ekipleri elektrikli otomobili açamadı

Mezopotamya

New member
Bu Salı günü Potsdam'daki Adalet Merkezi'nin 8. Salonunda hareketli anlar yaşandı. Görgü tanıkları ağlıyor, izleyenler gözyaşlarına boğuluyor. Çocuklarını feci şekilde kaybeden anne ve babalar, bu süreçte müdahil olarak, artık dokuya ulaşmaya çalışıyor.

Henüz 20 yaşındaki sanık Jan M. de en yakın arkadaşları Laura F. ve Noel-Maurice P.'nin ölümleri nedeniyle özür dilerken yutkunuyor. Bir Tesla'nın içinde yanarak öldüler; muhtemelen canlı. Şu anda Polonya'da eğitim gören genç adam “Çok üzgünüm” diyor.

Potsdam Bölge Mahkemesi önündeki bu davalar ihmalkar cinayetle ilgili. Ancak bir kaza sonrasında yanan Tesla elektrikli otomobilinin kapılarının neden kapı koluyla açılamadığı sorusu da var. Bu tür arabaların kolları girintilidir, bu hoş görünür ancak görünüşe göre ölümcül bir tuzağa da dönüşebilir.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Jan M. hâlâ çocuksu yüz hatlarına sahip genç bir adam. Utangaç görünüyor ve gözyaşlarına karşı nasıl mücadele ettiğini görebiliyorsunuz. 16 Ağustos 2022'de dört arkadaşıyla birlikte arabasındaki beş kişiden ikisi için ölümcül sonuçlanan bir eğlence gezisine çıktığı söyleniyor. Tatildi, Beelitz'li (Potsdam-Mittelmark) gençler lise diplomasını yeni geçmiş, geleceğe dair planlar yapıyorlardı.

Jan M. o sabah arkadaşlarını ailesinin yeni Tesla S'iyle aldı; Bad Liebenwerda'daki termal banyolara gitmek istediler. Tim S., Laura F. ve Noel-Maurice P arka koltukta oturuyorlardı. Müzik dinlediler, güldüler ve elektrikli bir arabanın sıfırdan yüze ne kadar hızlı çıkabildiğine hayran kaldılar. Tim S. mahkemede bunun uçakta olmak gibi bir şey olduğunu hatırladı. Koltuğa itildi ve midesi karıncalandı.

Jan M. 73 numaralı yolu kullanmaya karar verdi. Rotayı biliyordu ve kendi deyimiyle bu yolu birkaç kez kullanmıştı. Yolcusunun kendisini bu kadar hızlı sürmemesi konusunda iki kez uyardığı söyleniyor. Sonuçta gideceğiniz yere güvenli bir şekilde varmak istiyorsunuz.

Yanan Tesla'nın kapıları açılamadı

Tim S., Jan M.'nin kazaya neden olmayacağını söylediğini hatırlıyor. Eğer öyleyse bu başkasının hatasıdır. Olay, Dobbrikow ve Hennickendorf (Teltow-Fläming) kasabaları arasındaki sola virajda meydana geldi. İddianameye göre o sırada 19 yaşında olan sanık, saatte 60 ila 65 kilometre hızla otomobilin kontrolünü kaybetti. Araç yoldan çıkarak ağaca çarptı.

Jan M. ve yolcusu otomobilin ön kapılarını açıp araçtan kaçmayı başarırken, Tim S. ise zaten sisle kaplanmış olan otomobilin arka kapılarını açmak için boşuna uğraştı. Mahkemede “İşe yaramadı” dedi. Kulp yoktu ve kapıları bile açamadı. Ağır yaralanan Tim S., yolcu tarafında yanan araçtan sürünerek çıkmayı başardı.

Yanında oturan Laura ve Noel-Maurice için her türlü yardım çok geç geldi. Tim S, araçtan indiğinde artık tepki vermediklerini hatırlıyor. İkisinin son fotoğrafı: Noel-Maurice'in kafası, kız arkadaşı Laura'nın omzunda yatıyordu. İki genç de yan yana toprağa verildi.

Rebecca N. kaza mahalline ilk ulaşanlardan biriydi. 41 yaşındaki Johanniter çalışanı, kaza mahalline nasıl geldiklerini ve yolcunun yanan araçtan kurtulmasına nasıl yardım ettiğini gözyaşları içinde anlattı. Ağır yaralanan kız, sürücünün sürüş davranışı hakkında “Lanet kibirli” dedi ve iki arkadaşının hala arabada olduğunu bildirdi. Şaşkına dönen tanık, “Kapıların kulpları yoktu” diyor. Sonra şiddetli bir patlama oldu. Araç tamamen yandı.

Andreas M. de benzer bir şey aktarıyor. 61 yaşındaki Johanniter'in sürücüsü. Araçta kilitli olan gençlerin yanına ulaşmaya çalıştığını söylüyor. “Tesla'da normal bir kapı kolunuz yok. Öylece kapıyı açamazsın. İşe yaramadı” diyor tanık. Araçta hayatını kaybeden çocuğun babası, kapı kolları olsaydı aracı açıp açmayacağını öğrenmek istiyor. “Evet, elbette” diyor.

Potsdam Bölge Mahkemesi: Kaza uzmanının 7 Mart'ta ifade vermesi planlanıyor

Sanık Jan M.'nin Tesla arabaları konusunda tecrübesi olduğu iddia ediliyor. Kendi ifadelerine göre henüz 16 yaşındayken ABD'de ehliyetini almıştır. Bildirildiğine göre kazaya dair hiçbir anısı yok. Arkadaşlarının ölümünden bu yana aileleriyle iletişime geçmedi. Uzun sessizliğini “Zihinsel bir engel yaşadım” diye açıklıyor. “Çok korktum ve hala korkuyorum.”

Laura F.'nin annesi, ölen arkadaşlarının ebeveynleriyle konuşmak için müsait olmayı teklif ettiğinde, uzun zamandır beklenen teklifi kabul etmek istediğinin bir işareti olarak masayı çalar.

Dava, kaza bilirkişisinin de dinleneceği 7 Mart'ta devam edecek.