Atina’nın kuzeyindeki yangınlarda onlarca konut ve araç alevler ortasında kaldı

Muhabir

New member
EPA

Yunanistan’da orman yangınları sürüyor. Ülkede son iki günde en büyük yangınlar, başşehir Atina’nın kuzey semtlerinde çıktı. Yangınlar can kaybına yol açmadı fakat şimdiye kadar 30 bin dönüm ormanlık alanını küle çevirdi. Atina yakınlarındaki Varibobi bölgesinde, onlarca meskenin ve aracın alevler ortasında kaldığı belirtildi.

Varibobi ve Olimpiyat Köyü’nün bulunduğu Thrakomakedones dahil, bu bölgeleri çevreleyen sayfiye yerleri acil afet durumlarında kullanılan 112 davet bildirileriyle boşaltıldı.

Afetlerle gayretten sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, acil durumlar haricinde meskenden çıkılmamasını tavsiye etti. Hardalias, yangınlardan dolayı hava sıcaklığının daha da artmasının insan sıhhati için tehlikeli olacağına dikkat çekti.

Nikos Hardalias şimdiye kadar 75 mesken ve 82 arabanın yandığını, 18 mesken ve 64 aracın hasar gördüğünü deklare etti.

Reuters

YUNANİSTAN, AB’DEN YARDIM İSTEDİ

Hardalias, Yunanistan’ın Avrupa Birliği Tabiat Afetler Acil Durumlar Merkezi’nden yardım istediğini de deklare etti.

Varibobi’deki yangın kısmen denetim altına alındı. Söndürme ve soğutma çalışmaları ise 5 itfaiye uçağı ve 9 helikopter ile sürüyor.

Atina’nın merkezine 40 kilometre uzaklıktaki yangının geriye bıraktığı küller ve ağır sis katmanı kent halkına dehşetli anlar yaşattı.

Gerek yangının tesiri altına aldığı elektrik santralinde çıkan arızalar, gerekse başşehir genelinde klimaların tam kapasitetle kullanılması, yer yer elektrik kesintilerine yol açtı.

Afet uzmanı Profesör Efthimios Lekkas, orman yangınları ile ilgili olarak, “Aşırı sıcaklar niçiniyle ansızın yangınların çıkması, tabiatın olağan bir reaksiyonu olarak görülmeli” dedi.

Lekkas, iklim değişikliğinin ve 40 yıldan bu yana birinci defa bu kadar uzun süren çok sıcakların (Ülke genelinde son günlerde hava sıcaklığı 44-46 derece içinde değişiyor) yangınlardaki etkisinin fazlaca büyük olduğunu da söylemiş oldu.

Reuters

BAŞBAKAN MİÇOTAKİS: GEREKSİZ YERE DIŞARI ÇIKMAYIN

Afet bölgelerini ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de çok sıcak havanın en az 15 Ağustos’a kadar süreceğini kaydederek, son derece dikkatli olunmasını ve gereksiz yere dışarı çıkılmamasını istedi.

Yunanistan’da Atina yakınlarındaki ormanlık alanlar haricinde ülkenin kuzeydoğusundaki Evoia (Eğriboz) adası, Mora Yarımadası’ndaki Elia bölgesi , Bodrum karşısındaki Kos (İstanköy) adasında çıkan yangınların kısmen denetim altına alındığı, Rodos ve Girit adalarının ise “teyakkuz” durumuna geçirildiği belirtildi.