Azerbaycan ordusunun 103. kuruluş yıl dönümü kutlanıyor

Muhabir

New member
Azerbaycan ordusu, kuruluş yıl dönümünü, topraklarını işgalden kurtarmanın ve zaferin gururuyla kutluyor.

TARİHÇE

Azerbaycan ordusu, hükümetin 26 Haziran 1918’de aldığı kararla, daha evvel Çarlık Rusyası ordusunda bakılırsav yapan Azerbaycanlı subaylar tarafınca kuruldu.

Azerbaycan hükümeti, birinci muahedesini Batum’da Osmanlı Devleti ile imzaladı. Muahedenin 4. hususuna istinaden, Azerbaycanlı yetkililer Osmanlı’dan askeri yardım isteğinde bulundu. Devrin Harbiye Nazırı Enver Paşa, kardeşi Nuri Paşa (Killigil) komutasında bir ordu kurarak Bakü ve Azerbaycan’ın başka vilayetlerinin Ermeni ve Bolşevik çetelerden kurtarılması için nazaranvlendirildi.

Kafkas İslam Ordusu ismi verilen Osmanlı ordusu, Azerbaycan ordusu ile 15 Eylül 1918’de Bakü’yü kurtardı.

Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılınca Kafkas İslam Ordusu, Azerbaycan’ı terk etmek zorunda kaldı. Lakin Kafkas İslam Ordusu’nun kimi subayları Azerbaycan ordusunu eğitmek için ülkeyi terk etmedi.

Azerbaycan Cumhuriyeti, 28 Nisan 1920’de Sovyet ordusunun ülkeyi işgaliyle son buldu, ulusal ordu feshedildi.

Sovyetler Birliği’nin 1991’de dağılmasıyla Azerbaycan bir daha bağımsızlığını elde etti ve ordu tekrar kuruldu.

Azerbaycan’ı birinci tanıyan ülke Türkiye oldu ve her alanda olduğu üzere askeri alanda da Türkiye Azerbaycan’a takviye verdi. İki ülke içinde 1992’den bu yana askeri mevzuları içeren yaklaşık 100 muahede ve protokol imzalandı.

Muahedeler doğrultusunda Türkiye, savunma endüstrinin geliştirilmesi, askeri uzmanların yetiştirilmesi hususlarında Azerbaycan’a yardım sağladı. Çok sayıda Azerbaycanlı Türkiye’de harp okullarında eğitim gördü, Azerbaycan harp okulu da Türkiye’nin katkılarıyla NATO standartlarında eğitim verem kurum haline geldi.

İki ülke 2013’te imzalanan muhtıra gereği her yıl atışlı ortak tatbikatlar yapmaya başladı.

Her yıl düzenlenen TurAz Kartalı tatbikatlarıyla iki ülke hava kuvvetleri içinde uyum ve iş birliği pekiştirildi.

Süreç içerisinde Türkiye ile Azerbaycan içinde savunma sanayi alandaki iş birliği de gelişti. Daha epey Rus üretimi silahlar ve askeri araçlara sahip Azerbaycan, Türk savunma sanayi şirketlerinin ürettiği silah ve mühimmattan da alarak savaş gücünü artırdı.

30 YILLIK İŞGALE 44 GÜNDE SON VERİLDİ

Azerbaycan ordusu, yıllardır yaptığı tatbikatlarda kazandığı tecrübesi 27 Eylül 2020’de başlatmış olduğu operasyonda gerçek savaşa taşıdı.

44 gün süren savaşta Azerbaycan ordusu 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyü kurtardı. Bunun üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etti ve altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer vilayetlerini de boşaltacağını taahhüt eden muahedeye imza attı.

Azerbaycan, savaşta 2 bin 900’den çok şehit verdi.

SİHA’LAR ZAFERDE BÜYÜK ROL OYNADI

Azerbaycan ordusunun muvaffakiyetinde son devirlerde Türkiye ve İsrail’den aldığı silahlı insansız hava araçları (SİHA) büyük rol oynadı.

Savaşta, Ermenistan’a ilişkin epeyce sayıda tank, zırhlı araç ve ateş noktası, SİHA’larca tam isabetle imha edildi.

Yalnızca Türk üretimi SİHA’larla imha edilen Ermenistan tank, zırhlı araç ve füzelerinin maddi pahası 1 milyar doları geçti.