Bakan Dönmez: Akkuyu NGS Cumhuriyetimizin 100. yılını taçlandıracak

Undertaker

New member
Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) kaynak çeşitliliğini artırarak güçte arz güvenliğine katkı sağlayacağını belirterek, “Türkiye yarım asırlık nükleer güç serüveninde 2023’e gerçek adım adım ilerliyor. Akkuyu NGS Cumhuriyetimizin 100. yılını taçlandıracak.” tabirini kullandı.

Dönmez, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mersin’de inşası devam eden Akkuyu NGS alanında incelemelerde bulunduğunu ve Erdoğan’ın santral projesine verdiği dayanağın inşaatın hızlanmasında kıymetli rol oynadığını kaydetti.

Akkuyu NGS’de çalışmak üzere bugüne kadar toplam 246 Türk öğrencinin nükleer mühendislik eğitimi, 69 Türk öğrencinin ise yüksek lisans eğitimi almak için Rusya’ya gönderildiğini aktaran Dönmez, “Bu öğrencilerin 208’i mezun olarak işbaşı yaptı. Akkuyu Türkiye’nin nükleer güçte beyin ekibi olacak yetişmiş insan gücünün yetişmesine imkan sağlayacak. Türkiye yarım asırlık nükleer güç serüveninde 2023’e yanlışsız adım adım ilerliyor. Akkuyu NGS Cumhuriyetimizin 100. yılını taçlandıracak.” değerlendirmesinde bulundu.

YILLIK 128 MİLYON TON KARBON EMİSYONU ENGELLENECEK

Akkuyu NGS’nin kaynak çeşitliliğini artırarak güçte arz güvenliğine katkı sağlayarak elektrik üretiminde kullanılan ithal kaynakların hissesinin belirli oranda azalacağına işaret eden Dönmez, şunları kaydetti:

“Haberleşme, telekomünikasyon, savunma, sıhhat, uzay bilimleri üzere Türkiye’nin ileri teknoloji üretiminde kıymetli bir kaldıraç noktası olacak. Üst seviye yerli teknoloji üretimi için gereken know-how transferiyle yerli endüstrinin gelişmenine katkıda bulunacak. Santral yardımıyla inşaat, elektrik-elektronik ve makine imalat sanayi altında faaliyet gösteren bir epey kesime iş imkanı sağlanacak. Ayrıyeten, Akkuyu yıllık 128 milyon ton, 60 yıl boyunca da 2,4 milyar ton karbon emisyonunu engelleyecek. Bu, 9 milyon hektar ormanın tutacağı karbon ölçüsüne eş bir sayıya denk geliyor.”

NÜKLEER GÜVENLİK EN DEĞERLİ ÖNCEĞİLİMİZ

Dönmez, yap-işlet modeliyle inşa edilen Akkuyu NGS’de 4 ünitede yatırımının tıpkı anda ilerlediğini belirterek, “Bu projede nükleer güvenlik en kıymetli önceliğimizdir. Santralin memleketler arası güvenlik prensip ve standartlara uygun bir biçimde kurulması için, Nükleer Düzenleme Kurumu öbür yetkili kurum ve kuruluşlarla koordineli olarak kontrol ve nezaret faaliyetlerini aralıksız yürütmektedir. Milletlerarası Atom Gücü Ajansı gerekleriyle uyumlu olarak, milletlerarası nükleer güvenlik düzeyine sahip olmak maksadıyla 238 denetçi ile nezaret ve kontrol yapılıyor. Ağustos 2021 sonuna kadar 30 bin 879 kontrol gerçekleştirildi.” sözlerini kullandı.

Her biri 1200 megavatlık 4 reaktörden oluşacak ve toplam 4 bin 800 megavat heyeti güce sahip olacak santralin birinci ünitesinin 2023’te devreye alınması hedefleniyor. Kalan 3 ünitenin de birer yıl ortayla 2026 sonuna kadar faaliyete geçmesi planlanıyor.

AKKUYU GÜÇTE MİLAT OLACAK

GÜÇ ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Yerli üretim, insan kaynağı, teknoloji transferi ve etraf dostu üretimle Akkuyu güçte milat olacak” dedi.Bakan Dönmez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını taçlandıracak Akkuyu Nükleer Güç Santralindeki (NGS) son gelişmeleri Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretine eşlik ederek yerinde gördük. Yerli üretim, insan kaynağı, teknoloji transferi ve etraf dostu üretimle Akkuyu güçte milat olacak. Güçte nükleer dönemi” sözlerini kullandı.

KAYNAK: AA, DHA