Bakan Kasapoğlu sordu, Şenol Güneş cevapladı

PeLe

New member
Bakan Kasapoğlu sordu, Şenol Güneş cevapladı Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Antalya kampında Şenol Güneş ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Kasapoğlu’nun sorularını samimiyetle yanıtlayan deneyimli teknik adam, ulusal grubun son durumuyla ilgili bilgilerden en beğendiği yabancı futbolcuya, EURO 2020’deki beklentilerinden unutamadığı müsabakaya kadar biroldukça hususa değindi.

Önlerine biroldukça mahzur çıkacağını ve bu pürüzleri aşacak anlayışta kendilerini yetiştirmeleri gerektiğini belirten Güneş, “Çocuklarımızın zekası fevkalade. ‘Takım iyi’ diyorlar, beklenti büyük, beklentinin altında kaldığın vakit ‘başarısız’ diyorlar. Bunların hepsi yanlış. Durum tespiti yapacağız. Ne var elimizde, ne yapabiliriz, yapılması için vakit gerekir mi, gerekmez mi, biz mi eğitici olarak yanlışız, oyuncu mu, imkanlar mı? İşte o projeleri hazırlamak lazım. Burada şu anda büyük bir bahtımız var.” tabirlerini kullandı.

Halkın teveccühünü gördüklerini ve son vakit içinderda bunun daha da arttığını aktaran Güneş, şu biçimde devam etti:

“Biz birlikte memnunuz anlayışı var. Aslında Türkiye için de hoş bir ileti. her insanın farklı fikri olsa bile biz bir aileyiz. ‘Bizim Çocuklar’ duygusu var. Bu çocukları Van’da da, Kayseri’de de, Antalya’da da ailenin içerisinde göstermeye çalışıyoruz. Yusuf, Ozan, Burak bu yaşta yurt dışına gitti. O kadar hoş örneklerimiz var ki… Ancak ben bunlara bakarak değil, başından beri söylüyorum. Ben, bana yatırım yapılmadan aşikâr bir yere geldim. Bundan daha sonra da bu türlü ilerlenmesini değil, oyunculara yatırım yapılmasını istiyorum. Benim üzere binlerce insan var. Bunları ortaya çıkarmak lazım. Türkiye’nin iktisadına katkı yapılacak her şeyin önünü açmak lazım. Futbolda bu kadar yatırım yapılıyorsa; ‘Devletten parayı alayım, harcayayım, borcum varken de vergi affı çıkar ve borcum düşer’ zihniyeti sürdürülebilir değil. Devlet sana verecek lakin gençleri sen yetiştir diye verecek. Avrupa’da da Bayern Münih’te yapıyor bunu fakat sen de yetiştir diye veriyor. Bayern Münih’in 350 milyon bütçesi var öncedenki sene. O bütçeyi de harcamak durumunda. Onun için transfer yapıyor. Federasyona biz de dahil hayli iş düşüyor. Raporlama yapıp, ne yapılabilir diye bakmak lazım.”

Kulüplerdeki şahısların futbolu kendi keyfine nazaran yönettiğini ve futbolun kendi haline bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Güneş, şunları kaydetti:

“Benim bir marka bedelim var. Şu anda benim kıymetim hiç bir şey yapmasam bile paraya dönüştürür. Lakin bizde adam evvel parayla başlıyor. Parayla başlarsan bu kıymet oluşmaz. Benim kıymetim evvelden de vardı lakin bu kadar yoktu. Bilgi, marifet ve deneyimler bu noktada kıymetli. Bunu her vakit bir şeye dönüştürürsün. Gençken yapsaydım, bugünkü bedelim olmazdı. Bizim insanımız da bunu bilmiyor. Her alanda kıymetli olmayı, insani pahaları ön plana çıkarmak lazım. Yanlışsız işler yapmak, üretmek, kendini geliştirmek ve katkı yapmak. İş kolu olarak ben öğretmenliği, askerliği, doktorluğu biliyordum çabucak sonrasında mühendislik ve bir sürü branşlar çıktı ancak artık sanatta, müzikte, sinemada o kadar hoş döviz getiren işler var ki burada da yetiştirelim. Herkesi mühendis, avukat yapamayız. İşsizlik başlıyor bu biçimde. Sporla sanatı birleştirelim. İki branşı fazlaca önemsiyorum. Sizin de çalışmalarınız var. Sanat ve sporu nefes alınacak alanda yapmak gerekiyor. Çocuklarımıza imkanı verebiliriz diye düşünüyorum.”

“Avrupa Şampiyonası bir imaj”

Şenol Güneş, Avrupa Şampiyonası’nın imaj açısından fazlaca değerli olduğunu lisana getirdi.

Güneş, Bakan Kasapoğlu’nun “Aslında spor da bir sanat ancak sanat istikametini atlet da olsan geliştirebilecek bir mekanizmayı da kurmak lazım. Sanatı spordan, sporu kültürden ayıramayız hepsi iç içe aslında…” sorusuna şu cevabı verdi:

“Bir kadro düşünün ki kaybettiği vakit bile ayakta duruyor ve tekrar kazanıyor. Avrupa Şampiyonası bir imaj. Türkiye’nin tanıtımı, sportif muvaffakiyet, fair play, bunların hepsini kullanmak lazım. Lakin bunu işlemek kolay değil. Çocukları ne kadar etkilediğini biliyorum. Dünya Kupası’nda da yaşadık bunu. Onlara; ‘Maç ne olursa olsun, sakın yere eğilmeyin. Çıkın alana kaybedersek de kazanırsak da alkışlar, birlikte oluruz.’ dedim. Natürel hoş gitti, Japonya’yı alanında yendik. Ben de girdim alana, konut sahibini alkışlattık. Çok hoş bir atmosfer oldu. Senegal’i yendik, onda da hoş oldu. Brezilya’ya yenildik. Bizimkiler bir daha yerde. Ayağa kaldırdım ne yapıyorsunuz diye. 1-0 yenildik, nasıl Brezilya’yı elimizden kaçırdık diye üzüldüler. daha sonra Kore’yle oynadık. Kore’yi yendik, o maça birkaç futbolcunun yarı finalden daha sonra aileleri gelmişti. Bir baktım ki çocuklar aldı omuzuna çocukları, Koreli futbolcularla birlikte tribünlere gittiler. O fotoğraflar UEFA’da fair play diye paylaşıldı. İz bıraktık. Yalnızca saha kararı değil… Final maçı Almanya-Brezilya maçıydı lakin o üçüncülük maçı ambiyansıyla o kadar iz bıraktı ki o yüzden futbolun bu tarafı kıymetli. Birinciler unutulmaz. Kıssalar unutulmaz. Türkiye’nin renkli bir çıkışı vardı orada…”

Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sporun eskisi üzere olmadığını ve büsbütün sanayiye dönüştüğünü vurgularken, Şenol Güneş, şunları aktardı:

“En başta futbol var. daha sonra basketbol geliyor. Aslında muvaffakiyet olarak voleybolda kızlarımız fazlaca yeterli lakin bu futbolun bir tabiatı var dünyada. Bunun farklı bir iktisadı var. O yüzden bunu onlarla yarıştırmak hakikat değil. Adam Amerika’da da basketbolu ve beyzbolu hayli seviyor. Ben Kore’de kaldım. Futbola sevgi var lakin beyzbolun yerini tutmuyor. Oradaki iş erkeklerinın hepsi beyzbol oynadı, golf oynadı. daha sonrasında kendi ülkelerinde çalışanlarına onu önemsetiyor. O ülkelerin yapısı ile orantılı gidiyor. Amerika’da futbolu istesen de sevdiremiyorsun. Fakat ne yapıyor Amerikalı uyanıklar? Futbola dünyada olan ilgiyi görüyor. Bu sporun o kadar kitlesi var, onlarda da para var. Oradaki şirketler, ülke haricinden kulüp satın almaya çalışıyor. Avrupa Muhteşem Lig’i davası da onun için çıktı aslına bakarsan. Onun ismi var, başkasının ismi var. Ben bunları alayım, onlara da para vereyim. Kulüpler de uyanık, borç yaptılar, para alırım diye düşündüler. daha sonrasında ne olacak? UEFA haklı fakat UEFA’nın yanlışı şu; kardeşim bu biçimde da pastayı biraz paylaşın. Ben babayım, çocuklara istikrarlı dağıtmazsam, çocuğun bir tanesi ileride bana rahatsızlık verir. Babalığını yapacaksın. UEFA olarak yapmadığın vakit adam da diyor ki ben de bu biçimde yaparım. Her kulübün başında uyanık biri çıkar. Çıkıyor da aslına bakarsan, bizde de var epeyce uyanık. Bir kısmı futbola yatırım yapıyor, bir kısmı da kendine yapıyor. Biz kendine yapanları değil de futbola yatırım yapanları destekleyeceğiz.”

“Her vakit hazır olmalısın”

Şenol Güneş, hem kendine birebir vakitte futbolcularına her vakit hazır olmak gerektiğini dediğini anlattı.

Hem başarılı tıpkı vakitte başarısız vakit içinderı olduğunu aktaran Güneş, “örneğin ulusal ekip ile Kore’den geldiğim vakit boştum. Fatih hocayı Galatasaray’dan aldılar, beni almadılar. Ben demem ancak hayatta kimseye de minnetim yoktur o hususta. Beşiktaş’tayken de ‘Aman gel’ diyorlar. Ben de ‘Şimdi olmaz, benim unsurlarım var, iki grup olmaz.’ dedim. Bakın nereden nereye geliyorsunuz. Bir yerde boşken istemiyorlar. Bir yerden doluyken aman gel diyorlar. Onun için siz doğruyu yapacaksınız. Ben oyuncuya da söylüyorum. Oğlum seni artık oynatmıyorum ancak oynattığım vakit hazır ol. O talihini kullanmalısın lakin dersen ki ‘Hoca sen oynattın fakat hazır değilim’ kusura bakma, kime ne vakit baht geleceği aşikâr değil. Her vakit hazır olmalısın. Bu hayat için de bu biçimde.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Kasapoğlu, yok edercesine tenkidin yanlış olduğunu ve bu sebeple Türk beşerinin amacını en üste koymaktan çekindiğini belirtirken, Şenol Güneş şu yorumda bulundu:

“Şimdi benim hayalim kıymetli de benim hayalim tek başına bir şey söz etmez. Sizin de hayaliniz var, her insanın hayali var fakat ortak olan hayallerimizi evvel birleştirelim. Benim hayalimde farklılık olabilir lakin ortak hayalde birleşelim. Onun için ortak düşüneceğiz, ortak çalışacağız, ortak hislerimizi paylaşacağız. Bu olduğu vakit kendini geliştirirsin. Grup de o denli bir şey. Her oyuncunun beklentisi var. Biri defans, biri orta saha, biri forvet, biri de oynamıyor. her insanın misyonu var. her insanın birebir duyguyu, kanıyı paylaşması için gerçek unsurları koymamız gerekiyor. Onu yaptığımızda kuvvetliyüz. örneğin; 3 maç yaptık. Kolay olan sıkıntı bitti, sıkıntı olan kolay geçti. Bu bir bütündür.”

Kasapoğlu’nun soru karşılık kısmına de samimiyetle cevap veren Güneş, vakti olmadığı için yalnızca yürüyüş yaptığını ve yüzme sporuyla ilgilenebildiğini belirtti.

Mesleğinde hiç unutmadığı maçın 2002 FIFA Dünya Kupası’ndaki Senegal müsabakası olduğunu söz eden Güneş, Türkiye’ye gelmiş en beğendiği yabancı teknik adamın ise Jupp Derwall olduğunu aktardı.

En güzel yabancı futbolcu sorusuna Şota karşılığını veren Güneş, kaleci olarak ise tercihini Datcu’dan yana kullandı.

Bakan Kasapoğlu’nun Hagi-Alex sorusuna “Hagi” diyen Güneş, Ronaldo-Messi tercihini ise ayıramadığını lisana getirdi.

Spordaki en büyük memnunluğunu Dünya Kupası olarak kıymetlendiren tecrübeli çalıştırıcı, en büyük mutsuzluğunu ise Avrupa Şampiyonası’na gidememek olarak belirterek kelamlarını tamamladı.

KAYNAK: AA