Benim pasifizmim ve havalı tabancanın neşesi

Mezopotamya

New member
Ziyaretçim şimdi plastik sandalyelerde oturuyor. Birlikte bahçe mobilyalarını Brandenburg'daki bir gölün yakınındaki kuru bir çayıra ve katlanabilir bir masaya sürükledik. Orada birlikte oturuyoruz, ceketlere ve battaniyelere sarınıyoruz, Prenzlauer Berg'den kek, demlikten kahve alıyoruz. Güneş bulutların arkasına saklandığında donarız ve ışık parlayıp ısındığında sıcaklığı merak ederiz.

Mart ayının başı, aslında hâlâ kış olması gerekiyor ama üzerimizden dev turnalar süzülüyor. Soğuk havada kışı yenecekmiş gibi çıkan kanatlarının sesi mevsimlerin değiştiğinin habercisidir. Yaşlı insanlar gibi biz de kuşa bakıp bu hayvanın güzelliğini övüyoruz. Sonra pasta yeriz ve mahallemizdeki savaşı konuşuruz. Ve dünyanın nasıl alevler içinde kalmadığını, ama için için yanan bir ateşin varlığımızı içeriden yok ettiğini anlatıyor. Yıldırım çarpan ağaç gibi içten yanarız. Bunu gelişigüzel konuşuyoruz, bazen birbirimizle çelişiyoruz, çoğu zaman birbirimizle aynı fikirdeyiz. Güzel bir sohbet, sessiz bir sohbet.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

“Ateş etmek ister misin?” Aniden soruyorum. Stephan heyecanla tepki veriyor, kız arkadaşı ise daha temkinli tepki veriyor.

Stephan'ı uzun zamandır tanıyorum, arkadaş olmak için birlikte çok fazla zaman geçirmemize gerek yoktu. Bu çok değerlidir çünkü arkadaşlık çoğu zaman iştir; onun için bu genellikle sadece bir kucaklaşma, nazik bir cümle, bir iltifattır. Stephan, zayıf bir adamdı, yüzü açık ama çoğu zaman üzgündü, yüzü Doğu Berlin'e benziyordu. İkimizin de büyüdüğü kasaba gibi. Onun her şeyi yolunda, bahsettiği, ailedenmiş gibi sevdiği yabani otlar gibi. Genel olarak: Doğadan bahsettiğinde, sanki doğa hakkında hiçbir şey bilmediğim için hep özlemişim gibi geliyor kulağa.

İsrail, Ukrayna, Irak: Silahların oyuncak olmadığı yerler

Boş zamanlarında Brandenburg'a gidiyor, balıklara sinek atıyor ve Berliner'ını Brandenburg aksanıyla keskinleştiriyor. Bazen onunla ormana gidiyorum ve bana yenilebilir yabani otları gösteriyor. Bazen iki yaşlı kirpi gibi ağzımızla toprağı kemirdiğimizde otlar çok acı oluyor. Stephan aniden bağırdı: “Tekrar tükürsem iyi olur” ve gülüyor.

“Neden silahın var?” bir kopya tabancaya CO2 kapsülü yerleştirmemi izlerken bana soruyor.

“Çünkü buna sahip olmama asla izin verilmedi” diyorum. Sonra üçümüz silahlardan bahsediyoruz. Ve pasifizm hakkında.

Stephan bir fotoğrafçı ve sık sık silahların oyuncak olmadığı, silah kullanımının ebeveynlerin gelecek nesillerin onlarla oynamasını yasaklayacağı anlamına geldiği yerlere gitti. Irak, İsrail, Ukrayna. Bulunduğu yerler. Kendimi silahlardan korumayı öğrendiğim yerler.

“Bir mağazadaydı” dedim. “40 Euro ve 1000 atış”, küçük kurşun saçmalar. Bu iki arkadaşa “Onları satın alabilirim” diye açıkladım. Pasta yeriz, metal bir hedef kurarım. Arkadaş, gazetecidir, dışarıdan çok katı olduğunu ve bu nedenle her zaman haklı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak içeriden bakıldığında bir insanın, arkadaşının huzur bulabileceği bir siperlik kadar sıcaktır.

İkisini de izlemekten keyif alıyorum çünkü ikisi de tanıdığım birçok insandan çok farklı. Belki onun da Doğu Berlin'den gelmesi, belki ikisinin de benden daha yaşlı olması ve 1990'ların başlarındaki harap Berlin'i kendilerine saklamaları nedeniyle. Ebeveynlerinin acısını çok daha erken yaşam enerjisine dönüştürebildiler ve ikisi de bunu başardı.

İyi şut atabilirim, her zaman gol atarım

Sonra Stephan ve ben hedefe ateş ediyoruz. İyi şut atabiliyorum, neredeyse her zaman vuruyorum ama Stephan henüz vuramadı. Onu izliyorum ve sanki fotoğraf çekmek istiyormuş gibi tetiği çok hassas, çok çekingen bir şekilde çektiğini hemen fark ediyorum. Ama silahın amacı öldürmektir. İster oyuncak olsun, ister gerçek silah. Silah fikri aynı kalıyor. On üç ya da on dört denemeden sonra gol atıyor. Ve şerefe.

Arkadaş da dener, sert filtre kahve ve kekin içindeki şeker hepimizi ısıtır. Üç pasifist atış antrenmanı yapıyor. Atışı kaçırdı, utandı ve silahı hızla pastanın yanına koydu. Ve hepimiz tekrar yerine oturuyoruz.

“Ateş etmeyi çok çabuk öğreniyorsun” diyorum. Stephan hava basıncı kopyasına bakıyor. Silahı elinde tutuyor. “Böylece herkes aslında bir insanı öldürebilir” diyorum.

Pasta yenildiğinde ziyaretçi Berlin trenine biniyor, vincin kafası kanatlarının altına giriyor, tabancayı arıyorum ve çöpe atıyorum.