“Beyaz Tüy” İran'da balenin doğuşuna ve ölümüne bakıyor

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Bale dansçıları günlük derslerinin tanıdık ritüellerini gerçekleştirirken, dışarıdaki silah seslerini ve patlamaları görmezden gelmeye çalıştılar. Yıl 1979'du ve İran, iktidardaki Şah'ı devirecek ve ülkeyi İslam cumhuriyetine dönüştürecek bir devrimin ortasındaydı. Dansçılar İran Ulusal Balesi'nin son üyeleriydi.

Bahareh Sardari de onların arasındaydı. Yakın zamanda Herndon, Virginia'daki evinden yaptığı bir video görüşmesinde bundan sonra olanları hatırladı: 1958'de kurulan ve büyüyüp gelişen Ulusal Bale dağıtıldı.

“Gruptaki tüm yabancı dansçılar çoktan ayrılmıştı” dedi. “Sonra ayetullahlardan biri muhtemelen hakkında hiçbir şey bilmediği balenin İslam Cumhuriyeti ile bağdaşmadığına karar verdi.”

O zamanlar 26 yaşındaki Sardari'nin hayatını adadığı sanata ve kurulmasına yardım ettiği şirkete ne olacaktı? “Finito,” dedi. Ulusal Bale'nin dekorları, kostümleri ve arşivleri yakıldı. “Kalbimi öldürdü.”

Sardari, “Bize bale dersleri almayı bırakmamızı söylediler” diye devam etti. “Fakat hükümet sözleşmelerimizde hâlâ zamanımız kaldığı için bizi kovamadılar.” Böylece dansçılar her gün gelip oturdular ve her ayın sonunda onlara ödeme yapıldı. Onlara oyuncu olarak iş teklifleri yapıldı. Şu anda 71 yaşında olan Sardari, “Ama sesim çıkmadı” dedi. “Gerçekten denedim.”

Yeni Kültür ve Sanat Bakanı ile bir toplantı ayarladı. Titreyerek ona şöyle dedi: “Ben bir balerinim. Hayatım boyunca dans ettim. Burada işe yaramazım. Lütfen ülkeyi terk etmeme izin verin.” Bakan, bale dansçılarının hastane yemeklerindeki en pahalı baharat olan safran gibi olduğunu, israf olduğunu küçümseyerek yanıtladı. Ama gitmesine izin vermedi.

Birkaç yıl sonra Sardari fiilen istifa etti. Kocasıyla birlikte Viyana'ya ve ardından Virginia'ya taşındı; burada becerilerini koreograf ve öğretmen olarak kullandı ve en son Washington Bale Okulu'nda çalıştı. Ve şimdi onun hikayesi ve İran Ulusal Balesi'nin hikayesi, Salı günü Washington D.C.'deki Kennedy Center'da ve New York'taki Gerald W. Lynch Tiyatrosu'nda sahnelenecek yeni bir dans olan “Beyaz Tüy”ün ilham kaynakları arasında yer alıyor. Cumartesi günü şehir.

“Beyaz Tüy” hiç İran'a gitmemiş balerin ve koreograf Tara Ghassemieh'in fikri. Kuzey İran'da doğup büyüyen babası, devrimden kısa bir süre önce Los Angeles'taki üniversiteye gitmek için ülkeyi terk etti. Orada Amerikalı bir kadınla evlendi ve çiftin Tara Ghassemieh dahil üç çocuğu oldu.

Profesyonel bir çocuk oyuncu olarak büyüdü ama en büyük aşkı baleydi. 15 yaşındayken kendisine New York'taki Jacqueline Kennedy Onassis Okulu'nda eğitim görmesi için burs teklif edildi, ancak taşınmadan kısa bir süre önce sırtını yaraladı. Kısa süre sonra baleyi bıraktı. 20 yaşında oraya geri döndü, yeniden eğitim aldı ve serbest konuk sanatçı olarak, en son da Golden State Ballet'te kariyer yaptı. Ancak yakın zamanda Irvine'deki evinden yaptığı telefon görüşmesinde açıkladığı gibi, baleye neden bu kadar ilgi duyduğunu merak etti. Ne için dans ediyordu?

Sonra bir arkadaşı ona bir medyumun ona bir mesajı olduğunu söyledi. Durugörü, Ghassemieh'in İranlı büyükannesinin, çarşaf denilen yere kadar uzanan vücut pelerinleri giymiş sıra sıra kadınların ona doğrultulduğu sırada parmağını ona doğru salladığı vizyonunu anlattı. O gece Ghassemieh Google'da “bale ve İran”ı arattı ve İran Ulusal Balesi'ni keşfetti.

“Boğazım gerildi ve kalbim sanki panik atak geçiriyormuşum gibi hızla atmaya başladı” dedi. “Bale dünyasındaki yerim birdenbire netleşti; onlar için dans ediyorum.” Kendi vizyonu vardı: kadınların başörtülerini çıkarıp yakması. Artık bir görevi vardı: baleyi İran'a geri getirmek.

Ulusal Bale ile ilgili bir film hazırlamak için araştırma yapmaya başladı. Ama aynı zamanda eski üyelerin selam vermesi için bir fırsat olan bir performans yaratmak istiyordu. Arkadaşı Sanaz Soltani, Şah albayı olan babasının yeni rejim tarafından nasıl idam edildiğini anlattı. Ghassemieh'nin aklına bu hikayeyi Ulusal Bale ile ilgili bir sahne çalışmasına entegre etme fikri geldi. O ve eşi, eski San Francisco Balesi baş dansçısı Vitor Luiz, koreografıyı birlikte hazırladılar; yapımcılığını Soltani üstlendi ve partisyonu İranlı orkestra şefi ve besteci Shahrdad Rohani yaptı.

Bir saat süren “Beyaz Tüy” adlı eserin ilk perdesinde, Ulusal Bale “Kuğu Gölü” provasını yaparken, kötü bir bale diktatörü kadınları sivri ayakkabılarını çıkarmaya ve başörtüsü takmaya zorluyor. Kahraman bir general kendini savunur ama idam edilir.

Ghassemieh, “Neredeyse bunu uydurmuşum gibi görünüyor” dedi. “Ama gerçekti.”

Ulusal bale yapılmadan önce okul vardı. 1956'da Şah'ın Batı ile rekabet etme yönündeki kültürel çabasının bir parçası olarak İran Ulusal Bale Akademisi kuruldu. İranlı Nejad ve Haideh Ahmadzadeh tarafından yönetildi, ancak dışarıdan uzmanlar getirildi. İlk gelen Amerikalı dansçı William Dollar'dı. Ardından, Britanya Kraliyet Balesi'nin kurucusu Ninette de Valois'in ziyaretinin ardından, topluluk için bale koreografı ve yönetmenliği yapan ve geniş çapta turne yapan İran ulusal halk dansları topluluğunu yöneten Robert De Warren da dahil olmak üzere birçok kraliyet dansçısı geldi. Öğretmenler ve koreograflar da Sovyetler Birliği'nden geldi.

Ulusal Bale'nin saflarına her zaman yabancı dansçılar da eklenirken, İngiliz veya Rus konuk sanatçılar genellikle başrolleri üstleniyordu. Tahran'daki Roudaki Opera Binası'nda sahnelenen repertuar ağırlıklı olarak “Giselle” ve “Kuğu Gölü” gibi Batı klasiklerinden oluşuyordu. Ancak şirketi şekillendiren tek İranlılar Ahmedzadeler değildi.

New York'taki Metropolitan Operası'nda eğitim gören İranlı dansçı Bijan Kalantari, 1970 yılında öğretmenliğe geri döndü. (Öğrencilerinden biri olan Afshin Mofid, New York Şehir Balesi'nde ünlü bir dansçı oldu.) İran'da doğan ve St. Petersburg'daki prestijli Vaganova Akademisi'nde eğitim gören Haydeh Changizian, 1972'de Ulusal Bale'ye başpiskopos olarak katıldı. balerin. Sardari gibi yerel dansçılar da gelişti.

1976'da Ali Pourfarrokh yönetimi devraldı. İran Bale Akademisi'nin ilk öğrencilerinden biri olarak, son olarak Alvin Ailey Amerikan Dans Tiyatrosu'nda yardımcı sanat yönetmeni olarak uluslararası bir kariyere adım attı. Onun liderliğinde şirketin önemi arttı.

Ve sonra her şey bitti. Etkileyici son eser, bir büyünün bozulduğu ve kraliyet sarayı ile balesinin uyandığı “Uyuyan Güzel” idi. Sardari perilerden birini ve küçük ama değerli Mavi Kuş rolünü oynadı. “Çok gurur duydum” dedi.

1979'dan bu yana şirketi yeniden canlandırmak için en az bir girişimde bulunuldu. 1970 yılında İran'da doğan Nima Kiann, televizyonda gördükten sonra Ulusal Bale'ye aşık oldu ancak ders alacak yaşa geldiğinde İran'da bale bitti. Gençliğinde İsveç'e göç etti, orada eğitim gördü ve 2001 yılında klasik baleyi Fars müziği ve hikayeleriyle birleştiren Les Ballets Persans'ı kurdu. Yakın zamanda yapılan bir röportajda, şirketin çalıştırdığı düzinelerce dansçı arasında İran kökenli tek kişinin Kiann olduğunu söyledi.

“Beyaz Tüy”ün ikinci perdesinde çağdaş bir kadın baleye başlıyor, başörtüsünü bir taçla değiştiriyor ve diğer kadınlara başörtülerini çıkarmaya ilham veriyor. Bu, yakın tarihe, protestolara ve 2022 yılında Jina Mahsa Amini'nin ahlak polisi nezaretinde öldürülmesinin ardından alevlenen “Kadın, Yaşam, Özgürlük” hareketine bir göndermedir.

Ghassemieh, “Beyaz Tüy”ü Avrupa turnesine çıkarmayı planladığını ve bir Broadway koşusu hayal ettiğini ancak nihai hedefin bu olmadığını söyledi: “Roudaki Hall'a ulaşana kadar adım adım ilerleyeceğiz” bale İran'a geri döndü.

Böyle bir şey olursa Sardari orada olacağını söyledi.