Biden: Putin, başının kaygıda olduğunu biliyor ve bu, onu epeyce daha tehlikeli yapıyor

Muhabir

New member
EPA

ABD Lideri Joe Biden, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in nükleer silah ve petrol gelirleri dışında öteki hiç bir şeyi olmayan bir iktisadın üzerinde oturduğunu ve “başının sahiden sıkıntıda olduğunu bildiğini” söylemiş oldu.

Biden, Washington’daki Ulusal İstihbarat Yöneticiliği’ne yaptığı ziyarette başta Rusya ve Çin ile ilgiler olmak üzere ABD’nin güvenlik siyasetlerine dair bir konuşma yaptı.

Biden, “Putin ile görüştüğümde, gerçek bir sorunu olduğunu fark ettim. Nükleer silahı ve petrol gelirlerinden öbür hiç bir şeyi olmayan bir iktisadın üzerinde oturuyor. Öteki hiç bir şeyleri yok… Başının hakikaten kaygıda olduğunu biliyor ve bence bu, onu hayli daha tehlikeli yapıyor” dedi.

Biden, lider seçildiğinden bu yana selefi Donald Trump’ın bilakis Rusya ile alakalarda daha sert bir tavır izleyeceğinin sinyallerini veriyor. Biden ile Putin, 16 Haziran’da Cenevre’de düzenlenen bir dorukta biraraya geldi.

Biden, Washington’daki konuşmasında siber güvenlik konusunda da geniş değerlendirmeler yaptı.

Biden, ABD’ye yönelik büyük ve kapsamlı bir siber atağın “gerçek bir savaşa dönüşebileceği” uyarısı yaptı.

ABD Lideri, “Eğer büyük bir güçle savaşa girersek, gerçek silahların kullanıldığı bir savaşı kast ediyorum, bunun hayli büyük sonuçlar doğuran bir siber hücum kararı olma ihtimalinin hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu düşünüyorum” dedi.

Biden idaresi, ABD’de başta güç olmak üzere kimi kritik altyapı şirketlerine yönelik hücumların akabinde siber güvenliği öncelikli mevzular ortasına aldı.

Biden ile Putin içindeki tepenin akabinde iki taraf içinde ABD’yi gaye alan siber akınlarla ilgili tertipli temasların yapıldığı belirtildi.